متاسفانه همیشه اتفاقات و بلایای ناگوار اعم طبیعی تا جنگ و بیماری بشریت گرفتار کرده و موجب صدمه هم نوعان بشری و تاثر بازماندگان است و همیشه همه بشردوستان از امثالهم تا بقیه تسلیت گو و ابراز همدردی داریم و خواهیم داشت هر چند همیشه یک بهی ک نام نمی بریم،ف اما گاهی حجم این ناگواری بالاست به نام می بریم، زلزله ها اخیر ایران و ترکیه وسوریه و.. یکی از آن ناگواری ها است تسلیت ویزه به عموم مردم این کشورها بویژه به بازماندگان قربانیان دارم.

بنی‌آدم اعضای یکدیگرند // که در آفرینش ز یک گوهرند //
چو عضوی به‌درد آورَد روزگار // دگر عضوها را نمانَد قرار //
تو کز محنت دیگران بی‌غمی // نشاید که نامت نهند آدمی //

فرقی نمی کند قربانیان ناگواری های طبیعی یا غیر طبیعی مانند جنگ و تررویسم و تحریم خارجی تا فساد ظلم داخلی کشورها.

اینکه این مردم در غزه یا یمن یا ایران یا قره باغ یا سوریه یا افغانستان یا لیبی یا حلبچه زمان بمباران شیمیایی بعثی نژادپرست پان عرب ی باشد یا مردم حال شهرهای زلزه زده ترکیه سوریه، بدیهی است این همدردی به هیچ وجه همراهی با ظالمان و مقصران این بلایا غیر طبیعی یا کوتاهی و بی مسئولیتی حاکمان در قبال بلایای طبیعی ینست، خواه مسئولان ایرانی یا ترکیه ای یا فلسطینی یا اسرائیلی یا سعودی و غربی و شرقی و غیره.

 

آنانی هم در برابر دو جریان مطلق سیاه و سفید بین شان، جریان میانه رو هستند لزوما یک نظر و همسو نیستند، ممکن همزمان تمام گزینه هیا انتقادی واصلاحی و گذاری و براندزی خواهی یکجا روی میز بگذارند و شاید فرق مهم جریان سوم ها این است که خودشان محدود به روش و راه نمی کنند برای رسیدن اهداف خیرخواهانه بشری مانند صلح و دمکراسی و عدالت و آزادی و حقوق بشر.

 

در راستا، هیچ تعارضی نیست که اگر برجام منجر به کاهش تنش و جلوگیری از جنگ و رقابت تسلیحاتی مخل صلح جهانی شود، برجام اگر جلوی گسترش سلاح های کشتار جمعی بگیرد و از درد و آلام مردم ایران و بقیه کشورها کم کند منافاتی با اپوزیسیون بودن یا مخالف یا منتقد نظام ج.ا نیست.

 

کسانی که فکر می کنند با آزار مردم تشدید فقر می توانند مردم به صحنه بکشانند دچار ظلمت و اهریمنی در درون هستند، این نوع مبارزه در برابر دیکتاتوری حتی اگر ظاهر به نتایج برسد منجر به پیروزی واقعی نیست، احتمالا اعترضات اخیر عمدتا از سوی اشخاصی بود در بخش هایی که مردم از طبقات متوسط یا شاید بیشتر مرفه، البته سایر طبقات هم کمابیش حمایت کردند، اما نکته همین است مبارزه با بدکرداری و ظلم را نمی شود با بدکردرای و ظلم پاسخ داد وگرنه مشروعیت مبارزه زیر سوال خواهد رفت. هدف هر نوع وسیله را توجیه نمی کند.

بویژه بدانیم که مخالفان اصلی برجام در داخل ایران، همان تندورهایی هستند که فجایعی ایدئلوژی پان اسلامی و اوهام آخرالزمانی- به سوءاستفاده دین و مذهب- دنبال می کنند! همان هایی فاجعه مهسا امینی و حوادث بعدی ایجاد کردند، مخالفان برجام در نظام ج.ا همان هایی هستند خواهان اعدام و حبس معترضان مدنی اخیر هستند!

از طرفی در خارج هم مخالفان برجام عمدتا اجانب ضد ایرانی هستند و تندروهای ضد صلح و جنگ افروز در بخش هایی از اسرائیل و کشورهای منطقه تا غرب و غیره! تندروها در همه جا شبیه هم هستند چه پان اسلامی و چه غربی و چه عربی و چه اسرائیلی و چه فلسطینی و… یکی وجوه مشترک این تندورها مخالفت با هر چه است که بتواند به صلح و گذار مسالمت آمیز از بحران ها و ظلم ها به انجامد!

تندورها یکی از بلایای غیر طبیعی همیشگی بشریت هستند که موجب ظلم فساد و جنایات در طول تاریخ بشریت بوده و هستند.

با هر نیتی، اگر فرصت آزادی زندانیان اعتراضات اخیر فراهم شود باید استقبال کرد. هر چند حق دفاع مشورع در برابر ظلم محفوظ است.

اگر حاکمیتی متوجه اشتباهاتش بشود و راه مصالحه و نرمش بگیرد بایست استقبال کرد، چرا هدف همین است به خیرخواهی های گفته شده در فوق رسید، قطعا هر چه در زمان زودتر و با هزینه و اسیب کمتر بهتر است و از مسلمات عقلی است.

کسانی نارحت و نارضی هستند از اندک نکات خوب مانند احییا برجام و رفع تحریم تا آزادی زندانیان، قطعا در پس ادعاهای مبارزاتی شان نیات سوء یا منافع شخصی بر خلاف منافع ملی و عمومی مردم دارند.

همچنان که از صلح میان ا

کشورهای عرب زبان و فلسطینی ها و اسرائیلی ها حمایت شود و منجر به کاهش درد و رنج بشری شود، موجب ارامش منطقه و جهان، هدف صلح و آزادی و سعادت و حققو بشر و دمکراسی و این خیرخواهی است، مبارزه انواع روش دارد و قطعا صلح و مسالمت اولویت اول است، راه های دیگر در صورت بن بست است.

 

بررسی چگونگی رفع سوءتفاهمات ضد کشور و ملت ایران (بخش دوم)؟! از حاکمیت ج.ا و سمپات‌هایش تا غرب و متحدا …

 

بررسی چگونگی رفع سوءتفاهمات ضد کشور و ملت ایران (ویرایش ۲)؟! از حاکمیت ج.ا و سمپات‌هایش تا غرب و متحد …

 


ادامه دارد

حماقت باهوش‌های غربی! چند نکته در توهم تاکتیک تحریم‌گری غربیان

 

 

 1. دنده معکوس بزن غربی!، عمل با سیگنال علنی و توقف تحریم‌هاست، وگرنه غرب و امریکا و معقولان اسرائیلی بداند با حرافی‌های ضد و نقیض یا تهدید و تشدید تحریم نمی‌توانند جلوی ساخت سلاح هسته‌ای توسط تندورهای فاسد مافیایی نفوذی در ج.ا بگیرند!
 2. فرصت صلح را تراژدی نکنید، ارزش ندارد بوسه عاشقانه در خاکستر شدن حماسه فیلم پمپئی!
 3. ژئواکونومی‌پُلتیکو‌لوژی معاصر(۷): سپاه پاسداران ملی کشور ایران ذیل ارتش ملی ایران، انقلاب تدریجی بُردبُرد همه طرفین!، مصالحه بخش اصلی از مبارزه برای نجات ایران و جهان و حکمرانی مردمی است(ویرایش ۲)
 4. ای غرب احمق نباش در قبال تندروهای اسرائیلی و منطقه ای! خِرَدسنجی و تشخیص درستی سخن منتقدان ناشاس، محتوا را با بدیهیات خِرَد و دانش بنسجید، راه اصلی اعتماد به منتقدان، ملاک عقلانیت اعم از ناشناس و یا مشهور بودن
 5. به مردم ایران: خطر تبدیل ایران به زامبی ستان! خودتان هوای همدیگر داشته باشید تا دچار مرض توحش نشوید مثل بسیاری کشورهای منطقه و جهان!
 6. آیا در غرب، ائتلاف احمقان و مافیا حکومت می‌کند؟!، آیا قدرت‌های هسته ای و مخالفان تبدیل ایران به قدرت دارنده سلاح هسته‌ای، ج.ا ایران به سوی ساخت سلاح هسته‌ای تشویق و تحریک می‌کنند؟! و…
 7. بر اساس توصیه راست گرایان حاکمیت (هر چه دشمن گفت برعکسش کند ج.ا)،جناب های ج.ا چرا خودکشی نمی کنید؟!
 8. رابطه کورعقلی و بدعملی رئوس ج.ا ایدئولوژیک‌زده با واقعیت‌های ژئواکونومی و ژئوپلتیکی منطقه ای و جهانی!

 9. روز صفر نابودی اهریمن های صهیونیستی تا داعشی…اینها (مظلومیت ها تا توحش ها) واقعی اند!

 10. پیشنهادهایی برای گذار مسالمت‌آمیز به حکمرانی مردمی نوین به جناب ج.ا و مخالفانش!

 11. مطالب تکمیلی، از اکبر گنجی تا پان ها، به مردم ایران: خطر تبدیل ایران به زامبی ستان! خودتان هوای همدیگر داشته باشید تا دچار مرض توحش نشوید مثل بسیاری کشورهای منطقه و جهان!

 

https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/bemardom

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)