اعمال تحریم بر سپاه پاسداران و نامگذاری سپاه پاسداران در لیست تروریستی
به دلیل تروریسم و تامین مالی آن، دخالت در کشورهای منطقه، برنامه توسعه موشک‌های بالستیک و برنامه هسته‌ای، فعالیت‌های غیرقانونی و نقض حقوق‌بشر مردم ایران، بر بسیاری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده و سپاه پاسداران در لیست تروریستی سازمان‌های خارجی آمریکا قرار گرفته است.

قسمت بیست‌و‌چهارم:
در مطلب پیشین نقش سایبری سپاه پاسداران در سانسور و سرکوب مردم ایران در فضای مجازی مورد بررسی اجمالی قرار گرفت. در این مقال، به بررسی قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی و تحریم‌های اعمال‌شده بر سپاه پاسداران پرداخته می‌شود.

سپاه پاسداران از سال‌های ابتدایی تاسیس و در راستای تحکیم پایه‌های ولایت فقیه از ترور به عنوان یک ابزار معمول استفاده می‌کرده است. می‌توان گفت نزدیک به ۳ دهه، تروریسم سپاه اگر چه شواهد بسیار و قوی در مورد آن وجود داشت اما در زیر چتر مماشات غرب با نظام، نه تنها نادیده گرفته‌ شد بلکه رشد و گسترش بیشتری پیدا کرد.

بعد از آنکه اولین دولت با راس سپاهی در اواسط دهه ۱۳۸۰ خورشیدی در ایران به کرسی نشست، توجهات به سوی سپاه بیشتر معطوف شد و زیر ذره‌بین رفت. در طول ۱.۵ دهه اخیر تنگناها برای سپاه پاسداران از تحریم‌های فرماندهان آن شروع شد و در سال‌های پایانی دهه ۱۳۹۰، به لیست‌گذاری تروریستی کلیت سپاه پاسداران انجامید.

سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا
آمریکا در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ رسما سپاه پاسداران را یک موجودیت تروریستی قلمداد و آن را در لیست تروریستی قرار داد. دولت آمریکا اعلام کرد «به‌منظور مقابله با کارزار جهانی تروریسم رژیم ایران، سپاه پاسداران را به‌عنوان یک سازمان تروریست خارجی (FTO) اف تی او لیست‌گذاری می‌کند.»

آمریکا همچنین پیش از آن، در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس سپاه را در لیست شمول فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ قرار داده و وزارت خزانه‌داری نیز در اکتبر ۲۰۱۷ سپاه پاسداران را به دلیل حمایت از تروریسم در شمول این فرمان اجرایی قرار داد. با این حال وزارت خارجه آمریکا تا ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ از قرار دادن رسمی مجموعه سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی پرهیز کرده بود.

دونالد ترامپ در این باره گفت: «این واقعیت را به رسمیت شناخته که ایران نه فقط دولتی حامی تروریسم است بلکه سپاه پاسدران فعالانه در تامین بودجه آن نقش دارد و از تروریسم به‌عنوان ابزاری دولتی استفاده می‌کند» و افزود «سپاه پاسداران ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی خود در دنیا است.»

دولت آمریکا همچنین اعلام کرد «این اولین بار است که ایالات متحده بخشی از یک دولت دیگر را به‌عنوان یک سازمان تروریست خارجی لیست‌گذاری می‌کند. این لیست‌گذاری مؤید آنست که بکارگیری تروریسم توسط رژیم ایران آن را از هر دولت دیگری کاملا متفاوت می‌کند. رژیم ایران هم‌چنان حکومت اصلی حامی تروریسم دولتی در جهان است و هر سال نزدیک به یک میلیارد دلار برای حمایت از تروریسم هزینه می‌کند.»

سرکوب سپاه در داخل ایران پارامتری در لیست‌گذاری سپاه
وزارت خارجه آمریکا نیز در مراسم لیست‌گذاری تروریستی سپاه در همین روز بر نقش سپاه در سرکوب مردم ایران انگشت گذاشت: «سپاه پاسداران مسئول بسیاری اقدامات سرکوبگرانه در داخل کشور است. بازداشت‌ها، دستگیری‌ها، اذیت و آزارها و قتل‌ها، به میزان زیادی اقدامات سپاه پاسداران است. آنها پیش‌برنده اصلی سرکوب مردم ایران بودند.»

پیشتر نیز ولایت فقیه و سپاه پاسداران به عنوان «حامیان اصلی تروریسم دولتی» معرفی شده بودند از جمله در گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره تروریسم در سال ۲۰۱۶ اعلام شد «ایران همچنان در راس کشورهای حامی تروریسم است.»

نیروی قدس سپاه نیز در اکتبر ۲۰۰۷ و همچنین بسیج در اکتبر ۲۰۱۸، در فهرست تحریم‌‌های مرتبط با تروریسم وزارت دارایی آمریکا قرار گرفتند. خطوط هواپیمایی «ماهان» نیروی قدس نیز در اکتبر ۲۰۱۱ تحریم شد.

پیش از آمریکا، عربستان سعودی و بحرین در ۱ آبان ۱۳۹۷، و پیش از آن کانادا نیز سپاه پاسداران را در لیست تروریستی خود قرار داده بودند.

از جمله ترورهای سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی آن می‌توان به ترور میکونوس، انفجار سفارت آمریکا در لبنان، بمب‌گذاری آمیا در آرژانتین، بمب‌گذاری در برج‌های خبر عربستان، نقش‌داشتن در حملات ۱۱ سپتامبر، بمب‌گذاری در بانکوک، اقدام تروریستی در کنیا، بمب‌گذاری در هندوستان، اقدامات تروریستی در بحرین و عراق، حمله به نفتکش‌های ژاپن و نروژ اشاره کرد.

وزارت خارجه آمریکا در ۲ خرداد ۱۳۹۹ با انتشار گزارشی اعلام کرد «سپاه پاسداران و حکومت ولایت فقیه طی ۴۰ سال ۳۶۰ ترور هدفمند در بیش از ۴۰ کشور جهان نقش داشته ‌است.» همچنین نظام ولایت فقیه از سال ۲۰۱۲ نظام به عنوان «حامی شماره یک تروریسم در جهان» شناخته می‌شود.

لیست تروریستی و تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه فرماندهان سپاه
علاوه بر لیست تروریستی آمریکا بسیاری از فرماندهان سپاه در لیست تروریستی و تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز هستند. اتحادیه اروپا در ۱۴ مهر ۱۳۹۹ فهرست تروریستی خود متشکل از ۱۴۲ فرد و ۱۵۸ نهاد نظام از جمله فرماندهان ارشد سپاه را که مشمول تحریمها بودند، تمدید کرد.

در این لیست نام فرماندهان ارشد سپاه مانند حسین سلامی، محمد باقر ذوالقدر، یحیی رحیم صفوی، حسن فیروزآبادی، محسن فخریزاده مهابادی، محمد رضا نقدی، عزت الله ضرغامی، یدالله جوانی، حسین الله کرم، حسین طائب، مرتضی تمدن، صادق محصولی، علی سعیدی، علی حاجی زاده،‌ محمدعلی جعفری، علی فضلی و احمد وحیدی به چشم می‌خورد.

تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران
پیش از آنکه سپاه پاسداران و نیروی قدس در لیست تروریستی قرار گیرند، بسیاری از فرماندهان آن در سال‌های متمادی تحریم شده بودند. در سال ۱۳۸۹، محمدعلی جعفری، قاسم سلیمانی، محمدرضا نقدی، صادق محصولی، و حسین طائب در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند.

تحریم‌های آمریکا علیه سپاه در سال ۱۳۹۷
اما عمده تحریم‌ها علیه فرماندهان سپاه در دهه ۱۳۹۰ اعمال شده است. در مهر ۱۳۹۷ آمریکا شبکه گسترده‌ای از مراکز تامین مالی بسیج شامل بانک ملت، بنیاد تعاون بسیج، بانک مهر اقتصاد، گروه مالی مهر اقتصاد، بانک پارسیان، بانک سینا را به‌ دلیل «نقض حقوق بشر کودکان و سایر اقدامات شرورانه» و تحت عنوان تحریمهای ضدتروریستی علیه بانکها و شرکت‌های سپاه پاسداران تحریم کرد.

در ۱ آبان ۱۳۹۷ نیز، سه نفر از اعضای نیروی قدس سپاه به نام‌های اسماعیل رضوی، محمد ابراهیم اوحدی و مصطفی مهاجری توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم و لیست‌گذاری شدند.

تحریم‌های آمریکا علیه سپاه در سال ۱۳۹۸
در اردیبهشت ۱۳۹۸ آمریکا اعلام کرد بسیار غیرمحتمل است که قدرت های اروپایی بتوانند در اجرای سازوکار جدید برای تجارت با ایران به گونه‌ای عمل کنند که از پولشویی و یا تامین مالی تروریسم جلوگیری شود و همین مسئله چشم‌اندازی را برای اعمال تحریم‌های تازه آمریکا باز می‌کند.

به دنبال آن در سوم تیر ۱۳۹۸، امیرعلی حاجی زاده، محمد پاکپور، علیرضا تنگسیری، عباس غلام‌شاهی، رمضان زیرآهی، یدالله بادین، منصور روانکار، علی عظمایی، فرمانده مناطق اول تا پنجم دریایی سپاه، به دلیل «نقش‌آفرینی و دخالت آنها در برنامه موشکی تحریک‌آمیز و خرابکاری در کشتی‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی» در لیست تحریم‌های قرار گرفت.

در سوم تیر ۹۸ همچنین خامنه‌ای و دفترش در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند و ظریف هم در ۹ مرداد ۱۳۹۸ در لیست تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفت.

در ۲۰ دی ۱۳۹۸ وزارت خزانه‌داری آمریکا علی شمخانی، محمدرضا آشتیانی، غلامرضا سلیمانی، محسن رضایی، محمدرضا نقدی، علی عبداللهی، علی‌اصغر حجازی، محسن قمی از فرماندهان و افراد مرتبط با سپاه را تحریم کرد.

تحریم‌های آمریکا علیه سپاه در سال ۱۳۹۹
در ۷ فروردین ۱۳۹۹، ستاد بازسازی «عتبات عالیات» در عراق که زیر نظر سپاه پاسداران فعالیت می‌کند و رئیس آن منصوب قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس است تحریم شد.

خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹ امیر دیانت از نیروی قدس سپاه و شرکتش؛ «خدمات معدنی طیف» را تحریم کرد

وزارت خارجه آمریکا همچنین در ۱۳خرداد ۹۹، مطابق دستور اجرایی ۱۳۵۵۳ برخی از فرماندهان سپاه را لیست‌گذاری و تحریم کرد. عبدالله عراقی، حسن فیروآبادی، محمدعلی جعفری، اسماعیل احمدی‌مقدم، صادق محصولی، محمدرضا نقدی، حسین طائب در این شمارند.

در ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ وزارت خارجه آمریکا نام حسن شاهوارپور را به دلیل فرماندهی کشتار معترضان خوزستانی در نیزار ماهشهر به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

ادامه دارد…

 

قسمت‌های پیشین:

قسمت اول: چرا مردم ایران تا کنون به رغم خواست عمومی موفق به تغییر حکومت ولایت فقیه نشده‌اند؟

قسمت دوم: سپاه پاسداران چگونه و با چه هدفی تاسیس شد؟

قسمت سوم: سازماندهی و تاریخچه گسترش سپاه پاسداران متناسب با تهدید داخلی

قسمت چهارم: نقش سپاه در سرکوب اعتراضات مردم ایران از ابتدا تا مقطع دی ۱۳۹۶

قسمت پنجم: نقش سپاه در سرکوب اعتراضات دی ۱۳۹۶ و اعتراضات سال ۱۳۹۷

قسمت ششم: نقش سپاه در سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸

قسمت هفتم: کیفیت مردمی اعتراضات آبان ۱۳۹۸

قسمت هشتم: نقش سازمان اطلاعات سپاه در سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی

قسمت نهم: نقش بسیج در سرکوب مردم ایران

قسمت دهم: قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه و چنگ‌اندازی به تمامی پروژه‌های زیرساختی کشور

قسمت یازدهم: ثروت‌اندوزی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه و فقر مفرط مردم ایران

قسمت دوازدهم: نقش مخرب سپاه در سدسازی‌های بی‌رویه و علت اصرار سپاه بر ادامه سدسازی

قسمت سیزدهم: آثار ویرانگر سدسازی‌های سپاه بر روی دریاچه‌ها، تالاب‌ها و کشاورزی

قسمت چهاردهم: سلطه سپاه پاسداران بر بخش‌های عمده صنعت نفت و گاز ایران

قسمت پانزدهم: نقش سپاه در نابودی محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع کشور

قسمت شانزدهم: نقش سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر و رواج اعتیاد در ایران

قسمت هفدهم: قرارگاه‌های استانی سپاه برای سرکوب و مقابله با اعتراضات مردمی

قسمت هجدهم: تصاحب پست‌های کلیدی دولت، مجلس و نیروی انتظامی توسط سپاه پاسداران

قسمت نوزدهم: بانک‌‌ها و موسسات مالی اعتباری سپاه، مردم مالباخته و دولت ورشکسته

قسمت بیستم: نقش سپاه پاسداران در پولشویی برای خامنه‌ای

قسمت بیست‌و‌یکم: سپاه پاسداران شهروندان کولبر و سوخت‌بر را کشتار می‌کند

قسمت بیست‌و‌دوم: چنگ‌اندازی سپاه پاسداران بر سیستم مخابرات و تلفن کشور

قسمت بیست‌وسوم: سایبری سپاه، سانسور و سرکوب آزادی بیان مردم ایران

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)