نقش سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر و رواج اعتیاد در ایران
یکی از ابعاد جنایات سپاه پاسداران در حق مردم ایران، نقش سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر و رواج اعتیاد در ایران می‌باشد.

قسمت شانزدهم:
در مطلب پیشین نقش سپاه در نابودی محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع کشور مورد بررسی قرار گرفت. در این مطلب نقش سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر و رواج اعتیاد در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ایران یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های قاچاق مواد مخدر در جهان است و بیشتر مواد مخدر تولیدی در افغانستان از طریق ایران و توسط سپاه پاسداران به کشورهای اروپایی قاچاق می‌شود.

سود هنگفت قاچاق مواد مخدر در خدمت اهداف سپاه و حکومت ولایت فقیه
سپاه پاسداران علاوه بر چنگ‌اندازی بر ثروت‌های مردم ایران، و سودجویی و کسب درآمدهای کلان از قبل آن، از منابع دیگری نیز کسب درآمد سرشار می‌کند، یکی از این موضوعات قاچاق مواد مخدر است.

روزنامه تایمز در ۲۶ آبان ۱۳۹۰، در مطلبی، از نقش مرکزی سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر در ایران و خارج پرده برداشت و نوشت: «قاچاق مواد مخدر سالانه میلیاردها دلار نصیب سپاه پاسداران ایران می‌کند که هم اکنون هم انحصار قاچاق مواد مخدر در ایران را در دست گرفته و هم با شبکه‌های تبهکار در جهان ارتباط دارد.»

مصرف داخلی گسترش مواد مخدر توسط سپاه در داخل ایران
بر اساس ارزیابی ‌سازمان ملل بطور متوسط روزانه ۱۰‌ تن مواد مخدر به ایران وارد می‌شود که بخش عمده‌ای از آن توسط سپاه در داخل کشور توزیع می‌شود، گسترش اعتیاد یکی از سیاست‌های حکومت برای نابودی جوانان ایرانی است.

پاسدار محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران پیشتر در این‌باره گفته بود: «مرزی که قاچاق مواد مخدر از آن صورت می‌گیرد مرز معینی است… این قاچاق از بین نمی‌رود و تنها زمانی قاچاق مواد مخدر در کشور ریشه‌کن می‌شود که ارتباط نهاد قدرت با قاچاقچیان مواد مخدر قطع شود.»

درآمدزایی از قاچاق مواد مخدر برای کسب درآمد جهت پروژه اتمی
یکی از رسوایی‌های مهم قاچاق مواد مخدر توسط سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۳ در کشور آلمان فاش شد و مشخص شد که نظام درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در اروپا را صرف خرید و قاچاق تجهیزات اتمی از جمله اورانیوم برای دستیابی به بمب اتمی کرده است.

این شبکه هنگامی لو رفت که مأموران مخفی آلمان به‌ عنوان خریدار مواد مخدر با عوامل نظام ولایت فقیه در آلمان ارتباط برقرار کردند. یکی از گردانندگان این شبکه قاچاق مواد مخدر و مواد رادیوآکتیو، معاون اسبق وزیر نفت نظام، فردی به اسم حبیب ‌الهی بود.

نقش سپاه در ترانزیت مواد مخدر به کشورهای منطقه و سایر نقاط جهان
تلویزیون الشرقیه در سال ۱۳۸۷ با استناد به گزارش هیأت بین‌المللی نظارت بر مواد مخدر اعلام کرد «عراق به ترانزیت هروئین تبدیل شده است. اطلاعات موجود نشان می‌دهد که مرز عراق و ایران، دروازه ورود مواد مخدر به کشورهای خلیج فارس، ترکیه و بلغارستان است.»

یکی از مشاوران وزیر کشور عراق اعلام کرد: «رژیم ایران منبع اصلی ارسال مواد مخدر به عراق است». (الزمان بین‌المللی آذر ۱۳۸۷)

دستگیری‌ اعضای سپاه پاسداران و توقیف محموله‌های مواد مخدر سپاه
در آبان ۱۳۸۹، مقامات دولتی نیجریه اعلام کردند که ۱۳۰ کیلوگرم هروئین در محموله‌ای که از طرف ایران وارد کشور نیجریه شده بود را کشف کردند. نیروهای امنیتی نیجریه با ذکر نام‌های عظیم آقاجانی و سیداحمد طهماسبی رسماً نیروی قدس سپاه پاسداران را مسئول قاچاق مواد مخدر به نیجریه معرفی کردند.

در فروردین ۱۳۹۶ مقامهای ایتالیا موفق شدند یک شبکه وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران را که مشغول مدیریت تعدادی از شبکه‌های قاچاق مواد مخدر به اتحادیه اروپا است را شناسایی کنند.

منابع امنیتی ایتالیا فاش ساختند که «این شبکه‌ شامل ۹ نفر عراقی وابسته به شبه‌نظامیان الحشدالشعبی عراق به رهبری یک فرمانده سپاه پاسداران بنام غلام‌رضا باغبانی هدایت می‌شده که مواد مخدر را از طریق عراق و ترکیه به ایتالیا و از آنجا به سراسر اروپا قاچاق می‌کردند.»

رویتر نیز در ۱۲ مرداد ۱۳۹۶، از قول یک مقام حکومت ایران نقل کرد که «… سپاه پاسداران با بکارگیری مواد مخدر، شبه‌نظامیان حوثی را تأمین مالی می‌کند.»

در یک نمونه دیگر، گارد ساحلی دولت هندوستان در ۸ فروردین ۹۸، تعدادی از عوامل سپاه پاسداران را در آب‌های سواحل گجرات با ۱۰۰کیلوگرم هروئین بازداشت کردند.

در شهریور ۱۳۹۹، رومانی بزرگترین محموله مواد مخدر قاچاق به این کشور، شامل ۲۲۵۰ کیلوگرم به ارزش ۷۱ میلیون دلار را در یک کشتی، از مبدا بندر لاذقیه سوریه که در کنترل سپاه پاسداران است کشف و ضبط کرد.

گزارش نهادها و رسانه‌های بین‌المللی پیرامون نقش سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر
وسعت قاچاق مواد مخدر توسط سپاه پاسداران به اندازه‌ای است که نهادها و رسانه‌های بین‌المللی بارها به آن پرداخته‌اند.

یک گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل ‌متحد در امور مبارزه با مواد مخدر، نشان می‌دهد که «حدود ۴۰‌درصد از مواد مخدر وارد شده به ایران در همین کشور می‌ماند و ۶۰‌ درصد بقیه آن به کشورهای عراق، ‌ترکیه، آذربایجان و سرانجام به اروپا می‌رسد».

در یک گزارش محرمانه ملل‌متحد منتشرشده توسط ویکی‌لیکس و به نقل از گزارش سفارت آمریکا در باکو در خرداد ۱۳۸۸، تصریح شد که «حکومت ایران بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر در جهان بشمار می‌رود.»

به نقل از این گزارش «میزان هروئینی که از ایران به آذربایجان قاچاق شده به ۵۹ تن در سال ۲۰۰۹ رسیده است. این سند تاکید کرده است که ایران از جمهوری آذربایجان به عنوان گذرگاه اصلی برای قاچاق هروئین به اروپا استفاده می‌کند.»

روزنامه دی‌ولت نیز در سال ۲۰۱۱ با استفاده از اخبار منتشر شده توسط ویکی‌لیکس نوشت: «درآمد سپاه پاسداران از قاچاق مواد مخدر به اروپا بالغ بر چندین میلیارد یورو است. بر اساس این اسناد، مواد مخدر توسط ایران به آذربایجان منتقل می‌شود و از آن‌جا به اروپا صادر می گردد.»

همچنین تایمز لندن در ۲۷ آبان سال ۱۳۹۰ نوشت: «سازمان اطلاعات آمریکا موفق شده است ۲ تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران را که مستقیماً در قاچاق مواد مخدر دست دارند، شناسایی کند. یکی از آنها فرمانده سپاه پاسداران در تهران بزرگ عبدالله عراقی و دیگری محسن رفیقدوست، فرمانده سابق سپاه پاسداران است.»

در مهر ۱۳۹۰ دادگستری آمریکا و پلیس فدرال این کشور (اف.بی.آی) از طرح حکومت ولایت فقیه برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن پرده برداشتند.

مقامات آمریکایی فاش کردند که نیروی قدس از طریق کارتل‌های قاچاق مواد مخدر در مکزیک و با پرداخت ۱.۵میلیون دلار قصد پیشبرد طرح بمبگذاری در یک رستوران در واشینگتن با هدف ترور سفیر عربستان را داشته است.

تحریم‌های فرماندهان سپاه به خاطر قاچاق مواد مخدر
به دنبال این افشاگری‌ها، در ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ وزارت خزانه‌داری آمریکا، پاسدار غلامرضا باغبانی از نیروی قدس سپاه را بعنوان قاچاقچی ویژه خارجی مواد مخدر لیست‌گذاری کرد.

پیش از این نیز مشاور وقت رئیس‌جمهور آمریکا به‌صراحت تأکید کرده بود: «سپاه پاسداران با قاچاق مواد مخدر از افغانستان برای پولدارشدن استفاده می‌کند. آنها جهان را مسموم می‌کنند و از این پول برای کشتن مردم استفاده می‌کنند. سپاه پاسداران که یک شبکه جنایی بین‌المللی است به خرید و فروش آدم‌ها، سلاح، سوخت و نقل و انتقال پول و دیگر کالاهای ممنوعه به دیگر کشورها اشتغال دارد تا پول هر چه بیشتری به جیب بزند». (اسپوتنیک ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷)

مخالفت با تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف به دلیل پولشویی مواد مخدر توسط سپاه
یکی از دلایل اصلی که حکومت ولایت فقیه با تصویب ۲ لایحه باقی‌مانده اف‌ای‌تی‌اف، مخالفت کرد، عدم تن‌دادن به حسابرسی درباره نقش سپاه پاسداران پیرامون قاچاق مواد مخدر، پولشویی آن و استفاده در تروریسم می‌باشد.

پیشتر روحانی در جنگ قدرت جناح‌های داخلی نظام در این مورد گفته بود «وقتی مواد مخدر هست، پول کثیف هم هست؛ این پول کثیف کجا می‌رود، یعنی یک گوشه و کناری پولشویی انجام می‌گیرد.»

ادامه دارد…

 

قسمت‌های پیشین:

قسمت اول: چرا مردم ایران تا کنون به رغم خواست عمومی موفق به تغییر حکومت ولایت فقیه نشده‌اند؟

قسمت دوم: سپاه پاسداران چگونه و با چه هدفی تاسیس شد؟

قسمت سوم: سازماندهی و تاریخچه گسترش سپاه پاسداران متناسب با تهدید داخلی

قسمت چهارم: نقش سپاه در سرکوب اعتراضات مردم ایران از ابتدا تا مقطع دی ۱۳۹۶

قسمت پنجم: نقش سپاه در سرکوب اعتراضات دی ۱۳۹۶ و اعتراضات سال ۱۳۹۷

قسمت ششم: نقش سپاه در سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸

قسمت هفتم: کیفیت مردمی اعتراضات آبان ۱۳۹۸

قسمت هشتم: نقش سازمان اطلاعات سپاه در سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی

قسمت نهم: نقش بسیج در سرکوب مردم ایران

قسمت دهم: قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه و چنگ‌اندازی به تمامی پروژه‌های زیرساختی کشور

قسمت یازدهم: ثروت‌اندوزی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه و فقر مفرط مردم ایران

قسمت دوازدهم: نقش مخرب سپاه در سدسازی‌های بی‌رویه و علت اصرار سپاه بر ادامه سدسازی

قسمت سیزدهم: آثار ویرانگر سدسازی‌های سپاه بر روی دریاچه‌ها، تالاب‌ها و کشاورزی

قسمت چهاردهم: سلطه سپاه پاسداران بر بخش‌های عمده صنعت نفت و گاز ایران

قسمت پانزدهم: نقش سپاه در نابودی محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع کشور

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)