پیشرفت تکنولوژی باعث شده که خشونت علیه شریک زندگی، شکل جدید به خود بگیرد. دسترسی به اطلاعات خصوصی، کنترل حساب‌های آنلاین و استفاده از وسایل الکترونیکی برای تعقیب موقعیت مکانی، همگی حاصل پیشرفت تکنولوژی است.

اگر پارتنر شما هم جزو افراد سوءاستفاده‌گر باشد، حتما برای دریافت کمک و راهنمایی به اینترنت مراجعه خواهید کرد. ممکن است شریک زندگی شما به فعالیت‌هایتان شک کند و در نتیجه رفتار و حرکات شما را به شدت تحت نظر بگیرد ، به خصوص در حین استفاده از اینترنت. اگر از همان ابتدا، تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ نکرده باشید، شریکتان به راحتی می‌تواند از کارتان سر در آورد. در اغلب چنین مواردی، فرد دچار محدودیت‌ها و کنترل‌های بیشتر شده و حتی اجازه استفاده از اینترنت نیز از او گرفته خواهد شد.

از این رو حفظ امنیت فعالیت‌های آنلاین، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. زنان باید بدانند که ممکن است همین تکنولوژی‌های مفید، حتی جان آنها را به خطر بیاندازد.

فعالیت‌های آنلاین اشخاص را می‌توان با روش‌های مختلفی مثل جاسوس افزار، هک کردن و کی‌لاگر، تحت نظر داشت. شاید شما مراقب باشید و تاریخچه مرورگر خود را هم پاک کنید، اما با این وجود امکان دستیابی و جمع‌آوری اطلاعات از فعالیت‌های آنلاین شما وجود دارد. اگر اشخاص دیگری به غیر از خودتان، به صورت مستقیم به رایانه شخصی شما دسترسی داشته باشند، می‌توانند آن را هم کرده و از راه دور فعالیت‌های شما را تحت نظر داشته باشند.

نکات زیر در برخورداری از امنیت بیشتر به شما کمک خواهد کرد:

– اگر فکر می‌کنید که کسی فعالیت‌های آنلاین شما را تحت نظر گرفته، احتمالا حدستان درست است. افراد سوءاستفاده‌گر، به شدت کنترل‌گر هم هستند و می‌خواهند از تمامی فعالیت‌های شما با خبر باشند. برای اینکه بتوان فعالیت‌های کسی را تحت نظر داشت، لازم نیست که حتما فرد متخصص علوم کامپیوتر یا برنامه‌نویس خبره‌ای باشد. هر کسی می‌تواند با بهره‌گیری از ابزارهای موجود در بازار، این کار را انجام دهد.

– اگر کسی فعالیت‌های شما را تحت نظر داشته باشد، امکان حذف رد پایتان نیز سخت خواهد شد. به زبان ساده‌تر با تغییر ناگهانی رفتارها و عادت‌های آنلاین، به آن شخص می‌فهمانید که از تحت نظر بودنتان آگاه شده‌اید. برای مثال اگر عادت ندارید پس از اتمام کارتان با مرورگر، تاریخچه آن را پاک کنید، حذف تمامی تاریخچه به صورت ناگهانی، پارتنر را مشکوک‌تر خواهد کرد.

– اگر فکر می‌کنید که کامپیوتر شخصی شما نیز تحت نظر است، باید در حین استفاده از آن بسیار مراقب باشید. با عدم استفاده از کامپیوتر شخصی، فرد بیشتر مشکوک خواهد شد. به جای این کار، فعالیت‌های ساده مثل خواندن اخبار، بررسی وضعیت هوا، گوش دادن به آهنگ و … را با کامپیوتر شخصی انجام دهید. برای کارهایی که نیاز به محرمانگی بیشتری دارند به دنبال چاره دیگری باشید.

– به خاطر داشته باشید که برای افرادی که دارای شریک سوءاستفاده‌گر یا سلطه گر هستند، ارسال ایمیل یا پیامک و هرگونه روش ارسال پیام دیگری، به هیچ عنوان امن نیستند. بهتر است برای دریافت مشاوره، صحبت با کاریابی و … از تماس تلفنی (از یک تلفن امن) استفاده کنید. در صورتی که مجبور به ارسال ایمیل یا پیامک هستید، حتما از یک تلفن یا کامپیوتر امن تر و حسابی که پارتنرتان از آن اطلاعی ندارد استفاده کنید.

– به خاطر داشته باشید که کامپیوترهای شخصی، اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند. هر فعالیتی که از طریق اینترنت صورت می‌گیرد، مثل تماس صوتی آنلاین، خرید اینترنتی، بررسی حساب بانکی و … در کامپیوتر ذخیره می‌شود.

– در چنین مواردی استفاده از کافی‌نت یا کامپیوتر دوست قابل اعتماد بسیار امن تر از هر وسیله شخصی است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)