برای اشخاص از مردم معمولی که می خواهند بون پرداخت پول از خدماتش استفاده کنند. این مسئله مهمی است، فعالان مدنی و انتقادی تمایل دارند اطلاعات شخصی شان مخفی بماند، در سال های اخیر دائما به مسئله تلاش وب سایت ها برای گرفتن اطلاعات شخصی مردم معمولی منتقد هستند!

این سرکوب و محدودیت آزادی بیان در منگنه شدید شرکت های جمع آوری اطلاعات مردم برای فروش به دیگران (آن دیگران می توانند سرویس های جاسوسی و امنیتی ناقض بشر یا گروه های تروریستی باشند، که عواقبی مانند زندان و صدمات جسمی و روحی تا مرگ فعالان حقوق بشری و منتقدان را منجر شود!) و سرویس های اطلاعاتی هستند. حال اشخاص منتقد که می خواهند از ماهیت ارائه دهندگان سرویس های خدامت اینترنتی یا سایت های مشکوک الهویه اطلاعات کسب کنند، با مانعی سایت های who is برخورد می کنند که حاضر نمی شوند اطلاعات بدهند، احتمالا سفارش دهنده هایی به آنها در ازای دریافت پول و هر چیزی آنها وا داشتند اطلاعات ندهند، این پدیده در میان سایت های حامی ج.ا و مخالف ج.ا بسیار مشاهده می شود، وقتی فعال مدنی و منتقد فضای مجازی به این سایت های whois گیری مراجعه می کند، با محدودیت ارائه اطلاعات مواجه می شود! در حالی برای حتی اشخاص معمولی که می خواهند از ادعاهی برخی لینک ها که مشکوک عملیات های کلاهبرداری (دزدی) هستند- که امروزه در کشورها بسیار است- مثلا روش فیشیگ می خواهند اقدام کلاهبرداری (دزدی) کنند، اما اطلاعاتی از دامه ثبت شده نمی دهند، هر چند برخی سوءاستفاده گران از زیر دامنه (Subdomain) استفاده می کنند.

پ.ن: فیشینگ چیست (ویکی‌پدیا): رمزگیری یا ماهیگیری یا تله‌گذاری یا فیشینگ (به انگلیسی: Phishing) به تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آن‌ها گفته می‌شود


وب سایت های whois گرفتن از دامنه یا گرفتن اطلاعات دامنه

whois گرفتن یا whois lookup چیست؟

امروزه بیش از صدها میلیون دامنه ثبت شده است.
همه اعم از مردم عادی و یا صاحبان مشاغل تا سازمان های دولتی حق ثبت دامنه دارند.
هر کسی باید اطلاعات اولیه تماس گیری مانند: نام، ایمیل، آدرس، شماره تلفن و… را ارائه دهد.
این اطلاعات به عنوان “داده های WHOIS” شناخته می شود.
موقع whois گرفتن این اطلاعات با افراد نمایش داده می شود.

اطلاعات WHOIS در بانک های اطلاعاتی به صورت داده های ایزوله و مرکزی در دسترس نیست، چرا که توسط نهادهای مستقلی که به عنوان “رجیسترها” شناخته می‌ شوند، اداره می‌ شود.

کسانی که ثبت دامنه انجام می دهند و به دامنه ها IP اختصاص می دهند تابع قوانین سازمان ICANN هستند.
آیکان نام یک شرکت غیر انتفاعی است که در کالیفرنیا مستقر است.
کار عمده ICANN فعالیت روی نام ها و شماره هایی است که واگذار شده اند، که به هماهنگی سیستم نام دامنه کمک می کند.
در واقع خود کلمه ICANN مخفف عبارت “Internet Corporation Assigned Names And Numbers‌” است.

خود اصطلاح whois یعنی چه: whois امکان قراردادی اینترنتی (پروتکل) است که برای جستجو از بانک های اطلاعاتی مشتری های یک منبع اینترنتی مانند نام دامنه، آدرس IP یا AS ثبت شده ارائه خدمات می دهد.

اطلاعات WHOIS این موارد زیر را می تواند شامل شود:

نام دامنه
ID دامنه ریجستری
ثبت کننده سرور WHOIS
URL ثبت کننده
تاریخ به روز رسانی
زمان ایجاد
تاریخ انقضای ثبت نام در دفتر ثبت
ثبت نام
ایمیل صاحب دامنه
شماره تلفن صاحب دامنه
وضعیت دامنه
سازمان ثبت کننده دامنه
محل ثلت دامنه (شهر / ایالت)
کشور ثبت کننده
Name Servers
DNSSEC

درباره مفهوم WHOIS آشنا شدیم.
اکنون آشنا با ابزارهای Whois lookup بپردازیم.
تعداد وب سایت whois زیاد است در فضای اینترنت وب، به دلایل نامعلوم تعداد کمی از آنها اطلاعات نبستا مناسبی می دهند.

معرفی از تعدادی وبگاه های ارائه این گونه خدمات

who.is
وب سایت فوق اخیرا چندان اطلاعات مناسبی ارائه نمی دهد.

lookup.icann.org

godaddy.com/whois

whois.com/whois

mxtoolbox.com

mxtoolbox.com/Whois.aspx

name.com

name.com/whois-lookup

نکته مهم: برخلاف تصور مردم معمولی بر اساس حافظه تاریخی ظهور انقلاب کامپیوتری مدرن بر پایه دیجیتالی و سپس شبکه اینترنت و شبکه گستره جهانی وب یا تکنولوژی اینفورمیشن (IT) این انحصار رسانه را از دست زورمداران حکومتی (شبه فرعون ها) و قدرتمندان سرمایه دار (شبه قارون ها) خارج کرده و در دسترس عموم از کم سواد تا پُرسواد قرار داده است تا بتوانند ندای مظلومیت خود و هم نوعشان به نظر دیگران برسانند تا منتقدان مستقل حقوق بشری، امارنج و ستم سرکوب آزادی عقیده و بیان در محفوظات نسل به نسل شده دارند- که نمونه بارزش “رباعبات خیام است”- که معتقدند به نام خیام بسیاری در قالب رباعی انتقادها و رنج ها و دادخواهی بیدادگران نوشته اند، در چند سال اخیر بار دیگر با وسوسه انداختن دانشمندان آی تی و فریب آنها با پول و موقعیت، این امکان انقلاب ای تی به چنگال سرکوب گران آزادی بیان افتاده است، جنایت فروش اطلاعات مردم معمولی به دیکتاتوری ها و عواقب هولناکی چون محرومیت و محدویت از بدیهیات اولیه زندگی تا زندان و اعدام نتیجه این خیانت به این دانستاورد بزرگ دانش مهم بشری است.

همیشه سوءاستفاده از تکنولوژی توسط تبهکاران است، اما به بهانه امنیت ملی، دیکتاتوری ستمکار و حتی رژیم های مدعی آزادی بیان و دموکراسی اقدام به سوءاستفاده از این دانش های مدرن کردند و یکی بزرگترین دستاوردهای تاریخ بشریت برای رهایی از اسارت را به نابودی دارند می کشند، پلت فرم های شبکه های اجتماعی با شروطی مانند شماره تلفن و آدرس و دسیاس اغوا کننده مانند پروفایل نویسی، امروزه مردم فریب داده و مردم هیجان زده داوطلبان خصوصی ترین اطلاعات شخصی شان در حال به اشتراک گذاری هستند، کاری مثلا در قرون وسطایی اروپایی یک آروز برای دژخیمان دیکتاتوری بود امروزه به واقعیت تبدیل شده است، مردم معمولی مجانی و یا به بهای اندک خودشان در معرض پرونده سازان جلاد و قاتل سرویس های امنیتی و تروریست ها و دزدان کلاهبردار تا سوءاستفاده گران جنسی قررا داده اند!

این سطح ستم دژخیمان ضد بشری و در سوی دیگر حماقت و بلاهت عمومی در طول تاریخ بشریت بی سابقه است!

امروزه به احتمال قریب به یقین، تقریبا همه مردم معمولی با یان حماقت و بلاهت عموی طی چند دهه، در اسارت هستند، تعرض به حریم خصوصی و روابط جنسی و عاطفی زناشویی آنها گرفته و اطلاعات مهم حساب های بانکی و داده های مالی و اموالش در دسترس حکومت ها و قدرتمندان به ظاهر غیر حکومتی و گروه های تروریستی و تیهکاری است!، ما گمان می کریدم در با ظهور انقلاب IT دوران آزدی بشریت جهالت و تجهالت رسیده خود اکنون اسیر حماقت ها و فریب خوردگی خویش گرفتاریم.

نکته مهم تر اینکه، هر گاه نظام حکومتی و عواملش اقدام به اعتراف گیری یا پرونده سازی از حریم خصوصی و روابط جنسی و عاطفی مردم کنند و چه آنها بعنوان اهرم فشار روحی یا به زعم اهریمنی خودشان برای رسوایی بکار برند، در جا محکوم به نقض حقوق بشر هستند و مردم معولی که اکثریت قاطع جوامع کشورها تشکیل می دهند نباید به ظلم و جنایت حاکمان و گروه های تروریستی معارض حکومت ها توجهی کنند و برعکس از قربانیان حمایت و افشاگران این موارد حریم خصوصی و روابط خصوصی محکوم کنند، و تا زمانی مردم معمولی با درجه تعالی معنوی مادی نرسند که با توجه و اعتنا به افشاگران ملاک قرار دادن این پرونده سازی دارند تیشه به ریشه حقوق خود می زنند و آن که روزی هم خود قربانی این ظالمان خواهند شد.

خود را برهایند از مغزشویی های حاکمیت های ظلم و آن اقلیت به ظاهر ضد حکمیت ها که به بهانه ضد دیکتاتوری به دنبال گرفتن منابع محدود سه گانه قدرت و ثروت و موقعیت و بازتولید دیکتاتوری ها هستند. کسانی به دنبال گرفتن مقام حکومتی و تسلط دوبراه یک دیکتاتوری ظالمانه بجای قبلی هستند. دیکتاتوری تئوکراسی (دین سالاری یعنی کسانی ایدئلوژی برسخته از دین و مذهب بهانه ای حکمیت اهریمنی ستم فساد و جنایت کرده اند) را می خواهند با دیکتاتوری غیر دین سالاری جایگزین کنند.

امروزه هر چند احتمالا در نقاطی معدود و محدود کمابیش شبه آرمان شهرهایی بوجود آماده به طور نسبی مردم معمولی احساس آزادی و آسایش و آرامش می کنند، اما در اکثر نقاط جهانی جهنم هایی از سرکوب این بدیهیات است، مردم معمولی برای حققو بیدهی و اولیه بشری مانند حق حیات، حق زندگی، حق کار، حق تحصیل!، حق ازدواج در حال مبارزه یا انفعال در برابر حاکمان و عومل دژخیمشان هستند، این ستمکاران این حقوق بشر بدیهی و اولیه از مردم معمولی سلب کرده و هنگامی با شدت مقاومت و مبارزه مردم معمولی مواجهه و نشان های سذرنگونی شان می بینند وعده دادن این حقوق بشری اولیه و بدیهی می دهند و اندکی هم عمل شاید بکنند، اما این ستمکاران حکومتی و سایر ظالمان بدانند اینها امتیازی نبوده شما به مردم معمولی داده اید، شما ظالمان شاید فریب دهنده ساده لوحان باشید، ولی آگاهان و دانیان از مردم معمولی به خدعه و نیرنگ شما دانش دارند و تلاش می کنند هم شما از ظلمت و هم مردم را راه رهایی نشان دهند. این منتقدان برخلاف تصور اهریمنی تان، حتی دوست دار شمایند و شما ظالمان را هم می خواهند به چیزهای بهتری رهنمون کنند. و اگر آن استکبار و دنیاپرستی و پلشتی های حقیرانه که ناشی اهریمن نفس خود برهانید.

چیزی که مسلم شده، هر چه سعی نماییم که اثبات کنیم ما از مردم معمولی قصدمان دشمنی با دیگران نیست و خواهان صلح در میان کشورها و جهانیان هستیم احساس بیهودی گی از این تلاش ها می کنیم، همچنان گرفتار سوءتفاهم بدبینی دیگرانیم، بیهودگی اثبات شخصی و شناختن توسط دیگران کمکی چندان می کند.

 


بدفهمی یا سوءتفاهم درباره قضایای اجتماعی تا اقتصادی ( مانند ازدواج موقت، قیمت ارز، رمزارز…!)

درباره پول مردمی و غیر حکومتی

امثالهم قصد اتهام به برخی حکومت ها ندارد که واقعا نیتشان غارت و دزدی و فقیرتر کردن فرودستان و مزدبگیران و بیکاران فقیر است، بلکه بگویند چاره ندارند(؟!)، ام ب هر روی وقتی حاضر نیستند بودجه های خود را انقباضی کنند و از اتلاف منابع جلویگری کنند و برعکس با وجود کمبود و احتمال کسری بودجه، باز بودجه ها افزایش داد و ریدف گزافی به نهادها و افراد به صاطلاح ناکارمد و به قولی مفت خور می دهند! در مقابل محدودیت افزایش مزد کارکنان و بویژه نجومی بیگرها اعتنایی نمی کنند و همچنان رانت و امیتاز به اصطلاح خودی ها حکومتی می دهند و این رانت ها و پول های چاپ شده و خلق نقدینگی با همکاری بانک ها در ناهیت زا طریق ایجاد تروم های شدید بالا، از جیب مردم معمولی فرودست و مزدبیگر و بیکار فقیر برداشت می شود، در این صورت خیلی سخت قبول کرد آنها بی گناه هستند!

بودجه ۱۴۰۲ یا توهمات یک حکومت در حال سقوط؟!

وقتی حکومتیان فاقد عرق ملی باشند و پیروی ایدئولوژی اجنبی گرا (پان اسلامی پان عربی و…) و بی مسئولیتی آنها در نتیجه رشد نقدینگی و چاپ پول بدون پشتوانه… تحریم، تورم و بحران و اجتماعی و فرهنگی و عقدیتی… در نهایت انحطاط ملی

 

آیا منتقدان از ترس اتهام مسئولیت اجرای پیشنهادهایشان، حاضر به ارائه پیشنهاد راه حل نمی شوند؟

گلچین های ابرمنتقد، پادشاه لُخت ایرانشهر ویران شده تا پادشاه بِخردپوش عربستان آباد شده…

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)