سقوط با اسلام فقه محور اصلاح طلبان یا رویش تازه با اسلام امام زمان محور احمدی نژاد ؟
ناخدا آزاد

سوال: آیا اسلام امام زمان محور احمدی نژاد که انسان و انسانیت را محدود به اسلام و مسلمانی نمی داند پیشروتر و اصلاح طلب تر است یا اسلام فقه باور و شریعت محوری که از دهه شصت تا به امروز انواع و اقسام تبعیض ها و سرکوب ها را بر ملت ایران تحمیل کرده است ؟ قریب یک دهه از ظهور احمدی نژاد در عرصه سیاسی که تا به امروز نیز ادامه دارد می گذرد و من هنوز تحقیق معتبری در این باره ندیده ام. 

آیا اسلامی که آزادیخواهی و عدالت طلبی را اصل قرار می دهد تاجایی که از یک نامسلمان وکافری که روحانیت واهل فقه نجس اش می دانند تجلیل می کند لایق تحسین است یا اسلام فقاهتی ای که از دهه نورانی شصت همه جور تبعیض و بی عدالتی و خودی و غیرخودی کردن ها را به ملت ایران تقدیم کرده است؟

آیا اصلاح طلبان نمی دانند معضلاتی مثل حجاب و حقوق زنان در جامعه یا حتی ورود امثال سپنتا نیکنام زرتشتی به شورای شهر یا  انتخاب یک سنی به منصب وزارت یا استانداری و سایر مسایلی که بسیاری از اصلاح طلبان اغلب کورکورانه شعار حل شدن شان را در زمان انتخابات می دهند همگی در اسلام فقاهتی که در نظریه ولایت فقیه و نظارت استصوابی اش متبلور می شود به بن بست خورده بوده اند؟

آیا اصلاح طلبان که از دهه شصت ریشه در همین اسلام فقاهتی داشته اند و امروز طیف درهمی از نیروهای سکولار شده تانیروهای متحجر خط امامی مدعی آن اند، با این همه جهل و پریشانی و ناتوانی در تجمیع نیروها، تاکتیک ها و استراتژی می خواهند دعوای صد ساله مشروطه عرفی و مشروعه فقهی را به سرانجام برسانند در عین حال که سایر رقبای خود یعنی جریان احمدی نژاد و اسلام امام زمان محور را سرکوب و محو یا تحقیر می کنند؟

آیا تلاش موذیانه برای حفظ انحصار قدرت در دو جناح فاسد و الیگارشیک اصولگرا-اصلاح طلب نشان نمی دهد که اصلاح طلبان فاقد فهم یا اراده لازم برای شکستن تمرکز قدرت در دستان خودی های سفره انقلاب اند و دشمنی و عداوت آنها با جریان احمدی نژاد هم در همین راستا و برای بی رقیب ماندن شان نیست؟

وگرنه آیا آزادی، عدالت، حقوق بشر، دموکراسی و… همه ی آرمانهای متعالی بشری را با اسلام فقاهتی که غیرمسلمان ها را نجس و کافر می دانند و بسیاری از مسلمان ها را هم غیرخودی و محروم از حقوق شهروندی، بهتر می توان پیش برد یا با اسلام غیرفقاهتی امثال مشایی و احمدی نژاد که این مرزهای ضدانسانی فقه را پشت سر می گذارد و ملاک را آزادیخواهی و عدالت طلبی و انسانیت قرار می دهد نه شریعت و مذهب و ملیت؟

آیا واکنش دلقک وار، متحجرانه و توهین آمیز هواداران شعار کذایی «ادب مرد به ز دولت اوست» را در پاسخ به همدردی انسانی احمدی نژاد با مادر هوگو چاوز که عبور بی سابقه ی یک مسئول جمهوری اسلامی از مرزهای شریعت به مرزهای انسانیت فارغ از جنسیت و مذهب بود را به یاد دارید؟

آیا این واکنش ها نشان نمی دهد که اساسا بخش بزرگی از اصلاح طلبان یا سمپات ها و بدنه اجتماعی شان هنوز به خودآگاهی تاریخی نرسیده اند و ادعای مبارزه آنها با استبداد دینی پوچ و واهی است چون اساسا هنوز ریشه های این استبداد را نفهمیده اند؟

آیا اصلاح طلبان که در سال ۸۸ با برخورد نهادهای اطلاعاتی و امنیتی نظام به زندان افتادند اما با موج سواری بر احساسات توده ها انتقامش را از دیوار کوتاه احمدی نژاد می گیرند تا دست شان از سفره انقلاب کوتاه نماند و امکان آشتی دوباره با نظام را پیدا کنند، می توانند آینده ای عاری از کینه توزی و انتقام جویی برای ایران بسازند؟  

وگرنه چطور می شود با تمسخر و تحقیر و حتی سرکوب دیگری متفاوت با خود، شعار اصلاح طلبی و مبارزه با استبداد داد؟ چطور می شود از امثال خاتمی یا موسوی بت ساخت و حول این بت، با تحقیر و توهین و حذف دیگری متفاوت همراهی کرد و همزمان از دموکراسی و آزادی و حقوق بشر حرف زد؟ آیا مناظره تاریخی ۸۸ “چیز چیز” کردن نماد اسلام فقاهتی در برابر بازخواست تاریخی اسلام امام زمانی از او نبود؟

♦️. ♦️. ♦️
۱- رفرنس های مربوط به فقه:
از جمله این :
https://t.me/Feirahi/1120
عبدالکریم سروش: فقه امروز فقهی غیر اخلاقی است!
https://t.me/Archpoldeb/40203

۲- رفرنس های واکنشهای اسلام فقاهتی به احمدی نژاد:
محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شیوه ابراز همدردی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور در مراسم تشییع هوگو چاوز را «مسخره‌بازی» نامید و به بوسیدن تابوت چاوز توسط احمدی‌نژاد اعتراض کرد.
https://www.radiofarda.com/a/f12_mohammad_yazdi_protests_ahmadinejad_chavez_funeral/24925453.html

در ادامه انتقادات تند از سخنان و رفتار محمود احمدی‌نژاد در مراسم تشییع جنازه هوگو چاوز، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی حاشیه‌های این مراسم را «شرم‌آور» و «دردناک» خواند و خواستار تذکر «علما» شد.
https://www.radiofarda.com/a/f9_makarem_criticizes_ahmadinejad_over_chave_funeral/24927403.html

احمد خاتمی، دیگر روحانی محافظه‌کار عضو مجلس خبرگان، تعاریف احمدی‌نژاد از هوگو چاوز را «زیاده‌روی» خوانده و هشدار داده بود که این پیام در محافل دینی عکس‌العمل‌هایی را به دنبال خواهد داشت.
https://www.radiofarda.com/a/f9_yadi_warns_ahmadinejad_over_hugo_chavez/24923714.html

محمد دهقان، عضو هیات رییسه مجلس روز شنبه بدون نام بردن از محمود احمدی نژاد با اشاره به اینکه «رفتار یک مقام ارشد اجرایی کشور در مجامع بین‌المللی، خلاف شأن انسان مسلمان و مقید است، این قبیل رفتارهای مشکوک را نگران‌کننده دانست.»
https://www.radiofarda.com/a/o2_ahmadinejad_chavez_mother/24924106.html

یادداشت ها و فایل های مرتبط :

در نزاع احمدی نژاد با ساختار قدرت می توان بی طرف بود؟

اعدام های ۶۷-کدام اصلاح طلب اند:جریان احمدی نژاد یا اصلاح طلب ها؟!

بخشی از تلاش های حقوق بشری و ضد استبدادی تیم احمدی نژاد!

چرا دهه ی شصت نه، احمدی نژاد آری؟-نقدی بر مقاله اکبر گنجی

پرسش‌هایی در مورد مقاله حسین باستانی در بی بی سی علیه احمدی نژاد!

پرسش هایی از مقاله علی افشاری درباره ی احمدی نژاد!

نگاهی به افشاگری و پاسخگویی احمدی نژاد در مورد مساله ی هسته ای!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)