نقدی بر مقاله منتشره  با عنوان “چگونه احمدی نژاد مخالفانش را به تبلیغ خود وا می‌دارد؟” در این آدرس :
http://www.bbc.com/persian/39468805

ترس بی بی سی فارسی از محبوبیت دوباره و ناگهانی احمدی نژاد مثل سال ۸۸؟!


می نویسد :  “می توان انتظار داشت در صورتی که به شیوه فعلی از رسانه های مجازی و حقیقی رقیب پوشش بگیرند، وزن انتخاباتی آنها از تصورات رقبا فراتر برود.

محمود احمدی نژاد و تیمش، از زمان ورود به سطوح بالای سیاست ایران، با ادبیاتی کمابیش مشابه ،اکبر هاشمی رفسنجانی را به عنوان نماد حاکمیت مورد انتقاد قرار دادند و با استفاده از همین رویکرد بود که در مرحله دوم انتخابات ۱۳۸۴، بر بسیاری از رای دهندگان ناراضی از حکومت تاثیر گذاشتند. ” – پایان

(البته بی بی سی فارسی اشاره ای به سال ۸۸ نمی کند چون نمی خواهد آن مخاطبانش را که هنوز فکر می کنند سال ۸۸ تقلب شده برنجاند! جالب این است که این مقاله ی بی بی سی تایید می کند ضد سیستم بودن یک نفر برایش محبوبیت و رای می آورد و مخالفت احمدی نژاد با روحانی به همین دلیل است آیا این حساسیت بی بی سی به خاطر هراس از تکرار این محبوبیت در سال ۸۸ نیست و مناظره ی احمدی نژاد با موسوی و نام بردن از آقا زاده های رفسنجانی و ناطق نوری و زندان بنیاد شهید کروبی در دهه شصت و…. در آن زمان به مراتب بیش از روحانی امروز سمبل و نماد سیستم نبودند برای توده های خاکستری مردم؟)

می نویسد : ” شخص آقای احمدی نژاد، در سخنرانی مشهوری در آبان ۱۳۹۰ در جمع هوادارانش، گفت که پیش از انتخابات ۱۳۸۴، به برخی از اصولگرایان توضیح داده: “اگر یک نفر مثل من از متن پابرهنه ها جامعه بیاید رییس جمهور شود یک انقلاب دوباره است، بساط اشرافی گری و شاهنشاهی و خانواده تباری و بچاپ بچاپ را جمع می کنم.”
در دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، مدت ها بسیاری از ناظران داخلی و خارجی با استناد به اقدامات و صحبت های “معنی دار” او، منتظر “افشاگری های کوبنده” علیه رهبر جمهوری اسلامی ایران بودند و مستمراً نیز، گمانه زنی هایی در خصوص موضوعات احتمالی افشاگری ها منتشر می شد.

در چنان فضایی بود که وقتی در آخرین سال مسئولیت دولت دهم، سخنرانی اسفندیار رحیم مشایی انتشار یافت که می گفت او و محمود احمدی نژاد در شش ماه باقی مانده تا پایان دولت “با هیچ کس رودربایستی نخواهند داشت”، “آماده شهادتند” و ” دولت را به دست دیگران نخواهند داد”، خیلی ها نتیجه گرفتند که تیم آقای احمدی نژاد خود را برای رویارویی نهایی با رهبری آماده می کند.

اما آنچه در عمل اتفاق افتاد این بود که شورای نگهبان، به سهولت آقای رحیم مشایی را رد صلاحیت کرد و از جانب رئیس جمهور وقت و همراهانش نیز، “مطلقاً” واکنشی مشاهده نشد. واقعیتی که نشان می داد چگونه تصورات ایجاد شده در مورد “افشاگری” های احتمالی دولت دهم علیه راس نظام حکومتی ایران، مطلقا ریشه در واقعیت نداشته است.” – پایان

(آقای بی بی سی فارسی اشاره ای نمی کند که در سال ۹۲ نهی خامنه ای در کار نبوده و احمدی نژاد تا همین الان هم در مقابل خامنه ای قرار گرفته و خلاف دستورش عمل کرده. آقای بی بی سی اشاره ای به این حرف احمدی نژاد هم نمی کند که گفته این دفعه مثل سال ۹۲ ساکت نمی ماند تا بقایی را هم مثل مشایی رد صلاحیت کنند!)

می نویسد : “بخشی از فعالان سیاسی ایران، سال هاست تصور می کنند نیروهایی در داخل حکومت ایران قرار است به طور ساختاری با آیت الله خامنه ای مقابله کنند، و در این مسیر، حتی آماده مجسم کردن رئیس جمهور بر آمده از انتخابات ۱۳۸۸ در این جایگاه نیز هستند.” – پایان

(آقای بی بی سی اینجا تلویحا می خواهد بگوید این فعالان سیاسی اشتباه می کنند؟ پس بفرمایند حذف مهندس بازرگان ، بنی صدر، ممنوع التصویر شدن خاتمی، انحرافی شدن و نهی شدن احمدی نژاد اگر به خاطر مقابله ی ساختاری با هسته ی سخت قدرت نزدیک به خامنه ای نبوده به خاطر چه بوده؟ مگر خود موسوی و کروبی در سال ۸۸ نیروهایی در داخل حکومت نبودند که مقابل خامنه ای قرار گرفتند؟به طور تلویحی هم می خواهد افسانه پردازی های تقلب را به احمدی نژاد وصل کند در حالی که بالا نشان دادیم انتخاب شدن احمدی نژاد در سال ۸۸ هم به خاطر ضد سیستم نشان داده شدنش بود و اساسا علت ترس و حساسیت پشت این مقاله هم ظاهرا همین است که مبادا آن داستان تکرار شود!)

می نویسد : “اگرچه محمود احمدی نژاد و تیم او، منطقا در سال ۱۳۹۶ از جایگاه تعیین کننده ای در سطح افکار عمومی برخوردار نیستند، اما غیرممکن نیست که با ادامه بهره گیری موثر از مخالفان برای تبلیغ مواضع خود، به تدریج معادلات سیاسی ایران را به نقطه ای جدید ببرند.مثلاً، به نقطه ای که رقبای سیاسی آقای احمدی نژاد، برای مقابله با او به راستی “محتاج” نهادهایی چون شورای نگهبان باشند.” – پایان

(بی بی سی به طور ضمنی اعتراف می کند که وضع محبوبیت روحانی آن قدر خراب است که اگر شورای نگهبان کسی مثل بقایی را ردصلاحیت نکند روحانی انتخابات را به او می بازد و بنابراین این حمله های اصلاح طلبان به احمدی نژاد برای باز کردن راه رد صلاحیت بقایی و نباختن انتخابات است اما برای این اعترافش مجبور است این را هم اولش اضافه کند که “منطقا؟؟!!! در سال ۱۳۹۶ احمدی نژاد جایی در افکار عمومی ندارد.” اما سوالی که پیش می آید این است که بی بی سی با چه منطقی راهکار رد صلاحیت را برای نجات خودش و روحانی از شر احمدی نژادی که جایی در افکار عمومی ندارد .” اما سوالی که پیش می آید این است که بی بی سی با چه منطقی راهکار رد صلاحیت را برای نجات خودش و روحانی از شر احمدی نژادی که جایی در افکار عمومی ندارد پیشنهاد می دهد؟)

ظاهرا آقای بی بی سی مهمل می بافد!
************

https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=5y9NcwzwMfI

https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=WWPtJe2xQLc

https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=Ma7-gw7bUKs

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com