گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم تیر ۹۹

در هفته‌ای که گذشت دستکم ۹ زندانی در شهرهای ارومیه، اصفهان، یاسوج، قزوین، مشهد، رجایی شهرکرج، ایرانشهر و شیراز اعدام شدند. هم چنین صدور حکم اعدام برای یک زندانی در تهران، بخشی از سرکوب افسارگسیخته قضاییه ولایت فقیه بود. در میان اعدام شدگان نام دو زندانی سیاسی کرد، به چشم می خورد. قضاییه آدمکش خامنه ای، دو زندانی بنامه ای صابر شیخ عبدالله متولد ۱۳۶۵ دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد در رشته بیمه دانشگاه علامه طباطبایی تهران و دیاکو رسول‌زاده، که در حال خدمت اجباری سربازی بود را به دار آویختند.

هم چنین در هفته گذشته موجی از اعتراضات بین المللی در پی تایید حکم اعدام سه جوان معترض اعتراضات سراسری آبان۹۸ باعث شد قضائیه جانی ملایان به دست و پا بیفتد.

درخواست‌ها وجدانهای بیدار در ایران و جهان، برای توقف اجرای حکم اعدام سه معترض بازداشت‌شده در تظاهرات سراسری آبان ۱۳۹۸ با هشتگ “اعدام_نکنید” در سطح ایران و جهان غوغایی به پا کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا با ارسال یک پست فارسی و انگلیسی در توییتر خود نوشت:” اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می‌فرستد و نباید انجام شود.”

ان لیند، وزیر امور خارجه سوئد و یپ کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک نیز درباره این احکام ابراز نگرانی کردند.

کاربران اینترنت خواهان لغو حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شدند و بیش از ۱۰ میلیون نفر در ایران و سراسر جهان فریاد زدند #اعدام_نکنید.

هم چنین ده ها ارگان حقوق بشری داخلی و خارجی و زندانیان سیاسی از قضاییه غیر مستقل جمهوری اسلامی خواهان متوقف کردن این حکم ظالمانه شدند.

روز ۲۶ تیرماه ۹۹، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای تایید احکام اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی را به دلیل شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ محکوم کردند. در این بیانیه آمده است که این افراد برای اخذ اعترافات اجباری شکنجه شده‌اند و این اعترافات اجباری بعداً در طی محاکمه‌های ناعادلانه علیه آنها استفاده شده است.

عفو بین الملل نظام قضایی ایران را «ظالمانه و غیر انسانی» خواند.

دیدبان حقوق بشر خواستار لغو احکام اعدام سه بازداشتی آبان ماه ۹۸ شد. این نهاد حقوق بشری می گوید، اعدام‌ها با استناد به اتهام‌های مبهم در ارتباط با امنیت ملی صادر شده، محکومان از دسترسی به وکیل محروم بودند، و گفته می‌شود تحت شکنجه قرار گرفته‌اند تا «اعتراف کنند». این نهاد مدافع حقوق بشر گزارش‌های اخیر در مورد تائید حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، بازداشت‌ شدگان اعتراضات آبان ۹۸، را بازتاب داده‌ است.

زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز محبوس در زندان مرکزی کرج ضمن نامه ای سرگشاده در بخشی از نامه اش نوشته است: «حکم اعدام برای این سه جوان و ادامه بازداشت دیگر دستگیر شدگان آبانماه، حکم سرکوب همه ما مردم است که در آبانماه در اعتراض به فقر و فلاکت بی سابقه حاکم بر جامعه و علیه اینهمه تبعیض و نابرابری به خیابان آمدیم و صدای اعتراضمان را بلند کردیم . ما مردم وظیفه داریم که با تمام قدرت حمایت و همبستگی خود را با این عزیزان اعلام کنیم و با کارزاری جهانی به مقابله با آن بایستیم…»

در هفته گذشته ،حکم قرون وسطایی ۷۴ضربه در مورد سجاد صادقی مجری و کارشناس رادیو اجرا شد. اتهام این کارشناس رادیو افشاگری رشوه گیری ها در وزارت اطلاعات بوده است.

صدور حکم ۲۲۲ ضربه شلاق برای کارگر شرکت نیشکر هفت تپه نیز از احکام ضد انسانی بود. روز۲۴تیرماه۹۹، فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت هفت تپه از محکومیت محمدرضا دبیریان، کارگر این شرکت به ۲۲۲ ضربه شلاق تعزیری توسط دادگاه‌ کیفری ۲ شهرستان شوش خبر داد.

هم چنین در هفته گذشته شاهد موج بازداشتهای خودسرانه به علت اعتراضات مردمی علیه سیاستهای اقتصادی و ایران برباد بده در شهرهای بهبهان و ارومیه و تهران بودیم. براساس آمارهای میدانی در بهبهان حداقل ۳۰نفر بازداشت شدند. در ارومیه و تهران نیز دستکم ۱۵ تن بازداشت شده‌اند.

اعدام در هفته چهارم تیر

-روز ۲۱ تیر ۹۹، یک زندانی بنام داوود امانی، اهل کاشان در زندان اصفهان اعدام شد.

-روز ۲۱ تیرماه ۹۹، دو شهروند بلوچ به نام های عبدالعزیز شه بخش فرزند علم خان (سیاخان) اهل سرجنگل شهرستان زاهدان و عبدالله قنبرزهی، اهل زاهدان در زندان اصفهان اعدام شدند. اتهام هر دو نفر حمل مواد مخدر بوده است.

-روز ۲۲ تیرماه ۹۹فرزاد شکری، از اهالی سرپل ذهاب محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه به دار کشیده شد.

-روز ۲۳ تیرماه یک زندانی بنام محمدهادی دادیان، ۲۵ ساله در زندان یاسوج اعدام شد.

-بامداد روز ٢۴ تیرماه، حکم اعدام دو زندانی سیاسی به نام های صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول زادە اهل مهاباد در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. صابر شیخ عبدالله متولد ۱۳۶۵ و هنگام بازداشت دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد در رشته بیمه دانشگاه علامه طباطبایی تهران بود. دیاکو رسول‌زاده نیز مشغول خدمت اجباری سرباز بوده است.

-روز سه شنبه ۲۴ تیرماه ۹۹، رضا عسگری، زندانی امنیتی اعدام شد.

-روز ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹، یک زندانی به نام علی طاووسی ۳۵ ساله در زندان قزوین اعدام گردید.

بازداشت در هفته چهارم تیر

– یک دانشجوی بلوچ بنام مسعود گرگیج ۲۳ ساله اهل شهرستان دشتیاری، توسط مأمورین سازمان اطلاعات در چابهار، بازداشت شد. مسعود گرگیج دانشجوی دانشگاه دریانوردی چابهار است.

-روز ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, عادل شیخه ۲۰ساله، اهل پیرانشهر توسط مأموران امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. اتهام منتسب شده به وی “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” عنوان شده است.

– عثمان رحیمی‌فرد، فعال مدنی کُرد و از اعضای گروه کوهنوردی رامان شهر کامیاران در تاریخ ۹ تیر توسط نیروهای امنیتی در یکی از خیابان‌های این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده است.

-روز ۲۲ تیرماه۹۹، دیاکو تارا شهروند کُرد اهل پیرانشهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

– روز ۲۲تیرماه، دو شهروند در پیرانشهر و سردشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

-روز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۹۹، یک شهروند ساکن شهر اهواز توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نام وی محمد ضاغم پور، ۴۰ ساله، متاهل و پدر دو فرزند است.

-به گزارش سایت تابناک در تاریخ۲۳تیرماه۹۹، چهار تن در منطقه آب بهاره شهرستان لنده بازداشت شده اند. اتهام این چهار تن شلیک به ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی عنوان شده است.

-روز ۲۳ تیرماه ۹۹، یاور سلطانی، فعال ترک (آذربایجانی) اهل ماکو توسط ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان بازداشت و به زندان ماکو منتقل شد.

-روز ۲۴ تیر ماه ۹۹، یک شهروند در پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی مراد مرادی نام دارد و ۴۹ ساله و دارای سه فرزند است.

-روز سه ‌شنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹، میلاد جنت، مترجم، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-در تاریخ۲۴تیرماه۹۹، محمد قاضی، شهروند بلوچ اهل شهرستان فنوج به دلیل ساخت ویدیویی در اعتراض به تقسیم سیستان و بلوچستان توسط پلیس فتای این شهرستان بازداشت شد.

-روز ۲۵ تیر۹۹، سه شهروند ساکن اهواز به نام‌های مهدی زرگانی، بسام عسکری و عباس عسکری، به صورت جداگانه توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

-در تاریخ۲۶تیرماه۹۹، نوکیش مسیحی خانم «معصومه قاسمی» بازداشت شد.

-روز ۲۶ تیرماه۹۹، مردم بهبهان در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی و “صدور احکام اعدام اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. بدنبال این اعتراض، شمار زیادی از معترضین در منازل خود بازداشت شدند. از جمله این دستگیرشدگان فرزانه انصاری فر، خواهر شهید قیام آبان۹۸ فرزاد انصاری فر می باشد. بازداشت شدگان : علیرضا انصاری فر، احمد آخش، پیمان رسولی، مجید ضامن پیشه، میثم اکبری،  محمد شریعتی و فرزانه انصاری فر ، نرگس درم گزین، علی وفایی پور، حسین جاویدان، محمد ابول پور، سامان رنگی، حجت شکوهی و محمد بهزادی همچنین علی وفایی پور، ، میثم اکبری و محمد شریعتی می باشد. بازداشت شدگان بالغ بر ۳۰نفر می باشند.

-روز۲۶تیرماه۹۹، در پی اعتراضات مردم ارومیه تعدادی از معترضین بازداشت شدند. نام دو تن از بازداشت شدگان شیوا مجرد و فرید خورشیدی دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه ارومیه است. از دیگر بازداشت شدگان حکیمه احمدی، یاسمین ظفری ، رحیم و سعدالله ساسانیان که به قرنطینه زندان تبریز منتقل شده‌اند. سالار طاهر افشار، فعال ترک (آذربایجانی) اهل ارومیه نیز بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شد. در تهران حمید جباری، مقابل ساختمان سفارت ارمنستان در تهران بازداشت شد.

-در تاریخ۲۸تیرماه۹۹، مجتبی بساطی، اهل شهرستان اسلام‌آبادغرب (شاباد) بازداشت شد.

اذیت و آزار زندانیان در هفته چهارم تیر

نجات بهرامی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم ابتلا به بیماری نوسان بالای فشار خون از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود میباشد.

صدور احکام در هفته چهارم تیر

– زهرا محمدی، فعال مدنی و از اعضای انجمن فرهنگی ـ اجتماعی «نوژین» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام این مدرس زبان کُردی «تشکیل دسته و جمعیت به هدف بر هم زدن امنیت ملی» بوده که به اشد مجازات یعنی ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

-صدور حکم ۲۲۲ ضربه شلاق برای کارگر نیشکر هفت تپه روز۲۴تیرماه۹۹، فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت هفت تپه از محکومیت محمدرضا دبیریان، کارگر این شرکت به ۲۲۲ ضربه شلاق تعزیری توسط دادگاه‌ کیفری ۲ شهرستان شوش خبر داد.

-یک شهروند در آمل به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.روزنامه همشهری، به نقل از محمد کریمی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آمل نوشت: یک شهروند در آمل به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

-یک متهم در تهران به اعدام محکوم شد. به نقل از روزنامه شرق، در تاریخ۲۴تیرماه۹۹، یک مرد ۶۰ساله درتهران به اعدام محکوم شد.

قتل در هفته چهارم تیر

-روز ۱۸ تیر ۹۹، در پی شلیک مستقیم مأمورین امنیتی چابهار به سمت یک خودرو، یک سرنشین خودرو زخمی و سرنشین دیگر بازداشت شد. نام شهروند زخمی شده لطیف جدگال،۲۲ ساله اهل روستای کورکچ و شهروند بازداشت شده پرویز جدگال است.

-روز ١٩ تیر ٩٩، دو کولبر با تیر مستقیم پاسداران کشته شدند، ۴ کولبر با تیر مستقیم مرزبانان سپاه پاسداران مجروح شدند و یک کولبر بدلیل فرار از تعقیب مرزبانان سپاه از ارتفاعات سقوط کرده و مجروح شد. کولبرانی که به قتل رسیده اند بنامهای ابراهیم ابوبکری و زیاد حاتمی می باشند.

– با شلیک مستقیم نیروهای سپاه  در روز جمعه ٢٧ تیر ٩٩ ، شمزین احمدی، کولبر جوان اهل ارومیه پس از ٨ روز به دلیل شدت جراحات واردە جانش را از دست داد. برادر دیگر شمزین نیز بنام ارسلان، روز یکشنبه ۴ خرداد ماه امسال در حین کولبری در ارتفاعات ارومیه با شلیک مستقیم سپاه به قتل رسیدە بود.

اخبار هفته گذشته را اینجا بخوانید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)