Image result for نماز جمعه امروز تهران"

خیزش آبان و بازتاب موثر آن بر جنبش ضد حکومتی، جمهوری اسلامی را گرفتار بن بستی کرد که رهبری را بعد از هشت سال به تربیون نماز جمعه کشاند تا بلکه بتواند ضایعه سنگین کشته شدن یکی از ستون های مهم سپاه را ترمیم کند. تمرکز خامنه ای در نماز جمعه ۲۷ دیماه ۹۸، بر ارزش های سردار قاسم سلیمانی و بهره برداری بسیار از فقدان بهترین فرمانده منطقه ای سپاه قدس بود که ادامه دادن سیاست تز نصر با سلاح رعب بر علیه مخالفان داخلی و خارجیِ نظام را مختل می کند. او صف بندی نیروهای طرفدار بیت مقام عظما با معترضین و تحول خواهان را جدا و روشن کرد. اظهارنظر و نقد و تفسیر کاربران و کنشگران شبکه های اجتماعی -که بسیاری‌ مخالف حکومت اند- به سخنرانی خامنه‌ای، کم‌سابقه است. آمدن خامنه ای با تبلیغات یک هفته ای عمق بحران مسئله دار شدن هواداران او را نشان می دهد و نشانه‌ای است از بن‌بست سیاسی درون حکومت و سپاه که با سرنگون کردن هواپیما در تله خودساخته افتاده بودند. و البته دلیل روشنی بر قدرت بی‌مرز رهبر است که فقط او باید به لشگری که به عشق او به صحنه می ایند روحیه و تسلی دهد. عصاره گفتار آیت الله خامنه ای چنین است:

– عقب نشینی از سیاست سرکوب مخالفان داخلی و توسعه طلبی و جنگ طلبی در منطقه منتفی است. درِ بسته بحران سیاسی و فرهنگی کشور و تناقض های درون حکومتی برهمان پاشنه ۴۱ ساله گذشته می چرخد.

– در تشابه وضعیت دستگاه ولایت دائمی خود با پیام الله به موسی پیامبر، چند روز نمایشِ برنامه ریزی شده خیابانی ده ها میلیون نفر (اغراق وقیحانه) برای بدرقه سردار سلیمانی را رندانه همان ایام خدایی دانست. با اِسناد به قرآن مردم را به استقامت فرمان داد و طلبکارنه امر کرد، شکرگزار خدا یعنی خود او که فقیه و جلوه آنست، باشید. همچنین ایشان گفت، اصابت موشک به پایگاه عین الاسد و فروریختن ابهت امریکا نیز از ایام الله است و جای شکر دارد. البته نگفت کشته شدنِ ۶۱ نفر در زیر دست و پا در مراسمِ تشییعِ جنازه و یا سرنگون کردن هواپیمایِ مسافربریِ اوکراینی، هم از شواهدِ یوم الله بودنِ این ایام است ؟!

– اعتراف به پاره کردن عکس شهید عزیز سلیمانی توسط چند صد نفرغیرایرانی (انکار اپوزیسیون داخلی) ، و تکریم و تجلیل از فرماندهی تروریسم حاج قاسم در سوریه، عراق، لبنان. اما خامنه ای خیزش آبان و حرکت شعاردهندگان چند روز پیش و کشتار معترضان به گرانی بنزین که خواستار استعفای شخص رهبر شدند را به عمد مسکوت گذاشت. ایشان گفت باید قوی شویم. یعنی بر فرمان حرکت به سمت ساخت سلاح هسته ای دوباره اصرار ورزید، وقتی صنعت ورشکسته‌ای که حتی لنت ترمز و لوله هیدرولیک فرمان پراید یا کمک فنر و سرپلوس و لوله رادیاتور را از چین وارد می‌کند، چگونه قادر به طراحی و ساخت و تولید تجهیزات نظامی پیشرفته و دقیق خواهد شد.

– او گفت : “ملت عزیز ایران، حضور شما مهمترین عامل اقتدار است. یکی از مهترینش در انتخابات است. کشور را بیمه می کند. دشمن را مایوس می کند. سعی و تلاششان در این است که نگذارند مردم در انتخابات شرکت کنند.” رهبر بدون آن که هزینه ای بدهد، از جمله توصیه ای برای شورای نگهبان، جهت کند کردن تیغ عدم صلاحیت بر گلوی اصلاح طلبان داشته باشد، از ملت گدایی شرکت در نمایش انتخابات دارد، می گوید با شوق و ذوق بیایند، خامنه ای نماد توهم، زیاده خواهی و فریبکاری است. او دیکتاتوری کم نظیر است.

 خیزش سراسری دیماه ۹۶، و رویدادهای بعدی فضای جامعه را بیشتر قطبی کرده است. روند وقایع دوساله به ویژه ظهور شبه قیام فرودستان در آبان ماه امسال نقطه عطفی در مقابله با حاکمیت ۴۰ ساله اسلامی است، کشتن سردار سپاه ولایت فقیه توسط امریکا و کوبیدن بر طبل انتقام جویی سران نظام و هم زمانی موشک پرانی سپاه به تجهیزات پایگاه امریکا در عراق با سرنگون کردن هواپیما در ۱۸دیماه ۹۸ توسط موشک کروز، باعث سوختن ۱۷۶ مسافر و خدمه بوئینگ ۷۵۲ اوکراین شد که ۱۴۶ نفر هموطن ایرانی بودند. مردم کمتر گزارش اولیه مسئولین دولتی مبنی بر نقص فنی را باور کردند. مثل جریان آتش سوزی سینما رکس آبادان در سال ۱۳۵۷ که مسئولیت آن را البته به غلط به دوش شاه گذاشتند، اما در مورد شلیک موشک به پرواز تهران-کیف، اکثریت مقصر را حکومت اسلامی و سپاه می دانند.

سیاهه فقر و بدبختی عمومی که کشور ما را فرا گرفته است، دهه هاست ادامه دارد. هرچند بحث فساد درون حکومتی اخیرا اوج گرفته است، اما ریشه عمده آن جنگ طلبی قشر روحانیت ایران است که سلطه مرگبار عقیدتی مرتجعان اسلامی را با کشتار و خون ریزی مستقر کرده است. اعدام های بدون محاکمه سران رژیم گذشته و نیز مبارزین کردِ خواهان حق تعیین سرنوشت و ترور نمایندگان ترکمن صحرا،  توسط آخوند خلخالی نماینده شرعی خمینی از ۴۰ سال پیش آغاز شد. شروع جنگ خانمان سوز ویرانگر در شهریور ۵۹ و ادامه ۸ ساله آن به دلیل توسعه طلبی روحانیت شیعه و سودای گسترش امپراتوری اسلامی بر ایرانیان تحمیل گردید. همان سیاست جنگ افروزی تحت عنوان محور مقاومت و عمق استراتژیک همچنان در لبنان، عراق، سوریه و یمن ادامه یافته است. کشتار مردم زحمت کش کردستان در شهر و روستا، از فروردین سال ۵۸ آغاز شد.

 سرکوب معترضین به عدم صلاحیت اولین رئیس جمهور بنی صدر با ۱۱ میلیون رای از جانب مجلسی که اکثریت آن از حزب جمهوری اسلامی دست ساز ولایت فقیه بود. کشتار بیرحمانه خیابانی جوانان در ۳۰ خرداد ۶۰ و اعدام های شبانه در اوین و زندان های دیگر شهرها که تا اواخر آن سال ادامه یافت. چنین جنایاتی در کارنامه ننگین حکومت فاشیستی دینی به وضوح نمایان است. ازهم پاشیدن تشکل های مردمی و کارگری و برقراری جو خفقان در کارخانه و دانشگاه با رمز انقلاب فرهنگی، فاجعه وحشتناک اعدام چند هزار زندانی سیاسی در مرداد و شهریور سال ۶۷ که همگی محکومیت حبس داشتند، هنوز توسط سران جمهوری اسلامی مسکوت مانده است. سرکوب خونین دانشجویان در تیرماه سال ۷۸ و دستور کشتار رای دهندگانی که خواستار شفافیت تقلب انتخابات سال ۸۸ بودند، توسط ولایت فقیه خامنه ای در نماز جمعه ۲۹ خرداد صادر شد.

مقام رهبری باز هم در آبان ۹۸ علنا در سخنرانی ۲۶ آبان ماه با اشرار و دشمن خواندن معترضین به گرانی و فقر و اختلاس تهدید کرد و برای فرودستان حاشیه نشین شهرها جواز قتل صادر کرد. بیت رهبری سالهاست تجهیز لشکر آتش به اختیارهای ویژه ای برای سرکوب و کشتار در شرایط اضطراری آماده کرده است. مقام عظما با اوج گرفتن اعتراضات دیماه ۹۶ در شهرهای ایران که جمهوری اسلامی را به لرزه انداخت، بسیجیان تعلیم دیده ای را برای مقابله با مردم به خیابان ها آورد. حکومت اسلامی حتی به ۶۱ نفر از تشییع کنندگان سردار ذوب در ولایت خود که متاسفانه کشته شدند بها نمی دهد، و مرگ آنان را پی گیری نمی کند. مطهری فاش ساخت کشته های زیاد، به دلیل تصمیم شورای استان کرمان درحقیقت قربانی نمایشِ خیابانی تراکم جمعیت شدند.   

ساقط کردن هواپیما اوکراینی به وسیله دو موشک، سابقه دارد. درسال ۱۳۹۰ یک هواپیمای خودی را با سیستم پدافندی مورد هدف قرار داده بودند. اما واقعه چهارشنبه ۱۸ دیماه یک ضربه تبلیغاتی بزرگ، به دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی زد. سه روز تلاش می کردند به نحوی این تز را جا بیندازند که محال است موشک ایرانی یک هواپیما را ساقط کند. اما خودکرده را تدبیر نیست. انگیزه مهم تظاهرات کم شمار ۴ روزه از ۲۱ دیماه ۹۸ در تهران و چند شهر دیگر، خشم و نفرت از عملکرد نهادینه شده در سیستم جهل، جنایت، و فریب جمهوری اسلامیست که دیرینه ای ۴۰ ساله دارد.

اگر گارد مجهز سرکوبگر حکومتی در غروب دوشنبه ۲۳ دی، پیشگامان معترض نزدیک به میدان آزادی را با گاز اشک آور و تیرهای پلاستیکی ساچمه ای متفرق نمی کرد، بعید نبود تجربه میدان تحریر مصر بوقوع می پیوست. آنگاه شعار جمهوری اسلامی نمیخوایم، نمیخوایم  با گسترش جمیعت توسط ده ها هزار جمعیت از میدان آزادی تصاحب شده و به فراخوانی سراسری تبدیل می شد.

بدنبال پیروزی انقلاب تونس گروهی از جوانان مصری در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۱ که بیاد اعتصاب خونین کارگران مصری در شش آوریل ۲۰۰۸ نام گروه خود را «ششم آوریل» گذاشته بودند از طریق اینترنت و فیسبوک مردم را دعوت کردند تا با الهام از مبارزات مردم تونس به خیابانها بیایند و برای تغییر مسالمت آمیز حکومت مصر تظاهرات کنند. این دعوت پذیرفته شد و ابتدا جوانان و سپس اقشار متوسط و زحمتکشان شهری به تظاهرات پیوستند. میدان مرکزی شهر قاهره که « المیدان التحریر» نام دارد به مرکز تجمع مردم تبدیل شد و تظاهرکنندگان اعلام کردند تا برکناری هیئت حاکمه و شخص حسنی مبارک رئیس جمهور مصر میدان را ترک نخواهند کرد.

شعارهای هوشمندانه دانشجویان  به یکی از نمادهای انقلاب آتی آزادی ایران تبدیل شده است:

از ایران تا بغداد، فقر، ستم، استبداد

از تهران تا بغداد شعار ما انقلاب

اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا

۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست

چه دی باشه چه آبان پیام یکی است انقلاب

چه دی باشه چه آبان پیکار کف خیابان

از اهواز تا تهران سرکوب زحمت‌کشان

مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر

دانشجو کارگر ایستاده ایم در سنگر

چهارمین روز خیزش شجاعانه دانشجویان دانشگاه بهشتی علیه جنایت سپاه در شلیک موشک به هواپیمای تهران-کیف در سه‌شنبه ۲۴دیماه ۹۸ ادامه یافت.

در اعتراضات چند روزه آخر ماه دی، هم کلیت رژیم و هم بر نظام جانشین بطور همزمان تاکید شده است. مردم مخالفت خود را با نظام پادشاهی و هم با راه حل درون سیستمی رفراندم که طرح اصلاح طلبان است، اعلام کردند:

«کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل رو ستایش کنیم»

«نه تاج و نه عمامه، آخوند کارش تمامه»

«نه شاه میخوایم نه رهبر نه بد میخوایم نه بدتر»

«مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه، چه رهبر»

«نه رفراندوم نه اصلاح، اعتصاب انقلاب»

«ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»

«به من نگو فتنه گر، فتنه تویی ستمگر»

بعد از وضعیت حکومت نظامی، در چهارمین روز اعتراضات، حکومت عربده‌کشان بسیجی‌اش را به درون دانشگاه‌های معترض گسیل کرد تا بلکه مانع تداوم اعتراضات شود. علیرغم این توطئه و تهدید، روز سه‌شنبه دانشجویان حداقل سه دانشگاه بهشتی و امیرکبیر و تهران تجمع ضدحکومتی‌شان را برگزار کردند. مردم بین حکومت گران ضدمردمی ایران با دولت مداران مسئول دیگر کشورها فاصله زیادی مشاهده می کنند. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در مراسم یادبود مسافران پرواز تهران-کی‌یف در شهر ادمونتون خطاب به خانواده‌ها و دوستان قربانیان، مرگ این افراد را “درد ملی” خواند و افزود: ” من به همه خانواده‌ها و کانادایی‌ها اطمینان می‌دهم ما تا زمانی که پاسخ نگرفته‌ایم از پا نخواهیم نشست. تا زمانی که عدالت اجرا نشود و مسئولان (این فاجعه) مشخص نشوند از پا نخواهیم نشست. “نخست وزیر کانادا در بخش دیگری از سخنرانی خود ادامه داد: «کلمات نمی‌توانند درد این اندوه را پاک کنند، اما صادقانه امیدوارم که آگاهی به این موضوع که همه کانادایی‌ها در کنار شما ایستاده‌اند، به شما آرامش بخشد. شما تنها نیستید، ما در ادامه نیز، روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها در کنار شما خواهیم ایستاد.»

در غیاب چنین گفتمانی در ایران، دانشجویان صف‌شکنِ دانشگاه تهران برای چندمین بار با شعارهای خود مسیر روشنی جلوی پای جنبش گشودند:

 پرچم استقلال طبقاتی از تمام جناح‌های سرمایه‌داری حاکم و رقبایش را بلند کردند، و نیز اعلام کردند که تعیین آینده و سرنوشت این جنبش را به هیچ اتاق دربسته یا میز مذاکره‌ای نباید واگذار کرد اِلا «کفِ خیابان»؛ آنان نشان دادند که در این شرایط هم سیل‌‌زدگان بلوچ را فراموش نمی‌کنند؛ هم تریبون دفاع از مبارزان عراقی شدند و هم در نهایت تیر خلاصی را به زمینه‌چینی برای بازی آتی اصلاح‌طلبان یعنی طرح «رفراندوم» چکاندند و صدای تمام آن‌هایی هستند که به کمتر از انقلاب رضایت نخواهند داد.

خواسته های بخشی از ملت در شعارهای این دانشجویان فریاد شد:

▪ نه رفراندوم! نه اصلاح ! اعتصاب، انقلاب!

▪ اصلاحات، رفراندم = رمز فریب مردم!

▪ چه دی باشه چه آبان پیکار کف خیابان!

▪ از ایران تا بغداد، فقر، ستم، استبداد!

▪ بلوچستان تو آبه، رژیم دستش چماقه!

▪ برادر سیل‌زده، حمایتت می‌کنیم!

▪ از اهواز تا تهران ، سرکوب زحمتکشان!

▪ نه شاه می‌خوایم نه پاسدار ، مرگ بر این دو کفتار!

▪ مرگ بر ستمگر ، چه شاه باشه چه رهبر !

▪ دانشجو کارگر ، ایستاده ایم در سنگر!

▪ اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا!

▪۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست!

▪  دیکتاتور سپاهی ، داعش ما شمایی!

▪ آخوند سرمایه‌دار ، پول ما رو پس بیار!

تحولات دو ماه اخیر، از خیزش اعتراضی آبان‌ماه ۹۸ تا اعتراضات روزهای اخیر در واکنش به شلیک موشک به هواپیما شرایطی ویژه ای را برای کنشگران جامعه بحرانی ایران ضروری می سازد که در دستور و شعار امروز  قرار می گیرد:

 نه رفراندوم نه اصلاح؛ اعتصاب، انقلاب!

یگانه و تنها گزینه رهایی جامعه در شرایط کنونی حضور میلیونی مردمی است تا بتوان با تکیه بر چنین جبهه کلانی از نظامی مستبد و رهبری که خود را نماینده خدا می داند، خلاص شویم.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)