زنان و روحانیرئیس جمهور ایران از زنان خواست که ‹نقش خود را به رخ جامعه بکشند’حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از محدود کردن نقش زنان در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی گفته است که «ما تفکرات فمینیستی را قبول نداریم، اما تحجر را هم نمی‌پذیریم».

آقای روحانی امروز یکشنبه ۱۸ بهمن در همایش «زنان، اعتدال و توسعه» از زنان خواست تا پیشقدم شوند و «نقش خود را به رخ جامعه بکشند».

بی بی سی:او با انتقاد از کسانی که «می‌گویند خانم‌ها باید وظیفه‌ی مادری انجام دهند» این سوال را مطرح کرد که «آیا وظیفه فقط مادری است، پس وظیفه‌ی پدری چه می‌شود؟»

رئیس جمهور ایران گفته است: «نمی‌دانم عده‌ای بر چه مبنایی می‌گویند زن باید برای همیشه محصور در خانه بماند. اینها مثل این که حتی مقام و عظمت فاطمه زهرا را هم به زور می‌پذیرند».

بسیاری از محافظه‌کاران ایران و در راس آنها آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بارها از پررنگ شدن نقش زنان در جامعه انتقاد کرده و خواهان انجام «وظیفه مادری» آنها شده‌اند.

آقای خامنه‌ای در سخنرانی‌های متعدد گفته است که اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست و خانواده اولویت دارد.

اما آقای روحانی امروز گفت: «قابل قبول نیست که خانم‌ها در علم و دانش دوشادوش مردها حضور داشته باشند، اما در عرصه اقتصاد و سیاست شاهد عدم تناسب باشیم».

زنان مطابق قوانین ایران در اموری مانند ارث، طلاق، سرپرستی فرزندان، تحصیل، اشتغال، و سفر حقوق برابر با مردان ندارند و در عمل نیز تاکنون در برخی مقام‌های عالی مدیریتی حضور نداشته‌اند.

نفع کمتر یا ضرر حتمی؟

حسن روحانی در سخنان امروز خود با اذعان به عملی نشدن خواسته‌های بخشی از مردم در انتخابات قبلی ار عملکرد خود دفاع کرد و گفت: «من هر جا مشکلی را دیدم سکوت نکردم، هیچ مشکلی از لحاظ بیان مشکلات ندارم هزینه‌ها را می‌دانم، هزینه‌ها را آنچه مربوط به شخص من است پرداخت می‌کنم».

او شرکت در انتخابات آتی را ترجیح دادن نفع کم به ضرر حتمی دانسته و از مردم خواسته «تحت هر شرایطی» باید هفتم اسفندماه پای صندوق رای بروند.

آقای روحانی پیش از این از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس و خبرگان انتقاد کرده و خواهان تجدید نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها شده بود.

شواری نگهبان در دو روز گذشته اعلام کرد که صلاحیت ۲۵ ردصد از معترشان را تایید کرده، اما بسیاری از نامزدهای غیراصولگرا همچنان از راه یافتن به رقابت‌های انتخاباتی باز مانده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)