تنها فیلم خاطره‌انگیز از اجرای ترانه قمرالملوک وزیری و وصیت نامه حیرت انگیز او

عکس دیدنی یک روز برفی، میدان فردوسی تهران ۶۰ سال پیش اوایل دههٔ ۴۰

فیلم دیدنی و بسیار قدیمی نحوه زندگی مردم همدان زمان قاجار از آرشیو فیلم روسیه

تنها ویدئوی کامل باقی مانده از اجرای ترانه توسط قمرالملوک وزیری در سال ۱۳۳۰ که در فیلم مادر به اصرار دلکش با او بازی کرد. قمرالملوک در این فیلم دقایقی با نوازندگی ویلون ناصر زرآبادی، غزلی از سعدی را اجرا کرد. او تمام درآمد دوهزار تومان حاصل از فیلم را که در آن زمان مبلغ بسیار زیادی بود، به بیمارستان شاه‌آباد اهدا کرد.

متن وصیت نامه عبرت آموز و تکان دهنده قمرالملوک وزیری، خواننده مردمی و محبوب ایران، این وصیت نامه در سال ۱۳۷۶ در هفته‌نامه هامون منتشر گردیده است.

متن وصیت نامه قمرالملوک:

«من مرده‌ام، اما خاطره حیات هنری‌ام نمرده است؛ وقتی که تو، این درد دل‌های مرا می‌خوانی، من زیر خروارها خاک سرد و سیاه خفته‌ام؛ دیگر از حنجره خشکم صوتی برنمی‌خیزد و دنیایم تاریک و خاموش است، اما روحم عظمتش را از دست نداده و هنرم را بنده زور و زر و خیانت نکردم. مطمئنم کسی بعد از مرگم، از من بدگویی نمی‌کند.

من هیچ ثروتی ندارم، اما دل‌های یتیمانی را دارم که به خاطر مرگم از غم مالامال می‌شوند. چشمهایی را دارم که در فقدانم اشک می‌ریزند. همان‌‌هایی که با پولم پرورش یافتند، شوهر کردند، داماد شدند و به جای این که جایشان در مراکز فساد و زندان…..

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)