نگاهی به سوابق مجتبی امینی ارمکی، رییس بخش فرهنگی ستاد ابراهیم رئیسی

▪️در جریان انتخابات سال ۹۶ خبرهایی از حضور حسن کردمیهن در ستاد قالیباف شنیده می‌شد. او متهم بود به «آمریت در حمله به سفارت عربستان سعودی در سال ۹۴»؛ موضوعی که اسحاق جهانگیری هم در جریان مناظره‌های سال ۹۶ به آن کنایه زد و گفت: «کسانی که به سفارت عربستان حمله کردند و مانع از ورود ۷۰۰ هزار توریست شیعه به مشهد شدند، الان در ستاد کدام کاندیدا فعال‌اند؟».

▫️حالا در آستانه انتخابات ۱۴۰۰، شاهد حضور یکی دیگر از متعرضان به اماکن دیپلماتیک در ایران در یکی از ستادهای انتخابات هستیم؛ تعرض‌هایی که عواقب سخت دیپلماتیک و تبلیغاتی برای ایران داشت.

۱️⃣با انتشار خبر گماردن «مجتبی امینی ارمکی» به ریاست بخش فرهنگی ستاد رئیسی، عکس‌هایی از او در جریان تعرض به اماکن دیپلماتیک انگلستان در تهران در آذر ۹۰ منتشر شد.
▫️ در این عکس‌ها امینی که آن زمان جوانی جویای نامی بوده، در حال پیش‌نمازی عده‌ای دیگر از تجمع‌کنندگان است و همچنین درحال اذان گفتن.
این عکس‌ها او را مقابل باغ قلهک سفارت بریتانیا نشان می‌دهد.
▫️ساعاتی پیش‌ از این تجمع که به ورود عده‌ای به باغ منجر شد، تجمع دیگری مقابل سفارت بریتانیا در خیابان منوچهری تهران رخ داد که حمله‌کنندگان با ورود به محوطه ساختمان سفارت خسارات زیاد مالی و دیپلماتیکی را وارد آوردند. در عکس‌های این حملات چهره‌های آشنایی از برخی افراد رسانه‌ای اصولگرایان هم دیده می‌شوند.

۲️⃣ مجتبی امینی اما فقط جلوی سفارت‌ها و باغها حاضر نبوده و کوشیده توی باغ هم باشد؛ مثلا دو فصل از یک سریالی را ساخته که سر و صدای زیادی درباره دستگاه سیاست‌خارجی به راه انداخت؛ گاندو.

▫️او به لطف تهیه‌کنندگی دو فصل از سریال گاندو و بازتاب دادن اظهارنظرهایش در توییتر توسط خبرگزاری‌های اصولگرا کمی شناخته‌تر شده.

▫️ البته قبل از آن‌هم در عالم سینما فعالیت‌هایی می‌کرد مثلا در فیلم «دل‌شکسته» نقشی کوتاه داشت و از عوامل فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» هم بوده، اما کارهای‌اش اصلا به چشم نیامد.

۳️⃣ امینی سال ۹۵ به عضویت هیات مدیران موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی درآمد؛ موسسه‌ای که بعدها نامش را به موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی تغییر داد.

▫️یکی از محصولات این موسسه همان دو فصل سریال گاندو است. سریالی که می‌کوشید نشان دهد در دستگاه سیاست‌خارجی کشور نفوذ جریان دارد و دستگاه‌ امنیتی خاصی جلوی آن را می‌گیرد.

▫️ این موسسه گویا روابط خوبی با ابراهیم رئیسی دارد؛ مهدی نقویان از جمله افراد دیگری است که در این موسسه حضور دارد و طبق آگهی روزنامه رسمی، سال ۹۸ به مدت ۵ پنج‌‌مدیرعامل این موسسه شد.
▫️او در جریان انتخابات سال ۹۶، یکی از فیلم‌های تبلیغاتی ابراهیم رئیسی را کارگردانی کرده بود.

▫️در این موسسه افراد دیگری نظیر مهدی طائب و محمدرضا تویسرکانی حضور دارند. علیرضا پناهیان منبری معروف هم مدتی نامش در آگهی‌های روزنامه رسمی مربوط به این موسسه دیده می‌شد.

▫️چندی پیش جواد ظریف وزیر خارجه در مصاحبه با روزنامه همدلی گفته بود که «اطلاعات سپاه جایی است که  سریال «گاندو» را علیه من ساخته. از این صریح‌تر که نداریم، با این حال من وظیفه دارم که در خارج از کشور از این نهاد داخلی، دفاع کنم».

▫️آرش قادری نویسنده فصل اول گاندو هم در مصاحبه‌ای گفته بود که «ما پرونده واقعی داشتیم که صد در صد به آن وفادار بودیم اما قرار نبود مستند بسازیم». او در مصاحبه دیگری هم گفته بود «یک پرونده از ایشان(جیسون رضاییان- موضوع فصل اول سریال) در موسسه شهید آوینی موجود بود که به دست من رسید. روال اینکه ایشان چگونه آمده و چگونه دستگیر شده است چیزی نزدیک ۱۰۰ صفحه شرح ماوقع بود».

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)