عمق استراتژی ولایت فقیه در عراق زیر ضرب قیامها

وقتی حکومت ولایت فقیه بر ایران خیمه زد و در پی کنارزدن تمامی مخالفانش برآمد باید راهی برای سرکوب این نیروها می‌یافت. برای حکومت ولایت‌فقیه که حکومتش را «جهانشمول» می‌دانست، اولین گام ترویج ارتجام و بنیادگرایی تحت نام دین و مذهب بود.

بنا بر شرایط جغرافیایی، عراق اولین و بهترین کشوری به نظر ولایت‌فقیه می‌آمد که می‌توانست در آن ارتجاع خود را بسط دهد.

این زیاده‌خواهی فراتر از نقشه‌ طبیعی جغرافیایی راه به جنگ ایران و عراق برد. هر چند در آن جنگ خمینی و حکومتش نتوانستند بر کشوری با اکثریت شیعه استیلاء یابند.

هدیه‌ای در سینی طلایی

اما بیش از ۲ دهه بعد این استیلاء به مانند یک هدیه در یک سینی طلایی و توسط حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ به حکومت ایران تقدیم شد.

یک نیروی غربی ناآشنا با فرهنگ، دین، مذهب و عادات مردم عراق نمی‌توانست این کشور را بر روی دایره کشورهای دمکراتیک هدایت کند.

در این بین حکومت ولایت‌فقیه دست به کار شد و دخالت‌هایش را در عراق آغاز کرد. اشتراک مذهبی بین دو کشور نبود که اتحادآور بین آن دو باشد.

بلکه این جوخه‌های ترور و گروه‌های شبه‌نظامی بودند که عراق را در حالی که نیروهای ائتلاف در آن حضور داشتند به اشغال پنهان حکومت ایران درآورد.

وضعیت کنونی

نزدیک به ۲ دهه از آن روزگار می‌گذرد، عراق در این سالیان روی خوشی را ندیده است، ابتدا ویرانی‌های ناشی از جنگ و تبعات آن و در سال‌‌های بعد مسائل دیگر.

فرقه‌گرایی‌ای که از سوی حکومت ایران می‌آمد در فرجام خود راه به ایجاد داعش در عراق برد که این نیز زخمی بر زخم‌‌های کهنه عراق افزود.

نیروهای ائتلاف مجددا دست به کار شدند اما در این بین اشغال خزنده و پیش‌رونده حکومت ایران متوقف نشد و در ساختار احزاب و گروه‌های سیاسی نفوذ کرد.

مخالفان دخالت ایران در عراق یا صد به صد ترور شدند تا مجبور به ترک دیار و تبعید شدند.

عراق در دوران پساداعش

پیچیدگی‌های امور سیاسی در زیر سایه اشغال نظامی آشکار و پنهان خارجی نمی‌گذاشت تا تضادهای سیاسی جامعه عراق برجسته و نمودار شود.

پس از شکست داعش و خروج بخشی از نیروهای نظامی خارجی، مردم عراق وقتی به کشور خود نگریستند ترس تنها حسی بود که به آنها دست داد.

به جرأت می‌توان گفت دیگر چیزی از عراق باقی نمانده بود. کشور به میدان جنگی می‌ماند که گروه‌های شبه‌نظامی مزدور ایران، آن را تبدیل به میدان جنگ‌های نیابتی با آمریکا کرده بودند.

نیروهای حشد‌الشعبی که با الگوبرداری از بسیج حکومت ایران و به بهانه مبارزه با داعش توسط حکومت ایران ایجاد شد به علاوه انبوه گروه‌ها و سازمان‌های شبه نظامی دیگر، ارث شومی برای عراق به جای گذاشتند.

اثرات مخرب نیروهای شبه‌نظامی در عراق

فرقه‌گرایی حرف اول را در تشکیل دولت‌ها در عراق می‌زد، دولتی بدون اجازه ملایان تهران اجازه تشکیل نمی‌یافت و هر گاه نیاز می‌شد نیروهای شبه‌نظامی به نمایش قدرت در خاک عراق دست می‌زدند.

اما تاریخ نشان داده که مردمان یک سرزمین هیچگاه در برابر بیگانگانی که کشورشان را به هرج و مرج می‌کشند و هدیه‌ای جز مرگ و آوارگی و شیون برایشان ندارند سکوت نخواهند کرد.

در سال‌های اخیر که پرده از روی اشغال خزنده حکومت ولایت‌فقیه در عراق کنار رفت، اعتراضات مردم عراق نشان داد که مردم این کشور بر آن شده‌اند تا کنترل کشورشان را مجددا در اختیار بگیرند.

اعتراضات مردم عراق علیه حکومت ایران

اعتراضات مردم عراق از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ علیه دخالت‌‌های حکومت ایران شروع شد. با وجهی که تعجب همگان را برانگیخت، مخالفت شهرهای عمدتا شیعی با دخالت‌های حکومت ایران. [اعتراضات مردم عراق علیه ایران]

از آن تاریخ تاکنون مردم عراق در دو جبهه با حکومت ایران می‌جنگند به طور مستقیم با ملایان تهران و با نیروهای شبه‌نظامی که آنها را سازماندهی کرده و بعضا در مقابل دولت این کشور قرار داده است.

حشدالشعبی نمونه بارز این گروه‌هاست. دست‌پرورده قاسم سلیمانی معدوم که خون عراقیانی که به دخالت‌های حکومت ایران اعتراض دارند را مباح می‌شمارد و از ریختن آن ابایی ندارد.

ایستادگی تنها راه مقابله با دخالت ملایان در عراق است

در آخرین نمونه وقتی قاسم محمود مصلح؛ فرمانده حشدالشعبی در استان الانبار به دلیل دست‌داشتن در برنامه‌ریزی برای قتل فعالین سیاسی و مخالفان حکومت ایران دستگیر شد، نیروهای حشدالشعبی منزل نخست‌وزیر عراق و برخی ادارات دولتی را محاصره کردند.

قطعا این اقدام فراقانونی محسوب شده و بر خلاف امنیت ملی و وحدت دولت عراق و مردم عراق می‌باشد.

اقدامی که با پاسخ متقابل نیروهای امینتی و ضدتروریسم دولتی عراق و استقرار آنها در اماکن حساس پاسخ گرفت.

این اقدام نشان می‌دهد که وجدان شهروند عراقی بیدارتر از آن شده که نیروهای نیابتی حکومت ایران بدون ترس از عواقب اعمالشان دست به اقدامات تروریستی بزنند. [بن‌بست نظام ولایت برای محو صورت‌مسئله قیام عراق]

همچنین ایستادگی دولت عراق در مقابل این گروه‌های شبه‌نظامی، مردم عراق را در هر چه بیشتر ایستادن در مقابل دخالت‌های ولایت‌فقیه تشویق می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)