اگرچه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواستار مذاکره با ایران و بازگشت مجدد به توافق نامه برجام شده است، اما احتمالاً به زودی با پیشنهاد کمک های مالی و رفع تحریم ها، چراغ سبز خود را به ایران نشان میدهد. در روزهای اخیر برخی رسانه ها اخباری را منتشر کرده بودند مبنی بر اینکه دولت آمریکا به ایران پیشنهاد داده تا در ازای آزادسازی ۱۵ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ی ایران در اروپا، غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کند. به طور رسمی هنوز چنین اخباری تایید نشده ولی امکان چنین پیشنهادی از جانب آمریکا به سران رژیم جمهوری اسلامی هم به دور از حقیقت نیست.

رژیم ایران بر خلاف توافق هسته ای که تنها به ایران این امکان را می‌داد تا برای غنی‌سازی اورانیوم از سانتریفیوژهای نسل اول استفاده کند، اکنون با هدف فشار بر آمریکا و بریتانیا و دوکشور اروپایی فرانسه و آلمان برای مذاکره مجدد در مورد برجام، استفاده از چهارمین آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته در زیرزمین تاسیسات نطنز به منظور غنی سازی بیشتر اورانیوم را شروع کرده است.

چنین اقدامی میتواند آخرین اقدام ایران برای افزایش فشار بر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا باشد تا او را وادار به بازگشت به برجام کند. این درحالیست که دولت بایدن هم قصد تکرار اشتباه مشابهی را دارد که اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در مورد مذاکره کردن با ایران مرتکب آن شده بود.  در واقع ارتباط با جمهوری اسلامی به عنوان یکی از حامیان اصلی تروریسم در منطقه به منظور دستیابی به یک توافق موقت و برگشت‌پذیر، قیمتی نیست که آمریکا به راحتی مایل به پرداخت آن باشد.

در حال حاضر سران رژیم ایران خواستار لغو بی قید و شرط تحریمهای ایالات متحده هستند که به گفته آنها از فعالیتهای آزادانه واحدهای اقتصادی جلوگیری میکند. آنها علاوه براینکه خواهان گشودن درهای سرمایه‌گذاری خارجی و رفع ممنوعیت فروش نفت هستند، درخواست آزادسازی پولهای بلوکه شده در خارج از کشور را هم دارند. از طرفی دیگر هم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نقض آشکار مفاد توافق برجام از سوی ایران خبر داده است. رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۲ مارس از تلاش آژانس برای بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داده و گفته: غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، به امکان استفاده‌های نظامی نزدیک می‌شود. همچنین او در مصاحبه‌ای با روزنامه آسیا نیککی گفت: تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی‌سازی، ایران را به سطوحی نزدیک می‌کند که نمی‌توان امکان استفاده‌های نظامی از آن را نادیده گرفت.

نقض مکرر تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی، سرنوشت برجام را در هاله‌ای از ابهام فرو برده؛ آنهم درحالی که برجام اکنون عملا شبیه به جسدی بی‌تحرک شده است.

ایران از سال ۱۹۸۴ از طرف آمریکا به عنوان حامی تروریسم و در حال حاضر توسط وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان “بدترین حامی تروریسم در جهان” توصیف و نامگذاری شده است. این نامگذاری از سابقه طولانی ایران در زمینه حمایت مالی و مادی از سازمانهای تروریستی مانند حزب الله ، القاعده ، حماس و سایر کشورهایی ناشی می شود که در مجموع مسئول مرگ هزارن نفر در سراسر نقاط مختلف جهان هستند.

بیش از ۳۵ سال است که امپریالیسم شیعه در ایران با تهدید و ترور و خشونت سعی در پیشبرد اهداف شوم و سیاستهای خشونت آمیز خود در منطقه و جهان دارد. بنابر همین دلایل دولت بایدن و حامیان آن باید در برابر فشارهای رژیم ایران مقاومت کرده و تحریم های ایران بویژه مواردی که بانک مرکزی ایران و سپاه تروریستی پاسداران را هدف قرار داده است را حفظ کنند.

در واقع مبادله کردن با رژیم ایران و کاهش یا برداشتن تحریمها از طرف آمریکا نه تنها یک پیروزی دیپلماتیک محسوب نمیشود بلکه یک انتخاب نادرست میباشد و کنگره آمریکا به هیچ عنوان نباید به این تصمیم رای مثبت بدهد. هیچ مدرکی مبنی بر قطع حمایت ایران از سازمان های تروریستی یا گسترش غنی سازی اورانیوم به منظور تولید سلاح هسته ای وجود ندارد. بازگشت به توافقنامه برجام در شرایط کنونی پاسخگوی چالش‌های ایجاد شده از سوی ایران نیست و جامعه جهانی دیگر نباید فریب دروغها و جنایتهای این رژیم بخورد.

طبق گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد نقض حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ در ایران، رژیم ایران علاوه بر نقض گسترده حقوق بشر در ایران، در نقض حقوق مردم عراق، سوریه، یمن و لبنان نیز نقش داشته.

در این گزارش که روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است: «مقامات جمهوری اسلامی نه تنها به طور مستقیم در نقض حقوق مردم ایران نقش داشته‌اند، بلکه با حمایت خود از رژیم بشار اسد، حزب‌الله لبنان، گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و حوثی‌های یمن، به نقض حقوق بشر در این کشور‌ها دامن زده‌اند.»

این گزارش به «کشتن غیرقانونی و خود سرانه» افراد در ایران، از جمله اعدام افراد بدون دادگاه صالحه و به دلایلی که از نظر استانداردهای بین‌المللی قابل قبول نیست، اعدام نوجوانان، اقدام ماموران حکومتی در شکنجه و ناپدیدسازی افراد اشاره کرده است.

«احکام بسیار سنگین زندان» در ایران، وجود «صدها زندانی سیاسی»، عدم استقلال قوه قضاییه، عملکرد دادگاه‌های انقلاب، «دخالت غیرقانونی در حریم خصوصی» مردم، «محدودیت‌های شدید» بر آزادی بیان، مطبوعات و اینترنت، سرکوب روزنامه‌نگاران، سانسور، فیلترینگ سایت‌ها، محدود کردن آزادی تجمعات و تشکل‌ها، «محدودیت شدید آزادی مذهب»، محدود کردن مشارکت سیاسی از طریق نظارت استصوابی، «فساد گسترده در کلیه سطوح حکومتی»، نبود پاسخگویی و تحقیق و تفحص معنادار از خشونت علیه زنان، استفاده از کودکان در جنگ برای حمایت از رژیم بشار اسد، خشونت اقلیت‌های قومی و دگرباشان جنسی و وجود «بدترین اشکال کار کودک» از دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

هرگونه تلاش دولت بایدن بطور مستقیم یا غیر مستقیم برای حمایت از دولت ایران در حقیقت به معنای قانونی جلوه دادن تروریسم و نادیده گرفتن جنایت سران رژیم ایران علیه بشریت و نقض شدید حقوق بشر در ایران میباشد. و این نیز تصمیمی اشتباه و خطرناک برای امنیت و صلح جهانی میباشد.

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)