سرکوب فعالان و کنشگران زن در ایران همچنان ادامه دارد . بنا به گزارش خبرگزاری ها فقط در روزهای اخیر و در آستانه ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان ، اخبار گوناگونی از دستگیری ها و تداوم بازداشت زنان و دختران جوان در زندان ها ی ایران درج شده است. در کنار یورش همزمان نیروهای آمنیتی به خانه ده ها شهروند بهایی در چند شهر ایران که در روز یکشنبه ۲ آذرماه صورت گرفت. برخی از بازداشت های روزهای اخیر:

بازداشت ویدا ربانی روزنامه نگار در تهران

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۲ آذر، ویدا ربانی روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران، به دلایل نامعلومی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

بازداشت الهام صمیمی

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، که پیشتر نیروهای امنیتی منزل او را مورد تفتیش قرار داده بودند، روز سه شنبه ۴ آذرماه ۹۹، الهام صمیمی، دانشجوی انسان شناسی دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بازداشت آنیسا جعفری، مدرس زبان کُردی

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،آنیسا جعفری، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته زبان شناسی و مدرس زبان کُردی روز گذشته ۳ آذرماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی در اسلام‌آباد غرب بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

آنیسا جعفری ۲۷ ساله و دارای لیسانس ادبیات انگلیسی و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته زبان شناسی است؛ او از کنشگران فرهنگی، نویسنده و مدرس زبان کُردی است. خانم جعفری عضو شورای نویسندگان ادبی (ژ) است، این انجمن در آلمان مجوز گرفته و تاکنون سه شماره آن به صورت آکادمیک و با محتوی کاملا ادبی منتشر شده است.

تداوم بازداشت سمیه کارگر در بند ۲۰۹ زندان اوین

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا ، سمیه کارگر، دانش‌آموخته‌ رشته فلسفه دانشگاه تبریز با گذشت ۳۹ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ اوین نگهداری می‌شود. خانم کارگر که از یک بیماری نادر چشمی رنج می‌برد، از زمان بازداشت از دسترسی به داروهای خود محروم مانده است، امری که منجر به وخامت حال، کاهش قوای بینایی و افزایش نگرانی خانواده وی شده است.
سمیه کارگر فارغ‌التحصیل رشته فلسفه دانشگاه تبریز و شهروند کرد اهل ایلام است.

تداوم بازداشت بهاره سلیمانی

بهاره سلیمانی، شهروند ساکن تهران با گذشت ۳۹ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ اوین نگهداری می‌شود. خانم سلیمانی از بیماری ریوی رنج می‌برد و نیاز مبرم به دارو و مراقبت پزشکی دارد. او از زمان بازداشت تنها توانسته چند تماس کوتاه با خانواده خود داشته باشد.

تداوم بازداشت ناهید تقوی

به گزارش خبرگزاری هرانا، ناهید تقوی، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی با گذشت بیش از ۳۸ روز از زمان دستگیری کماکان در یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

یورش به منازل بهائیان

یورش همزمان نیروهای آمنیتی به خانه ده ها شهروند بهایی در چند شهر ایران که در روز یکشنبه ۲ آذرماه صورت گرفت . ماموران امنیتی از صبح روز یکشنبه به منازل ده‌ها خانواده ی بهایی در استان‌های تهران، البرز، اصفهان و مازندران مراجعه کرده و پس از بازرسی منازل این شهروندان اقدام به ضبط شماری از وسایل شخصی آنها کردند.

مازنان – ۴ آذر ۹۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)