استفاده صحیح و مسئولانه از تلفن همراه:

یکی دیگر از موقعیت‌هایی که برای آموزش امنیت به کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، زمانی است که اولین تلفن همراه برای او خریداری می‌شود. باید به این نکته دقت داشته باشید که خطرات و تهدیدات احتمالی استفاده نامناسب از تلفن همراه، بیشتر از کامپیوتر می‌باشد.

تلفن همراه جزو وسایل شخصی است:

وسیله شخصی یعنی اینکه کسی به غیر از او حق استفاده از آن را ندارد. قرار دادن موبایل در اختیار افراد دیگر باعث می‌شود تا اطلاعات شخصی کودک، افشا شود. ممکن است شخصی با استفاده از اطلاعات کودک شما، برای خودش حساب اینترنتی باز کند. باید آسیب‌های ناشی از بروز چنین اتفاقی را برای کودکتان شرح دهید.

صحبت کردن درباره پیام یا تصاویر نامناسب ارسال شده به کودک:

کودک باید بداند که اگر کسی تصاویر یا پیام نامناسب، تهدید آمیز یا آزار دهنده به او ارسال کرد، باید موضوع را با شما در میان بگذراد. به هیچ عنوان نباید نسبت به این قبیل پیام‌ها واکنش نشان دهد. پاسخ دادن تنها مشکل را بدتر کرده و فرزندتان را دچار دردسر بیشتری خواهد کرد.

تاثیر ارسال تصاویر نامناسب خصوصی در بلند مدت:

باید این موضوع به طور واضح تشریح گردد که یک تصویر یا یک پیام نامناسب، ممکن است بر روی آینده شغلی، وجهه و آبروی فرزندتان تاثیر زیادی داشته باشد. به کودکتان توضیح دهید که پس از ارسال هرگونه عکسی در فضای اینترنت، حذف آن تقریبا غیر ممکن است. بنابراین باید مراقب فایلهای ارسالی خود باشد.

۶ نکته اساسی که قبل از خرید اولین تلفن همراه باید رعایت کنید:

۱) قوانین:

درست مثل خرید کامپیوتر، باید برای استفاده از تلفن همراه نیز قوانین مشخصی وضع شود. باید در مورد خطرات احتمالی استفاده از تلفن همراه و تاثیر هر کدام بر روی زندگی شخصی فرزندتان، مکالمه کاملی داشته باشید.

۲) استفاده از رمز:

با کودکتان نشسته و به او یاد دهید چگونه برای تلفن همراهش رمز انتخاب کند. در این صورت شما دو نفر، تنها افرادی خواهید بود که می‌توانید به اطلاعات آن دسترسی داشته باشید.

۳) سیستم عامل تلفن همراه را بروز رسانی کنید:

با این کار اغلب حفره‌های امنیتی (که شناسایی شده‌اند) بسته شده و اجازه نفوذ از آن طریق به هکرها داده نخواهد شد.

۴) عدم دانلود اپلیکیشن بدون اجازه:

یکی از اصلی‌ترین قوانین در استفاده از تلفن همراه، عدم دانلود اپلیکیشن بدون اجازه والدین است.

۵) فعلا اجازه استفاده از موقعیت مکانی را ندارد:

ممکن است کودک به طور ناخواسته در حین پست گذاشتن، موقعیت مکانی خود را افشا کند. این کار خطراتی در پی دارد که بهترین راه جلوگیری از وقوع آن، خاموش کردن و عدم استفاده از مکان نما است.

۶) محدودیت در استفاده:

یکی دیگر از قوانین اصلی این است که برای میزان استفاده از تلفن همراه، باید محدودیت در نظر گرفته شود. استفاده مکرر و طولانی مدت از تلفن در طول روز، الگوی خواب کودک را دچار اختلال کرده و مانع از انجام فعالیت‌های روزمره خواهد شد. علاوه بر این، ارتباط کودک با خانواده و دنیای اطراف او محدود خواهد شد که در نهایت منجر به آسیب‌های شناختی و اختلال در برقراری ارتباط با دیگران خواهد شد.

در نهایت به این نکته نیز اشاره کنید که استفاده از تلفن همراه در حضور دیگران، بی احترامی کردن به آنها است. در حین غذا خوردن، مهمانی، درس خواندن یا در کنار دوستان، نباید از تلفن استفاده کرد.


بخش اول:

بخش دوم:

بخش سوم:

امنیت کودکان در اینترنت (بخش سوم)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)