نحوه صحیح اعمال نظارت:

روش‌های زیادی برای تامین امنیت کودکان در اینترنت وجود دارد که بخش اعظم آن به نظارت والدین بر نحوه استفاده کودکان از اینترنت مربوط می‌شود.

وقتی برای اولین بار برای فرزندتان تلفن همراه یا تبلت خریداری می‌کنید، باید نحوه صحیح استفاده از آن را نیز به او یاد دهید. به کودکان نشان دهید که چگونه می‌تواند یک رمز قوی و طولانی ایجاد کند. اولین قانون این است که چه کسی می‌تواند اپلیکیشن‌های مورد نیاز را دانلود کند و چه کسی اجازه این کار را ندارد. بهتر است تا زمانی که از توانایی فرزندتان مطمئن نشده‌اید، به او اجازه دانلود هیچ اپلیکیشنی را ندهید.

اعمال نظارت صحیح:

– اگر برای فرزندتان کامپیوتری خریداری می‌کنید، بهتر است آن را در قسمتی از خانه قرار دهید که بتوانید فعالیت‌های او را تحت نظر داشته باشید.

– تاریخچه مرورگر را هر از گاهی بررسی کنید.

– از برنامه های امنیتی (مثل آنتی ویروس) استفاده کنید.

– تنظیمات حریم خصوصی را از طریق مرورگر اعمال کنید.

– باید بدانید که آیا کودکتان، علاوه بر دستگاه‌های موجود در منزل، به دستگاه دیگری نیز دسترسی دارد یا نه.

– در اوایل ورود او به دنیای مجازی (تا زمانی که نکات امنیتی را به خوبی یاد گرفته و به آنها عمل می‌کند) بهتر است رمز حسابهای او را بدانید.

– مراقب تغییر رفتار او باشید. این تغییر رفتار ممکن است به دلیل مواجهه آنها با افراز سوءاستفاده‌گر یا قلدر باشد.

تا قبل از ۱۳ سالگی، کودکان نباید در شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری ایجاد نکنند. این یک توصیه ساده نیست، بلکه قانونی است که توسط بیانیه حمایت از حریم خصوصی آنلاین کودکان در سال ۱۹۹۸ به تصویب رسیده است.

در صورتی که قصد دارید رمز حساب او را دانسته، تاریخچه مرورگر را بررسی کرده یا فعالیت‌های آنلاین کودتان را تحت نظر داشته باشید، حتما صراحتا به او اعلام کنید. اگر در موارد بالا جاسوسی کنید و بدون اطلاع فرزندتان به فعالیت‌هایش سرک بکشید، آنگاه کودک اعتمادش را نسبت به شما از دست خواهد داد.

نظارت، بررسی و محدود کردن فعالیت‌های آنلاین:

برای بررسی فعالیت‌های آنلاین کودک می‌توانید از تاریخچه مرورگر استفاده کنید. برای مثال در مرورگر کروم با زدن دکمه‌های Ctrl + h می‌توانید وارد قسمت تاریخچه یا History شوید. اگر کودکان تاریخچه را پاک کند یعنی وارد سایت‌های ممنوعه شده است. باید قبل از اینکه اجازه استفاده از اینترنت به کودک داده شود، در مورد سایت‌های ممنوعه باهم صحبت کنید و قوانین لازم را تعیین کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر در استفاده از هر چیز مفیدی، زیاده روی شود، تاثیر معکوس خواهد داشت. بنابراین یکی از موضوعاتی که حتما باید با فرزندتان صحبت کرده و برای آن قوانینی تعیین کنید، مدت زمان استفاده از اینترنت و به طور کلی لوازم الکترونیکی است، حتی تلویزیون.

در بخش بعدی به بررسی نکات مراقبتی در استفاده از تلفن همراه خواهیم پرداخت.


بخش اول:

بخش دوم:

امنیت کودکان در اینترنت (بخش دوم)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)