خبر ناباورانه و تکان‌دهنده بود. رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی ، شهردار سابق تهران، مشاور پیشین مهدی کروبی رهبر در حصر «جنبش سبز»، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت اصلاحات، وزیر آموزش و پرورش هاشمی رفسنجانی و عضو مؤسس حزب کارگزاران سازندگی، صبح روز سه شنبه همسر دومش میترا استاد را به ضرب دو گلوله به قتل رساند.
این جنایت در منزل مقتول صورت گرفت و زمانی فاش شد که پسر ۱۳ ساله مقتول به اتفاق دختر محمدعلی نجفی به منزل وی مراجعه می‌کنند و جسدش را در حمام می‌یابند.

Risultati immagini per ‫قتل نجفی‬‎

منابع خبری پیشتر اعلام کرده بودند مقتول روز دوشنبه در تماسی با تلفن شخصی خبرنگار انصاف نیوز از وی خواسته بود تا در باره مسائل خصوصی خود مصاحبه‌ای با سایت انصاف نیوز انجام دهد. مصاحبه‌ای که به گفته مقتول می‌توانست آبروی رفته وی را باز گرداند. او همچنین می‌خواست تا از وعده‌هایی بگوید که پیش از ازدواج گرفته اما عملی نشده است.

پیش از آن که محمدعلی نجفی خود را تسلیم قانون کند، خبرگزاری فارس به سراغ شهردار پیشین تهران می‌رود تا درباره خبر قتل همسرش و مظنونان از وی سؤال  کند؛ اما نجفی می‌گوید مشغول انجام کاری است و قادر به صحبت نیست. همزمان شایعاتی درباره متواری یا بازداشت  شدن نجفی و همچنین مشاهده شدن وی در دوربین‌های مدار بسته در رسانه‌ها منتشر شد.  رسانه‌های وابسته به جریان اصولگرا نیز تلویحاً نجفی را مظنون اصلی قتل همسرش معرفی کردند. شایعاتی که البته از سوی پلیس تکذیب می‌شد تا این که سرانجام به گفته پلیس خود را به اداره آگاهی تهران معرفی و به قتل اعتراف می‌کند. شایعات اما حاکی از آن است که نجفی در زمان غیبت چندساعته خود به قم رفته بود که دلیل این سفر نابهنگام هنوز مشخص نیست.

میترا استاد کیست؟

میترا استاد متولد سال ۶۰ و اهل کرمانشاه بود. وی از همسرش جدا شده و از آن ازدواج ناموفق یک پسر ۱۳ ساله داشت. شهریور ۹۶ ، ‌میترا استاد برای بازی در فیلم «واران» از مرکز ‌کرمانشاه در بیستمین جشنواره با رادیویی و تلویزیونی سراسر کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

Risultati immagini per ‫میترا استاد‬‎

درباره چگونگی آشنایی وی با محمد علی نجفی و ازدواج با وی صرفاً می‌توان به مصاحبه‌ای اشاره کرد که سال گذشته با سایت انصاف نیوز انجام داد. مقتول انگیزه مصاحبه خود را پاسخ دادن به محتویات فیلمی عنوان کرد که در برنامه‌ای بنام پشت پرده علیه او و شخص نجفی منتشر شد. در فیلم  ۴۳ دقیقه‌ای مورد اشاره استاد دست‌کم دوبار از رابطه مقتول با محمد علی نجفی صحبت می‌شود. نخست انتشار تصاویری فیلترشده از یک مهمانی تولد در برج سعادت آباد که ادعا شده در آن مقتول و آقای نجفی حضور داشتند. دوم پخش فایل صوتی از فردی با هویت مجهول که می‌خواسته از طریق مقتول با شهردار وقت تهران ارتباط برقرار کند و با پرداخت رشوه بدهکاری خویش را حل و فصل سازد.

مقتول اما این ادعاها را در مصاحبه رد و فایل منتسب را یک مونتاژ ناشیانه توصیف کرد و در مقابل به فاطمه دانشور عضو سابق شورای شهر تهران گفته  است: «کار ایشان کار قشنگی نبود و دخالت در حریم شخصی و خصوصی دیگران بود. ایشان عملکرد تمام شورای شهر را زیر سؤال برده اصلاً ایشان در جایگاهی نیستند که چنین مطلبی را عنوان کنند.» فاطمه دانشور در اظهاراتی گفته بود:«ازدواج دوم، سوم و … تا زمانی که همسر اول وفادار ایستاده است را عین بی‌اخلاقی می دانم و دوست ندارم این مصاحبه زمینه ساز ترویج این رفتار در جامعه شود؛ پس میترا خانم! از شما به عنوان یک زن می‌خواهم کمتر مصاحبه کنید؛ چون دیدم خیلی با افتخار مصاحبه کرده‌اید و از کار خودتان و دکتر دفاع کرده‌اید.»

انگیزه قتل، اختلافات خانوادگی یا افشای رازهای مگو

محمدعلی نجفی به مقابل دوربین صدا و سیما رفته و شرح قتل را داده است که فقط میخواست مقتول را تهدید کند اما تفنگ آماده شلیک بود و اینکه اشتباه کرده.

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران به ایسنا گفته است که نجفی به دلیل اختلافات خانوادگی همسرش را به قتل رسانده است. اما هضم این واقعیت که قتل «میترا استاد» یک ماجرای جنایی صرف است امری به‌غایت دشوار است. در این میان بی‌تردید سؤالات و ابهامات فراوانی وجود دارد. نخست آنکه جنس آن اختلاف خانوادگی چه بوده که در یک لحظه از یک مدیر ارشد سیاسی و اجرایی  یک قاتل ساخته؟ و چه رازهای مگویی جز اختلاف خانوادگی وجود داشته که میترا استاد قصد بازگو کردن آن را داشته اما نجفی با گلوله صدای او را خفه کرده است.
محمد علی نجفی دو سال پیش در پی پیروزی فهرست امید در انتخابات شورای شهر تهران و با حمایت اکثریت اصلاح طلبان به شهرداری رسید اما دیری نپایید که به خاطر برگزاری یک مراسم رقص با حضور دختران ۹ ساله در برج میلاد زیر سؤال رفت و بلافاصله به بهانه بیماری استعفا داد. 

پس از استعفای نجفی شایع بود که وی بخاطر رو کردن مفاسد محمد باقر قالیباف شهردار سابق تهران زیر فشار دولت پنهان قرار گرفته و مجبور به استعفا شده است. اما ظاهرا همچنان که همکار و هم حزبی اش اقرار کرده، ماجرا پشت پرده های بسیاری دارد.

آیا پرستوها نجفی را شکار کردند؟

تویتر منسوب به غلامحسین کرباسچی،  هم‌حزبی پیشین محمد علی نجفی، به قتل میترا استاد واکنش نشان داد.؛ واکنشی معنی‌دار که نشان می‌دهد ماجرا فراتر از یک قتل جنایی و اختلاف خانوادگی است. کرباسچی بدون ذکر نام و نشانی از کسانی یاد کرده که چاه ویلی را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند.

gholamhoseinkarbaschi@gholamhoseinka2
 

ماهیت تأسفبار حادثه قتل میترااستادهرچه باشد نمیتوان مسئولیت کسانی راکه دوسال قبل علیرغم اصراروتذکّربرخی دلسوزان ومراکزمسئول ، این چاه ویل رابرای إصلاحات ونجفی حفرکردند ، نادیده گرفت. #شهرداری #نجفی #اصلاحات

۳۹۴ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند
 
 

برخی معتقدند احتمالاً اشاره کرباسچی به  پروژه‌ای است که نزد سیاسیون به‌ویژه زندانیان سیاسی به نام «پروژه پرستوها» معروف است. پروژه‌ای که در آن نهادهای امنیتی زنان را به عنوان طعمه بر سر راه مقامات و چهره‌های سیاسی قرار می‌دهند.  اقدامی که بین فعالین سیاسی به «پروژه پرستوها» مشهور است.

بعضی دیگر مخاطب کرباسچی را کسانی و احزابی می‌دانند که بر شهردارشدن نجفی تصرار کردند و به تعبیر او از این ماجرا «چاه ویلی» برای اصلاحات ساختند.

بیشتر بخوانیم:

پروژه پرستوها

پروژه‌ پرستوها پیشتر در سایت زیتون توصیف شده بود. زنانی که در این پروژه به کار گرفته می‌شوند، همیشه همکار نهادهای امنیتی نیستند، بلکه این نهادها گاهی زنان جویای نام که راه پیشرفت سریع را در نزدیکی به مقامات و سیاسیون می‌بینند، تحت نظر دارند و راه نزدیکی آنان به مقامات را کوتاه‌تر می‌کنند. این موضوعی است که نجفی پس از اعتراف به قتل نیز تلویحا به آن اشاره کرده بود: «برای خراب کردن زندگی من آمده بود و مدام مرا تهدید می‌کرد که اسرارم را فاش می‌کند و زندگیم را ویران می‌کند او حتی می‌خواست تهدیداتش را در مصاحبه‌ای عملی کند.»

آلت قتل در دست خبرنگار

اعجاب این خبر را نوع پوشش خبری صدا و سیما دو چندان کرد. گزارش زنده و مستقیم از لحظات ورود محمدعلی نجفی به پلیس آگاهی،خوش و بش اش با همه افراد در هنگام ورود و چای خوردن‌ خونسردانه‌اش در آن میان. گزارشی هم از هفت‌تیری که ادعا می‎شد قتل با آن صورت گرفته پخش شد که خبرنگار گلوله‌های آن را در مقابل دوربین می‌شمرد. این در حالی است که به گفته کارشناسان در پرونده‌هاى قتل به طور معمول اسلحه بایگانی مى‌شود تا اثر انگشت روى آن از بین نرود.

 

اصلاحات در چاه ویل

اگر ماجرا واقعا همین باشد که تا این لحظه از سوی رسانه‌های غالبا تندرو و صداوسیما گزارش می‌شود، به قتل رساندن یک زن از سوی یکی از چهره‌های شاخص اصلاح طلبان اما چه آثاری بر حیثیت و اعتبار اصلاح طلبان دارد؟ صرف نظر از فعل مجرمانه نجفی که خود ضربه‌ای شدید به حیثیت سیاسی اصلاح طلبان نزد افکار عمومی وارد ساخته؛ موج سواری خاص صدا و سیما و دیگر رسانه‌های اصولگرا که گویی فرصت طلایی برای له کردن بقایای اصلاحات یافته‌اند؛ زبانزد است. تا کنون ویدیوهای متعددی از نجفی در اداره آگاهی از سوی خبرنگاران صدا و سیما  در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و صدا و سیما نیز این خبر را با علاقه خاصی دنبال می‌کند. اتفاقی که به نظر نمی‌رسد اگر برای یک اصولگرا می‌افتاد چنین بازتابی می‌یافت. اما آیا این داستان به نظر جنائی تحت تأثیر شخصیت محمد علی نجفی و پشت پرده‌های آن سیاسی خواهد شد و اصلاح طلبان نیز در مقام دفاع از حیثیت خویش به کمک یاری که امروز قاتل نامیده می‌شود بر خواهند خاست؟
محمد علی نجفی شخصیتی که روزی نامش به عنوان نامزد اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود امروز در جایگاه قاتلی نشسته که نه تنها زندگی خویش بلکه اعتبار یک جناح سیاسی جمهوری اسلامی را زیر سوال برده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)