خواهان و حامی مذاکره مستقیم ایران و آمریکا هستیم

یکشنبه, ۲۷ام خرداد, ۱۳۹۷

منبع این مطلب زیتون

نویسنده مطلب:
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

بیانیه بیش از صد نفر از فعالان سیاسی و مدنی داخل و خارج از کشور

جمع کثیری از فعالان سیاسی و مدنی در داخل و خارج کشور، با اشاره به استقبال جهانی از دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی و «با توجه به وضعیت ناامن و پر خطر منطقه»، طی بیانیه‌ای از حکومت و دولت ایران خواستند که «شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکاست تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود».

متن کامل این بیانیه  و اسامی امضاءکنندگان آن که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته است، در ادامه می‌أید:

دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی که محبوبیت چندانی در افکار عمومی بین المللی ندارند، مورد استقبال و حمایت و خرسندی بخش بزرگی از مردم جهان قرار گرفت. این رویداد نشان داد که عموم انسان ها نسبت به هر حرکتی که به آسایش و آرامش مردمان گوشه ای از جهان منجر شود، همدل و همراه اند. این دیدار همچنین بار دیگر اثبات کرد که «هر اختلافی روزی به پایان خواهد رسید».
ما افرادی از طیفهای مختلف فکری و سیاسی براین نظریم که اینک وقت آن رسیده است که بر اختلاف های دیرینه ایران و آمریکا نیز نقطه پایانی گذاشته شود. از این رو خواهان «مذاکره مستقیم و بدون هیچ پیش شرط»ی از سوی طرفین هستیم.
انقلاب بهمن۵۷ در عرصه بین الملل بدنبال اعمال سیاست «موازنه منفی» و «نه شرقی و نه غربی» بود. این اما به هیچوجه به معنای یک جدال و قهر بی پایان و پرهزینه نبوده است. دشمنی دو دولت ایران و آمریکا هزینه های سنگینی را بر کشور ما تحمیل کرده است. حال گذشته را باید چراغ راه آینده ساخت. این کاری است که اکثر کشورهای جهان کرده اند و آینده را بر دشمنی ها و اختلافات گذشته بنا نکرده اند. بدون اینکه هیچیک از حقانیت خویش کوتاه آمده باشند.
با توجه به وضعیت ناامن و پر خطر منطقه پیرامون ما و نیز بحران های مختلف و متراکمی که در داخل، زندگی روزمره بخش مهمی از مردمان و نیز سامانه اقتصادی و اجتماعی و حیات ایران و ایرانیان را تهدید می کند، ما اکنون نیازمند یک عزم جدی و مسئولانه برای تغییر سیاست ها هستیم. یکی از مهم ترین سیاست ها به تنش های بین ایران و آمریکا بر می گردد.
ما از دولت و حکومت ایران می خواهیم حال که فرصت مناسب دوران اوباما از دست رفته است، فارغ از جنگهای روانی کاخ سفیدکه در پشت آن هیاهو تاجرپیشگی خاص خویش را نیز دنبال می کند؛ با یک تصمیم ملی شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکاست تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود. پیش بینی می شود دولت پر مسئله ترامپ نیز برای جلب افکار عمومی داخلی و بین المللی از این اقدام به عنوان یک امتیاز بزرگ و مثبت استقبال کند.
این مذاکرات می تواند با قدرت و از موضع حفظ منافع ملی دنبال شود. مسلم است که بنا به برخی سوابق در صورت هرگونه زیاده خواهی و یا عدم ارائه تضمین برای پابرجاماندن تعهدات، راه بازگشت همیشه باز است.
ما اطمینان داریم این اقدام مورد حمایت قاطبه مردم ایران و افکار عمومی جهانیان قرار خواهد گرفت. همه می دانند گفتگو هیچ گاه به معنای سازش و شکست نیست. مبارزان مقاوم ویتنام در اوج منازعه نظامی با آمریکایی ها، با آنان مذاکره هم می کردند.
ما امضا کنندگان این بیانیه در پشتیبانی از منافع ملی و بهبود زندگی مردم میهن و دفاع از استقلال و حفظ کیان ملی و سرزمینی مان؛ از گفتگوی مستقیم و رسمی و شفاف ایران و آمریکا حمایت می کنیم و آن را به نفع برقراری صلح و امنیت در جهان و منطقه و بهبود رفاه و آزادی و سربلندی ایران و ایرانیان می دانیم.

اسامی امضاکنندگان:
ابوالقاسم عابدین پور
احسان رضائی
احمد زمانی
احمد علوی
احمد منتظری
احمد نجاتی
اسماعیل ختائی
اسماعیل فکوری
اشرف میرهاشمی
اکبر ولائی
امیر جمشیدی
امیرحسین بهبودی
بهروز خلیق
بهناز کیانی
پروانه شمیرانی
پروین فهیمی (اعرابی)
پروین کهزادی
پروین ملک
جعفر جودکی
جلال جلالی زاده
جلال درود
جلال کیابی
جلیل ولی بیگ
جمال مشتاق
جمشید شفیعی
جمیله کدیور
جواد سلیمانی
جواد لعل محمدی
حجت نارنجی
حسن زهتاب
حسن شمس

حسن فرشتیان

حسن نورزاد
حسین چابک
حسین کروبی
حسین کیانی
حسین مجاهد
حسین میرزانیا
حمید احمدزاده
حمید آصفی
حیاس حسینی
خسرو میرمالک ثانی
داود فرهادپور
رحیم قیومی
رضا علوی
رضا علیجانی
رضا کاظمی
سعید رضایی
سیامک سلطانی
سیامک فرید
سیدعبدالمجید الهامی
سیدمسعود حسینی
شهرام قریشی
صادق رضائی
صدیقه وسمقی
عبدالعلی بازرگان
عبدالله مرادی
عزیز قاسم زاده
علی  نوری زاده
علی جباری
علی سلطانی
علی قنبری
علی کشتگر
علی کلایی
علیاصغر غلامی
عیسی سحرخیز
غلامحسین کرباسچی
فرانک چالاک
فرخ نعمت پور
فرهاد توانایی نیا
حسن امینی
کیوان اسکی
لقمان ستوده
مجید وثوقی
محبوبه بهمنی
محسن زینلی پور
محمد اولیائی فرد
محمد توفیقی
محمد جوادی حصار
محمد محمد پور
مرتضی صادقی
مرتضی نیکی
مرضیه درود
مرضیه زیاری
مریم احمدی
مریم درستانی
مزدک لیماکشی
مسعود شب افروز
مسعود لدنی
معصومه شاپوری
احمد بهرامی
مهدی جامی
مهراب زمانی
مهران میرزاده
مهرداد احمدزاده
مهرداد مرادخانی
میلاد ملک
مینا کیمیایی
ناصر فهیمی
هاجر فکوری
هاشم حسین پناهی
ویدا فرهودی
یدی قربانی
یونس رستمی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: تمام مطالب, سیاسی

برچسب‌ها: | | | | |

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.