حقوق بشر ایران، ۹ آذر ماه ۱۳۹۴: حمید سمیعی شهروند ایرانی آمریکایی ماه گذشته به اتهام قتل عمد در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

rajaei shahr prison

بنابه اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، «حمید (سم) سمیعی» که تابعیت ایرانی آمریکایی داشت چهارشنبه ۱۳ آبان ماه به همراه یک زندانی دیگر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

وی که به اتهام قتل یک ایرانی به‌نام «بهروز (بروس) جان‌محمدی» در ایالت کالیفرنیای آمریکا و پس از بازگشت به ایران بازداشت شد، در ایران محاکمه و به اعدام محکوم شده بود.

حمید سمیعی با شکایت خانواده مقتول در ایران در سال ۱۳۸۷ بازداشت شده و شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به این پرونده رسیدگی کرده بود.

یکی از نزدیکان حمید سمیعی که نخواست نامش فاش شود در این رابطه به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «حمید در کالیفرنیا با بهروز جان‌محمدی دوست بود تا اینکه سر مسئله‌ای با هم به اختلاف می‌خورند و بهروز جان‌محمدی روی حمید اسلحه می‌کشد و حمید هم در دفاع از خود، وی را به قتل رساند. بعد از این اتفاق حمید از راه مکزیک، فرانکفورت و دوبی به تهران می‌رسد. چند ماهی از حضور حمید در تهران نگذشته بود که پلیس آگاهی وی را به اتهام قتل بهروز جان‌محمدی بازداشت می‌کند. در اداره آگاهی تهران وی را تحت شدید‌ترین شکنجه‌ها قرار دادند و مجبورش کردند تا اعترافاتی را علیه خود مطرح کند که خیلی از آن‌ها حتی به واقعیت هم نزدیک نبود. این اعترافات در شرایطی از حمید اخذ شد که بازسازی صحنه قتل و آلت قتاله وجود نداشت و ماموران هم حاضر نبودند به سخنان حمید مبنی بر اینکه از خودش دفاع کرده و از روی ترس فرار کرده گوش دهند و تنها خواست ماموران آگاهی این بود که اعترافات به میل خودشان صورت پذیرد.»

وی در بخش دیگر از سخنانش گفت: «ما در سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران با خانم تمدن و آقای مایر صحبت کرده بودیم و آقای مایر گفتند من شخصا پیگیر موضوع می‌شوم و با وزارت خارجه آمریکا هماهنگ می‌کنم و به ما گفت این هماهنگی صورت گرفته است و ما نامه داده‌ایم به دفتر آقای لاریجانی مبنی بر توقف اجرای حکم و بررسی مجدد آن، ولی به ما جواب نداده‌اند.»

این منبع در ادامه گفت: «پلیس آمریکا که قتل در آن کشور اتفاق افتاده بود به حمید اتهام قتل عمد را نزده بود و در اعلام نظری که توسط کارآگاه لبدوف صورت گرفته بود قتل را دفاع از خود تشخیص داده بودند. کارآگاه لبدوف افسر تحقیق این پرونده در لس‌آنجلس بوده‌اند و این اعلام نظر در پرونده ایران حمید هم موجود بوده است و قاضی آن را رویت کرده بود.»

گفتنی است، در قانون مجازات اسلامی آمده است هر ایرانی در هر جای دنیا مرتکب جرم شود و به ایران برگردد، طبق قوانین اسلامی مجازات می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)