فعالیت‌های صنعتی انسان در چند دهه اخیر تاثیرات مخربی بر محیط زیست و کره زمین گذاشته و روندهایی چون تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین ممکن است تاثیراتی بی‌بازگشت و فاجعه‌بار داشته باشند. استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به جای سوخت‌های فسیلی و حفظ و افزایش فضاهای سبز از مهمترین راه‌های مهار گرمایش زمین هستند.

map

داده‌های هواشناسی نشان می‌دهند که تابستان گذشته احتمالا گرمترین تابستان کره زمین از زمان ثبت دما بوده‌اند.

گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا می‌گوید بسیاری از نقاط زمین و سطوح دریاها در اوت ۲۰۱۵ (مرداد/شهریور ۱۳۹۴) گرمترین دمای ثبت‌شده‌شان را در مقایسه با زمان مشابه سال‌های قبل داشته‌اند.

دمای اکثر مناطق دیگر هم بسیار و یا کمی گرمتر از متوسط دمای ثبت‌شده در مقایسه با زمان مشابه سال‌های قبل بود.

در سراسر جهان تنها مناطقی در آمریکا، کانادا، شمال روسیه، مرکز چین، پاکستان و جنوب آرژانتین دمایی نزدیک به متوسط ثبت‌شده یا سردتر از آن داشته‌اند و به طور میانگین دمای آبها و خشکی‌های جهان در این مدت بالاترین رکورد در این مقطع سال بوده است.

ایران، به خصوص مناطق غربی و جنوبی ایران، جزو مناطقی هستند که به نظر می‌رسد گرمایش زمین تاثیر زیادی روی آنها گذاشته است. به ترتیبی که دمای این مناطق در مرداد/شهریور ۱۳۹۴ بسیار گرمتر از متوسط دمای ثبت‌شده برای آنها در سال‌های قبل بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com