HalabiAbad-NouroozAbad-Tehran“وزیر راه و شهرسازی” جمهوری اسلامی می‌گوید که نزدیک به ۱۸ میلیون نفر از ۵۵ میلیون جمعیت شهری ایران حاشیه‌نشین هستند.

عباس آخوندی روز چهارشنبه (۲۸ مرداد-۱۹ آگست) در نشستی با موضوع بررسی مشکلات سکونت‌گاه‌های غیررسمی استان فارس گفت: «نزدیک به یک‌سوم شهرنشینان کشور حاشیه‌نشین هستند که بسیاری از این شهروندان، خود را شهروند درجه‌ی دوم می‌دانند و احساس می‌کنند که از سوی دیگر شهرنشینان به حاشیه رانده شده‌اند. خواه ساکنان مناطق واقعا حاشیه‌ای باشند و خواه ساکن مناطق مرکزی شهر‌ها که از نظر فیزیکی حاشیه‌نشین نیستند اما از نظر روانی احساس حاشیه‌نشینان را دارند.»

آقای آخوندی در توضیح بیشتر در این خصوص اظهار داشت: «منظور از حاشیه‌نشینی، دوری فیزیکی از مرکز شهر نیست؛ بلکه منظور هر نوع دوری از جامعه را شامل می‌شود که می‌تواند شامل مناطق مرکزی شهرها هم باشد.»

در ماه‌های گذشته مقامات دولتی ایران از معضل حاشیه‌نشینی به عنوان یکی از مشکلات بزرگ کشور یاد کرده‌اند.

در یکی از این اظهارات، روز ۲۹ اردیبهشت (۱۹ می‌) مرتضی میرباقری، قائم‌مقام وزارت کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت که ۱۰ میلیون ایرانی در مناطق حاشیه‌ی شهرها زندگی می‌کنند.

آقای میرباقری مناطق حاشیه‌نشین را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور دانسته و از نزدیک شدن این مناطق به مراکز استان‌ها و پایتخت ابراز نگرانی کرده بود.

وی هم‌چنین با اذعان به این‌که «این مناطق در اثر کم‌کاری در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی ایجاد شده‌اند و این کم‌کاری‌ها هنوز وجود دارد» مدعی شده بود که «دشمن بر روی مناطق حاشیه‌نشین سرمایه‌گذاری کرده است».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)