محمود جوادی‌پور، یکی از نقاشان نوگرای ایرانی، روز یک‌شنبه، ۵ آذرماه، در کشور آلمان درگذشته است.

محمود جوادی‌پور در کشور آلمان به دلیل آسیب دیدگی لگن و عوارض ناشی از آمبولی ریه درگذشته است.

آقای جوادی‌پور متولد ۱۳ شهریور ۱۲۹۹ شهر تهران، در دبستان علامه تحصیل کرد و در سال ۱۳۱۲ گواهی‌نامه ششم هنرستان صنعتی ایران و آلمان (تهران) را در رشته آهنگری و ماشین‌سازی دریافت کرد.

در هنرستان، نیمایوشیج معلم ادبیات او بود. این هنرمند در سال ۱۳۲۰ در آزمون ورودی دانشکده هنرهای زیبا که به تازگی تاسیس شده بود پذیرفته شد و جز‌ دومین گروه هنرجویان رشته نقاشی دانشکده به شمار می‌رفت.

جوادی‌پور در سال ۱۳۲۲ در چاپ‌خانه بانک ملی ایران به عنوان نقاش چاپ‌خانه به صورت نیمه وقت استخدام شد و در این زمان بود که با مطالعه و تلاش، شیوه چاپ رنگی عکاسی را آزمود و موفق شد اولین کار چاپ رنگی را در این سال انجام دهد.

نشانه‌های مراکز و سازمان‌های بسیاری حاصل هنر و طراحی اوست.

پس از گذراندن دوره ۶ ساله دانشکده، تابلوی بزرگ «سیل‌زدگان» را نقاشی کرد که این اثر در محل دانشکده تا سال‌ها باقی ماند.

در اوایل سال ۱۳۲۸ در نمایش‌گاه گروهی انجمن فرهنگی ایران و فرانسه (تهران) به هم‌راه حسین کاظمی، احمد اسفندیاری و مهدی ویشکایی شرکت کرد.

در همین سال نخستین نگارخانه خصوصی ایران را با هم‌کاری حسین کاظمی و هوشنگ آجودانی با نام «آپادانا» تاسیس کرد و اولین نمایش‌گاه انفرادی‌اش در این گالری برپا شد. در سال‌های فعالیتش به تصویرسازی برای کتاب‌های درسی، شعر و داستان نیز می‌پرداخت.

وی نمایش‌گاه‌های بسیاری از آثار بی‌شمارش را در طول سال‌های فعالیت هنری خود در ایران و کشورهای خارجی برگزار کرده است و در مراکز هنری مختلف به تدریس پرداخته است.

در سال ۱۳۸۶ از سردیس وی در موزه هنرهای دینی «امام علی» رونمایی شد و کتاب «نمدهای ایران، پژوهشی در زمینه نمدهای منطقه گرگان و دشت» توسط انتشارات فرهنگستان هنر انتشار یافت.

از جوادی‌پور به عنوان یکی از نخستین پایه‌گذاران جنبش نقاشی نوگرای ایران تجلیل شده است و از طرف وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی دارای نشان عالی است.

آثار این هنرمند در برخی موزه‌های ایران و آمریکا نگه‌داری می‌شوند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com