مقامات اندونزی اعلام کرده‌اند، ده‌ها ایرانی در زندان‌های این کشور در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می‌برند. اتهام این افراد قاچاق مواد مخدر است.

مجله مهر: دولت اندونزی اعلام کرده، مصمم است که به‌رغم اعتراض‌های بین‌المللی حکم اعدام ۹ خارجی و یک اندونزیایی متهم به قاچاق مواد مخدر را اجرا کند.

مقامات اندونزی از دیپلمات‌های کشورهایی که شهروندان آن‌ها قرار است اعدام شوند خواسته است، آخرین دیدار با محکومان را برنامه‌ریزی کنند. در اندونزی ۷۲ ساعت پیش از اعدام، اجرای حکم را به اطلاع محکوم می‌رسانند.

چندی پیش جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی با چند تن از سیاستمداران بلندپایه اروپایی تماس تلفنی داشته و تقاضای آن‌ها برای جلوگیری از اعدام محکومان را رد کرده است. مسئله اعدام‌ها در اندونزی از جمله موضوعات اختلاف بر انگیز میان این کشور و اتحادیه اروپاست.

mokhader

ایرانی‌ها و حساسیت‌های کوالالامپور

در این میان مقامات اندونزی اعلام کرده‌اند، ده‌ها ایرانی نیز در زندان‌های این کشور در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می‌برند. اتهام این افراد قاچاق مواد مخدر است.

آمار نشان می‌دهد روزانه ۴۰ تا ۵۰ نفر در اندونزی بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند. حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۲۵۰ میلیونی اندونزی مواد مخدر مصرف می‌کنند که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این افراد به دلیل شرایط بحرانی امکان درمان ندارند.

زمستان گذشته دادستان کل اندونزی اعلام کرد، حدود ۱۳۰ قاچاقچی مواد مخدر در این کشور در انتظار اجرای حکم اعدام هستند و این افراد تلاش دارند تخفیف در مجازات دریافت کنند.

در مردادماه گذشته سفیر اندونزی در تهران تصریح کرد، که کشورش قصد دارد ایران را در «فهرست سیاه» خود قرار دهد. به گفته این دیپلمات در مرداد ماه گذشته، پنج هزار ایرانی در اندونزی در مکان‌هایی شبیه زندان به سر می‌بردند.

یک سفر مجانی و بدون بازگشت

گفته می‌شود بسیاری از محکومان ایرانی در دادگاه‌های اندونزی، گردشگرانی‌اند که از محتوای بار خود اطلاعی نداشته‌اند.

قاچاقچیان با وعده تور یک هفته‌ای به کشورهای مالزی، اندونزی و تایلند به صورت رایگان یا بسیار ارزان قیمت و به شرط حمل یک محموله یا چمدان و تحویل آن در فرودگاه فلان کشور، افراد را فریب می‌دهند و این مسافران به علت ناآگاهی از اینکه مواد مخدر صنعتی را از نیم کیلو تا دو کیلو با خود حمل می‌کنند در کشورهای آسیای جنوب شرقی دستگیر می‌شوند.

پلیس مواد مخدر کشورمان بار‌ها هشدار داده است که مسافران خارجی به ویژه کشورهای آسیای جنوب شرقی به هیچ وجه از هیچ فردی، محموله‌ای را برای تحویل در مقصد قبول نکنند.

گفته می‌شود در مواردی محموله‌های مایعی را در جاسازی‌هایی به صورت شامپو و حوله‌های آلوده به شیشه تحویل فردی داده‌اند تا به بستگان تحویل دهنده در فلان فرودگاه برسانند. این افراد بدون آنکه از این محموله اطلاعی داشته باشند به زندان‌های بلند مدت و حتی اعدام محکوم می‌شوند.

تبرئه ۶ ایرانی با خاطرات قرون وسطایی

سال گذشته دولت مالزی پس از پیگیری‌های وزارت خارجه ۶ ایرانی فریب خورده را تبرئه و آزاد کرد. مطابق گفته‌های کنسول ایران در کوالالامپور، این اتباع ایران که پس از گرفتار شدن در دام باندهای قاچاق مواد مخدر سه سال را در زندان‌های مالزی سپری کردند با حکم دادگاه از اتهامات وارده تبرئه و آزاد شدند.

این پنج زن و یک مرد ایرانی با پیشنهاد سفر رایگان به سوریه و مالزی و حمل وسایل تجاری، فریب باندهای قاچاق مواد مخدر را خورده و در ۱۱ چمدان به نام آن‌ها، پنج کیلو و ۷۰۰ گرم ماده مخدر شیشه را از دمشق به کوالالامپور قاچاق کرده بودند. برنامه ریزی سفر این افراد به وسیله دو خواهر در ایران انجام شده بود. این دو زن نیز در تهران دستگیر شده‌اند و یکی از آن‌ها به اعدام و دیگری به حبس ابد محکوم شده است.

یکی از این افراد آزاد شده درباره دوران محکومیت خود و دخترش گفته است: هنوز وقتی یاد آن ۳سالی که زندانی بودم می‌افتم بدنم می‌لرزد. در آنجا امکانات بهداشتی نبود. در زندان آب نبود. همه جا کثیف بود. برای همین تمام بدن ما زخم شده بود. گوش دخترم عفونت کرده بود و آن‌ها حتی دارو به ما نمی‌دادند. می‌گفتند دارو حکم طلا دارد و خیلی گران است. زندانبان‌ها حتی ما را تهدید می‌کردند تا به قاضی پرونده‌مان شکایت نکنیم. در آنجا زندانیان مارمولک می‌گرفتند سر و دمش را می‌زدند و بعد مارمولک را می‌خوردند. می‌گفتند پادزهر است و زخم‌ها را خوب می‌کند. اما من واقعا جرات نکردم مارمولک بخورم. ما مجبور بودیم در آن جهنم باشیم بدون اینکه خلافی کرده باشیم.

وی ادامه داده: زندانیان قدیمی می‌گفتند باید روی زخم‌هایتان نمک بپاشید یا مارمولک بخورید تا بر اثر این زخم‌های پوستی نمی‌رید. در زندانی که ما بودیم ۲دختر ایرانی که مثل ما گرفتار باندهای قاچاق شده بودند حضور داشتند. یکی از آن‌ها ندا بود که او را با ۵کیلو مت‌آمفتامین گرفته بودند و به اعدام محکوم شده بود. شاید باورتان نشود اما خیلی از زنان و دخترانی که آنجا بودند به زندانبان‌های مالزی و یا زندانیان قدیمی پول می‌دادند که برایشان مارمولک شکار کنند تا زخم‌هایشان خوب شود. داخل هر سلول ۷یا ۸نفر بودیم. دستشویی و حمام بدون در و پوشش داخل سلول بود. هر چند روز یک‌بار یک سطل آب به ما می‌دادند که همه ما باید با‌‌ همان یک سطل حمام می‌کردیم. برای همین همه ما دچار بیماری‌های پوستی شدیم.

گفته می‌شود: متوسط سن ایرانیان زندانی در مالزی حدود ۳۵ سال است و بیشتر آنان در دام باندهای قاچاق مواد مخدری گرفتار شده‌اند که به دلیل مهارتهای زیاد، ردی از خود برجای نمی‌گذارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com