سهیل عربی

شاید کمتر کسی باشد که نام سهیل عربی را این روزها نشنیده باشد .وبلاگ نویس و فعال فیس بوکی که در ماه های اخیر به جرم هتک حرمت به قرآن و تفسیرغلط از آیات این کتاب گرفتار شد و در چند روز گذشته حکم اعدام وی به دایره اجرای احکام ارجاع داده شد .

سال هاست که جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران به کمک امنیت اطلاعات, با در دست داشتن محتوای فعالیت کاربران اینترنتی در اینترنت و شبکه های اجتماعی ,آنها را تحت نظر میگیرد و در صورت بروز نگرانی با شدید ترین برخوردها اقدام به دستگیری این افراد میکند و با اتهاماتی همچون ارتداد , هتک حرمت به موازین و اصول اسلامی , تجاوز با عنف , به خطر اندازی امنیت ملی و …محاکمه میکند .

ولی این ماجرا به همین جا ختم نمیشود چرا که جمهوری اسلامی ایران, حتی برای کسانی که خارج از ایران هستند و فعالیت دارند این کنترل ها را قرار داده است و فعالیت آنان را نیز تحت نظر میگیرد .

وبلاگ های دو وبسایت بلآگفا و پرشین بلاگ که از محبوبیت خاصی در بین کاربران ایرانی برخوردار هستند بطور جدی از سوی دولت ایران تحت کنترل قرار دارند .همانطور که میدانیم بسیاری از وبلاگ های این دو وب سایت ,که مرتبط با ادیان مذهبی غیر از اسلام , سیاست , انتقاد از عملکرد دولت و … بوده اند فیلتر شده اند .

این فیلترینگ ها که معمولا با پیام ساده :

«این وبلاگ به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده است.
محتوای وبلاگ محفوظ است تنها از نمایش عمومی آن جلوگیری شده است. جهت اطلاعات بیشتر بخش راهنمای پیگیری جهت رفع فیلتر وبلاگهای مسدود شده توسط کارگروه را مطالعه کنید.»

پویا وبلاک 2

علت فیلتر کردن را عنوان میکنند ولیکن در ارتباط با بعضی از وبلاگ هایی که نویسنده یا نویسندگانش تحت تعقیب باشند ,علت فیلتر شدن را اینبار متفاوت تراز قبل میبینیم:

«(از ارائه خدمات در این آدرس به یکی از دلایل زیر معذوریم)

تخطی از قوانین و توافقنامه استفاده از خدمات سایت
دستور مراجع قانونی جهت مسدود سازی وبلاگ
انتشار محتوای غیر اخلاقی یا محتوایی که براساس قوانین کشور تخلف است.»

پویا وبلاگ 3

و همانطور که مشاهده میشود اینبار گزینه رفع فیلتر وجود ندارد.

بسیاری از فعالان مذهبی و سیاسی که در زمینه وبلاگ نویسی فعال هستند حتی کسانی که سالهاست از ایران خارج شده اند نیز با این فیلتر مواجه میشوند و این به روشنی نشان می دهد , علاوه برترس شدیدی که دولت ایران از این فعالیت ها در داخل کشور دارد, از اتباع ایرانی مقیم سایر کشورها نیز هراسان است و پیگیری و کنترل فعالیت این افراد, و تحت نظرداشتن آنها بصورت غیرمستقیم را در دستور کار خود قرار داده است . جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران به کمک امنیت اطلاعات, با در دست داشتن محتوای فعالیت کاربران اینترنتی در اینترنت و شبکه های اجتماعی ,آنها را تحت نظر میگیرد و در صورت بروز نگرانی با شدید ترین برخوردها اقدام به دستگیری این افراد میکند و با اتهاماتی همچون ارتداد , هتک حرمت به موازین و اصول اسلامی , تجاوز با عنف ,به خطر اندازی امنیت ملی و …محاکمه میکند .

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)