df65g4df54f

سعید لیلاز، کارشناس اقتصاد بیش از آنکه نگران عملى نشدنِ وعده‌هاى اقتصادی روحانی باشد نگران شرایط بعد از برداشته شدن تحریم‌هاست! او مى‌گوید: «ما نباید نگران باشیم که آیا مذاکرات به نتیجه می رسد یا نه، بلکه به نظر من نگرانی اصلی زمانی است که تحریم ها برداشته شوند. زیرا در اینصورت ممکن است شاهد بی نظمی پولی و مالی باشیم و این امر برای اقتصاد کشور مناسب نیست. در نتیجه نباید نگران نتیجه مذاکرات بود بلکه  نگرانی بزرگ برای شرایط بعد از برداشته شدن تحریم ها است.»

حسن روحانی٬‌رییس جمهور ایران در تازه‌ترین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود از پایین آمدن نرخ تورم٬ مثبت شدن رشد اقتصادی و پرداخت برخی بدهى های باقی‌مانده از دولت قبل خبر داد؛ او همچنین گفت که در این مدت وزارت کار٬ بیش از چهارصد هزار شغل ایجاد کرده. آقاى روحانی در بخش دیگرى از سخنان خود گفت که “احساس مردم نسبت به رشد کمی با تاخیر صورت می‌گیرد”٬ اما اضافه کرد که “آمار دولت درست است… زیرا به مردم وعده داده‌ایم که هرچه واقعیت است به آنان بگوییم و هرجا اشتباه کردیم عذرخواهی کنیم”.

به گزارش فرارو، سعید لیلاز کارشناس اقتصاد در تحلیل اظهارات رئیس جمهور مى‌گوید: «چشم اندازی که از سوی رییس جمهور تا پایان سال جاری ترسیم شد قطعا حقیقی است زیرا آنچه که تا به امروز از جانب دولت اتفاق افتاده است نه تنها مافوق انتظارات بلکه مافوق ادعاهایی هم بوده که پیش از این از سوی دولت یازدهم وعده داده شده بود. در نتیجه آنچه که دیشب روحانی وعده داد قابل دسترسی است.»

وی با اشاره به تاکید رییس جمهور مبنی بر تداوم رشد مثبت اقتصادی گفت: «یکی از این وعده ها رسیدن به رشد اقتصادی ۳ درصد است. با توجه به آن که در سه ماه اول امسال به رشد ۴٫۶ درصدی رسیدیم، رسیدن به رشد اقتصادی ۳ درصدی در نیمه دوم سال آن چنان دور از ذهن نیست. حتی اگر این اتفاق هم نیافتد متوسط نرخ رشد افتصادی در سال از ۳ درصد هم بالاتر خواهد بود. با این حال امید آن است که با شرایط و روند حرکتی دولت، رشد مثبت اقتصادی مورد نظر رییس جمهور هم محقق شود.»

او با اشاره به صحبت های روحانی در مورد کاهش نرخ تورم در نیمه دوم سال گفت: «در خصوص کاهش نرخ تورم هم باید بگویم با آن که در حال حاضر نرخ تورم در کشور در حدود ۱۴ درصد است  حتی اگر در ۶ ماهه دوم تورم به حدود ۲۰ درصد هم برسد نرخ متوسط آن حدود ۱۷ درصد خواهد بود. به همین دلیل به نظر من آنچه که از سوی ریاست جمهور به مردم وعده داده شده واقع بینانه و دست یافتنی است. خود من هم به کاهش نرخ تورم خوش بین هستم.»

8df7gd777fلیلاز در پاسخ به این سوال که با توجه به نگاه بیشتر فعالان اقتصادی به نتیجه مذاکرات هسته ای آیا فکر می کنید اگر مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد ما شاهد تداوم این رشد خواهیم بود گفت: تا به امروز آنچه که به دست آمده همچون رسیدن به رشد اقتصادی ۴٫۶ درصدی و یا کاهش چشمگیر نرخ تورم، با وجود تحریم ها بوده است. پس حتی اگر مذاکرات به نتیجه ای نرسد نمی توان امکان محقق شدن این وعده ها را زیر سوال برد.»

او افزود: «علاوه بر آن من همان طور که همیشه بر آن تاکید کرده ام، معتقدم که عنصر تحریم مشکل اصلی اقتصاد ما نیست بلکه مدیریت ضعیف، ما را به بحران رسانده است. اگر مدیریتی مناسب بر اقتصاد کشور حاکم شود، مشکلات یک به یک از میان برداشته خواهند شد. حال دولت با الزامات پولی و مالی مناسب مسیری صحیح را در پیش گرفته و هرچه به دست آورده با وجود تحریم ها بوده است. »

این روزنامه‌نگار حوزه‌ى اقتصاد ادامه داد: «دولت در این شرایط توانسته است میزان صادرات نفت را افزایش دهد و میزان دسترسی به منابع ارزی را بهبود بخشد. مجموع بازرگانی کشور  ۲۵ درصد رشد داشته است. تولید خودروسازان نسبت به گذشته افزایش یافته و بخش کشاورزی که خود مستقل از بحث تحریم هاست به آرامش و ثباتی نسبی رسیده است. علاوه بر آن شاهد رشد ۶ درصدی سرمایه گذاری در کشور هستیم آن هم در شرایطی که تحریم ها لغو نشده و حتی پول های آزادشده به سیستم مالی کشور وارد نشده است.»

لیلاز تصریح کرد: «من معتقدم که اگر مذاکرات به نتیجه ای نرسد شرایط از آنچه که هست بدتر نخواهد شد و همانطور که دولت وعده داده است تورم کاهش و نرخ رشد اقتصادی مثبت باقی خواهد ماند. در این شرایط ما نباید نگران باشیم که آیا مذاکرات به نتیجه می رسد یا نه، بلکه به نظر من نگرانی اصلی زمانی است که تحریم ها برداشته شوند. زیرا در اینصورت ممکن است شاهد بی نظمی پولی و مالی باشیم و این امر برای اقتصاد کشور مناسب نیست. در نتیجه نباید نگران نتیجه مذاکرات بود بلکه  نگرانی بزرگ برای شرایط بعد از برداشته شدن تحریم ها است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)