خبر فروش زنان توسط داعش تازه نیست. از زمان ظهور این جریان بارها اخبار پراکنده ای در باره به ارسارت گرفتن و فروش زنان در نقاطی از سوریه و عراق که داعش به تصرف خود در آورده توسط فعالان زنان، فعالان حقوق بشر و برخی از شاهدان عینی منتشر شده است. اما تا به حال بازتاب خبر فروش زنان و میزان توجه رسانه ها ی ایرانی و بین المللی متناسب با رفتار جنایتکارانه داعش علیه زنان اسیر نبوده است. اخبار فروش زنان در رسانه ها در حاشیه رویدادهای نظامی پیروزی ، شکست، پیش روی، عقب نشینی و درگیری داعش در عراق و سوریه قرار گرفته و صدای فعالان زنان و سازمان های مدافع حقوق بشر در حدی نبوده که بتواند حساسیت و واکنش افکار بین المللی را نسبت به موضوع به برده گرفتن و فروش زنان جلب کند.

به اسارت گرفتن زنان و فروش آنان توسط داعش به عنوان “غنائم جنگی” نشان می دهد تنها خشونت های شبه نظامیان دولت اسلامی نیست که برای زنان منطقه خطر ایجاد کرده، بلکه نگاه نیروهای درگیر با داعش و حامیان آن به زنان، در جلب توجه و کم توجهی افکار عمومی به سرنوشت زنان تاثیر گذار است.
خبر وجود بازار برده فروشی، آن هم زنان اسیر، برای بیشتر مردم جهان و حتی بخشی از مردم عراق هنوز باور نکردنی نیست و نمی توانند بپذیرند در شرایط امروز جهان چنین واقعه ای ممکن است رخ دهد. هنوز کم نیستند رسانه هایی که اعتقاد دارند اخبار و گزارش های مربوط به بازار برده فروشی محصول شبکه های اجتماعی و غیر موثق است.

دستیابی به اطلاعات دقیق پیرامون دختران و زنانی که به اسارت شبه نظامیان دولت اسلامی درآمده اند دشوار و با خطر جانی همراه است، اما کم توجهی به اخباری که از مناطق تحت تصرف داعش به خارج درز می کند، به دلیل موثق نبودن و تردید در صحت و یا نادرستی این خبرها به زیان زنانی است که درچنگ داعش اسیرند.
تعداد زنانی که توسط داعش به اسارت گرفته شده اند، معلوم نیست. طی دو ماه گذشته هزاران خانوار مورد هجوم داعش قرار گرفته و آن تعداد از اعضای خانواده ها که در آوارگی به سر می برند، ازسرنوشت زنان و کودکانی که به دست نیروهای داعش افتاده اند، خبری ندارند
البته آمارهای رسمی از تعداد ۵۰۰ زن اسیر شده خبر می دهد ، اما منابع می گویند تعداد زنان به دام افتاده بسیار بیشتر است.

فروش زنان به عنوان”عروس” به “مردان دولت اسلامی” 
به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: اطمینان دارد که “دولت اسلامی” دست کم ۲۷ زن ایزدی را به مبلغ حدودا هر کدام ۱۰۰۰ دلار به شبه‌نظامیان گروه خود فروخته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید، مطلع است که حدود ۳۰۰ زن ایزدی تا کنون از سوی شبه نظامیان “دولت اسلامی” ربوده شده و به سوریه منتقل شده‌اند با این‌ همه این گروه تنها توانسته از ازدواج اجباری ۲۷ زن اطمینان حاصل کند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای افزود: “در هفته‌های اخیر حدود ۳۰۰ زن و دختر ایزدی‌ مذهب که در عراق دزدیده شدند به عنوان غنایم جنگی در میان جنگجوهای دولت اسلامی تقسیم شده‌اند.”

به گزارش این سازمان، زنان ربوده‌ شده در سوریه به عنوان “عروس” به مردان “دولت اسلامی” فروخته می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه فروش زنان ایزدی را تا کنون در حلب٬ رقه و حسکه ثبت کرده است.

این گزارش می‌گوید: تعدادی از مردان عرب و کرد سوریه تلاش کرده‌اند تا زنان را خریده و آزاد کنند اما به آن‌ها گفته شده این زنان تنها به اعضای “دولت اسلامی” فروخته می‌شوند.

همچنین دیده بان حقوق بشر سوریه ضمن محکوم کردن ربودن و فروختن دختران ایزدی به عنوان کالایی تجاری،‌ اعلام کرد که برخی سرشناسان عرب و کرد از طریق میانجیگران اموالی را به اعضای داعش در منطقه ” الشدادی” در ردیف الحسکه داده و دختران ایزدی را می‌خرند تا بتوانند آن ‌ها را آزاد کرده و به خانواده ‌هایشان بازگردانند.
دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: از سرنوشت دیگر زنان ربوده و منتقل شده به سوریه خبری در دست نیست.
ربوده شدن زنان ایزدی در شمال عراق پیش از این به تایید سازمان ملل متحد و دیگر ایزدی‌هایی که موفق به فرار شده‌اند، رسیده‌ است.
آن‌ها اعلام کرده بودند هدف از این آدم‌ربایی‌ها٬ فروش زنان در شکل ازدواج است.

هاینر بایلفلت٬ مسئول حقوق مذاهب سازمان ملل٬ درگزارش اخیر خود نسبت به اعدام و آدم‌ربایی زنان توسط داعش هشدار داد. به گفته وی، “گزارش‌هایی مبنی بر اعدام زنان” وجود دارد.

وی همچنین از گزارش‌های “تایید نشده‌ای” سخن گفت که بر اساس آن‌ها داعش صدها زن و بچه ایزدی را دزدیده و بسیاری از نوجوان‌ها را مورد آزار جنسی قرار داده است و زنان را برای ارائه یا فروش به نیروهای خود داده است.

برخی از ساکنان مجتمع “خانک” در شهر دهوک واقع در شمال عراق اعلام کردند که گروه داعش بیش از ۲۰۰۰ دختر ایزدی را ربوده و اقدام به فروش برخی از آن‌ها کرده است.

زنان در زندان “بادوش” و “تلعفر”
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، برخی ایزدی‌های نجات یافته از دست گروه “دولت اسلامی” (داعش) در عراق در خصوص ربوده شدن هزاران دختر ایزدی و فروخته شدن آن‌ها توسط داعش اعلام کردند که مجتمع مسکونی “خانک” در شهر دهوک واقع در شمال عراق که متعلق به ایزدی‌ها بوده یکی از مجتمع‌های قدیمی است و در حال حاضر یکی از بزرگترین اردوگاه‌های آوارگان در شهر دهوک است و بیش از ۲۰۰۰ دختر ایزدی در این منطقه توسط داعش بازداشت شده‌اند که برخی از آن‌ها در زندان “بادوش” در موصل و بیشتر آن‌ها در شهر تلعفر هستند.

علی ایزدی که از ساکنان مجتمع خانک است، گفت: من تماس‌های تلفنی را با دو تن از دختران بازداشت شده ایزدی داشتم. یکی از این دختران ایزدی با استفاده از موبایلی که من توانستم به آن‌ها برسانم با عمویش تماس گرفت.

وی گفت که با ۵۰۰ ایزدی دیگر از سنجار به زندان بادوش در موصل منتقل شده و داعش براساس سن آن‌ها اقدام به تقسیم بازداشت شدگان کرده است و کودکان، دختران و زنان ایزدی را در جاهای مختلف نگه می‌دارد.

علی ایزدی گفت: من با جوان دیگری در تلعفر نیز تماس گرفتم و وی گفت که ۱٣۱۰ زن زندانی در تلعفر هستند.

همچنین یک شیخ ایزدی گفت: من تماسی با یکی از دوستانم در موصل داشتم و وی اعلام کرد که داعش منزلی را به دختران جوان ایزدی اختصاص داده و اقدام به جهاد نکاح می‌کند و همچنین برخی از آن‌ها را می‌فروشد و برخی شیخ‌های قبایل عرب آن‌ها را به خاطر آزاد شدن از داعش می‌خرند.

دختر ۱٣ ساله عراقی نیز گفت: داعشی‌ها دخترعمویم را که همسن من بود، ربودند. من بسیار ترسیدم چرا که می‌گویند داعش به زنان و دختران ایزدی تجاوز کرده و اقدام به فروش آن‌ها می‌کند.

وی گفت: زمانی که صدای انفجار خمپاره‌ها در سنجار را شنیدیم همگی به سمت کوه‌های سنجار فرار و سه روز را بدون آب و غذا سپری کردیم تا اینکه پس از چهار روز از آنجا به شهر دهوک منتقل شدیم.

دلال، دختر ۱٨ ساله عراقی نیز گفت: داعش عمویم و زن عمو و کودکانش را کشت.

حسین یکی دیگر از ایزدی‌ها گفت: داعش زن، دختر و کودکانم را ربود و من الان از سرنوشت آن‌ها بی‌اطلاعم.

سعاد ۲۲ ساله نیز گفت: گروهی از داعشی‌ها به دخترعمویم تجاوز کردند و وی در حال حاضر در بیمارستان است.

محمد شیاع السودانی٬ وزیر حقوق بشر عراق٬ پیش از این در اوایل ماه اوت به نقل از آوارگان ایزدی گفته بود که حدود ٣۰۰ زن ایزدی توسط “دولت اسلامی” ربوده و به کنیزی گرفته شده‌اند.

در همین حال جمعیت هلال احمر عراق اعلام کرد: گروه تروریستی داعش در راستای اقدامات خود زنان، زنان وابسته به طوایف مختلف را در بازارهای نینوا به عنوان کنیز به فروش می رساند.
سخنگوی هلال احمر عراق در بیانیه ای تاکید کرد: عناصر داعش ده ها نفر از خانواده ها از قومیت های ترکمن، ایزدی و مسیحی را در فرودگاه تلعفر به اسارت گرفتند، سپس همه مردان آنان را به قتل رساندند و زنان ایزدی و مسیحی را به عنوان کنیز در یکی از بازارها به فروش گذاشتند.

خانم شکرالله پور یکی از فعالان حقوق زنان در مورد کم توجهی رسانه ها و کم تحرکی گروه های زنان در جهان نسبت به سرنوشت زنان دربند شبه نظامیان دولت اسلامی می گوید:
“دقیقا‌. این مسئله واقعا‌ ما را هم ناراحت کرده. برای ما هم خیلی سخت است. به خاطر اینکه در شرایطی که ما در قرن بیست و یکم هستیم این مسئله غیرقابل پیش‌بینی است که فمینیست‌هایی که برای هر مسئله‌ای عکس‌العمل نشان می‌دهند سکوت کرده باشند. مشکلی که الان برای زنان کرد ایزدی پیش آمده و مسیحی‌ها هم و فقط زنان کرد ایزدی نیستند… این عده‌ای که ما آمارشان را داریم شامل زنان مسیحی هم هست که در آن منطقه زیادند… اولا‌ً‌ انعکاس جهانی خیلی کم دارد. مثلا‌ً فقط چند سایت انگلیسی مسئله را مطرح کرده‌اند. یکی دیگر این است که خیلی سخت است برای این که آن مناطق تحت نفوذ داعش است و مسئله دیگر هم که من با خیلی از روزنامه نگاران حتی سازمان‌های سیاسی کرد در آنجا تماس گرفتم هنوز جوابی نشنیدم. یعنی در این دو سه هفته خیلی تلاش کردیم ولی متاسفانه انعکاسش خیلی کم بوده است.”

شمار ایزیدی‌ها را در سراسر جهان حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر تخمین می‌زنند. ایزدی‌ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی کردی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرق ترکیه، قفقاز و ایران زندگی می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com