واکنش سناتور منندز به اعدام سه معترض اصفهانی

در پی اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، سناتور منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نوشت که جهان باید از اعدام ۳ معترض اصفهانی خشمگین باشد.

در پی اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، ۳ معترض زندانی اصفهانی، که محکومیت‌ها و خشم‌های بسیاری را در سراسر جهان برانگیخته است، سناتور منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز به این اعدام‌های جنایتکارانه واکنش نشان داد و با نشر توئیتی اعلام کرد که جهان باید از اعدام ۳ معترض اصفهانی خشمگین باشد.

در این توئیت که در حساب توئیتری کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت منتشر شده از جمله آمده است جهان باید از اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی توسط حکومت ایران خشمگین باشد. شاید حکومت ایران خیال می‌کند که وقتی در حال ارعاب مردم برای ساکت کردن آنها است، جهان نظاره‌گر نیست. همه ما باید از کسانی که در برابر این وحشی‌گری در کنار مردم ایران می‌ایستند، حمایت کنیم.

علاوه بر سناتور منندز وزارت خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا نیز به دنبال اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی در روز جمعه واکنش نشان داده و به شدیدترین وجه آن را محکوم کردند.

محکومیت اعدام سه معترض اصفهانی از سوی هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی سازمان ملل

افزون بر این هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی سازمان ملل متحد که برای رسیدگی به وضعیت نقض حقوق بشر در مورد قیام و اعتراضات سال ۱۴۰۱ در ایران تشکیل شده است در واکنش به اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی اعلام کرد که شواهد بسیاری وجود دارد که از آن حکایت می‌کند که روند «دادگاه» و محکومیت این ۳ نفر و صدور احکام اعدام برای آنها بر اساس اعترافات اجباری، اخذشده در زیر شکنجه صورت گرفته است. [هیئت حقیقت یاب سازمان ملل: اعترافات زیر شکنجه بی اعتبار است]

هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل که از سوی شورای حقوق ‌بشر سازمان ملل تشکیل شده، در بیانیه خود افزود این هیئت که مأمور تحقیق در مورد تمام موارد نقض حقوق ‌بشر در رابطه با اعتراضات سال ۱۴۰۱ است، قبلاً نیز به دنبال جمع‌آوری و مستند کردن اطلاعات در رابطه با اعمال غیرقانونی مجازات اعدام برای معترضان بوده است.

کارشناسان سازمان ملل در زمینه حقوق بشر نیز ضمن انتشار بیانیه‌یی با محکوم‌کردن اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» از حکومت ولایت فقیه خواستند که موج اعدام‌های وحشتناک معترضان زندانی را متوقف کند.

این کارشناسان مستقل سازمان ملل در بیانیه خود تصریح کرده‌اند اعدام‌های روز جمعه تاکیدی بر نگرانی‌های گسترده‌ی ما از تداوم بی‌توجهی و بی‌احترامی مطلق حکومت ایران به قوانین و موازین بین‌المللی می‌باشد.

در همین حال کمیته دوستان ایران آزاد در کشورهای نوردیک نیز ضمن فراخوان فوری اقدام بین‌المللی و محکومیت موج اعدام‌های اخیر توسط حکومت ایران از جمله اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و… خواستند موج اعدام‌ها در ایران را محکوم کرده و اقدامات فوری و مؤثری برای وادار کردن حکومت ولایت فقیه به توقف چرخه دستگیری، شکنجه و اعدام انجام دهند.

این کمیته در بیانیه خود افزودن افزون بر این، باید اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی برای اعمال فشار بر حکومت ایران برای اصلاح سیاست‌های ظالمانه‌اش در نظر گرفته شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)