علی صدارت– اصلاحِ قدرت!!؟

تاریخ تولید و انتشار: ۷ فروردین ۱۴۰۲  برابر با  ۲۷-۰۳-۲۰۲۳ دوشنبه

دو پیام از دو هموطن گرامی از داخل زندان منتشر شده است. بررسی و نقد آن‌ها را از این زاویه انجام می‌دهیم که حالا ما مردم  چه می‌توانیم بکنیم و چه درسی می‌توانیم بگیریم.

به‌خصوص نامه دوم، نکاتی را در بر دارد که نویسنده، خود در انها نقش داشته است. قبل از بررسی پیام‌ها، چند واقعه تاریخی را نقل می‌کنیم:

مطلب را به شکل صوتی، در این‌جا بشنوید:

مطلب را به صورت تصویری در این‌جا ببینید و در هم‌رسانی مشارکت بفرمایید:

اینستاگرام

https://www.instagram.com/p/CqTiZXtAW4H/

یوتیوب

https://www.youtube.com/watch?v=VMGGAbqnW00

❊❊❊

مطلب را همچنین می‌توانید به شکل صوتی، در رسانه‌های ذیل بشنوید و هم‌رسانی بفرمایید:

پادکست

اسپاتیفای

https://open.spotify.com/episode/66U9VnX0okDV8yOojXXAEC

 

 

https://open.spotify.com/show/4qgBbjUS5XyqFQ0RL1wdh9

کست‌باکس

https://castbox.fm/channel/علی-صدارت-id3317800?country=us

تلگرام

https://t.me/sedaratMD/2034

آدرس مطلب در سایت

 https://alisedarat.com/1402/01/08/10756/

دو پیام از دو نفر هموطنان که در این زمان در زندان‌های سیاسی به حق آزادی آن‌ها تجاوز شده، منتشر شده است. بررسی و نقد آن‌ها را از این زاویه انجام می‌دهیم که حالا ما مردم  چه می‌توانیم بکنیم و چه درسی می‌توانیم بگیریم.

به‌خصوص نامه دوم، نکاتی را در بر دارد که نویسنده، خود در انها نقش داشته است. قبل از بررسی پیام‌ها، چند واقعه تاریخی را نقل می‌کنیم:

بهشتی در نامه ۲۲ اسفند ۱۳۵۹ به خمینی، در اقلیت بودن را اعتراف میکند و گزارش میکند، و اول میگوید ما جنگ قدرت و تخریب نیروهای مردمی را «شائبه جگرسوز» میخواند:

… با این شائبه جگرسوز روبه‌رو می شوم که دفاع از مظلومان نیست، جنگ قدرت است…

ولی بعد میخواهد خمینی را متقاعد کند که «نهادهای لشکری و کشوری» از مخالفان اقلیتی که آنها هستند گرفته شود و «اداره جمهوری اسلامی بر پایه یک بینش استوار گردد»

ما حاضریم تمام دولت را در دست بگیریم!

…نظر ما این است که رشد کمی و کیفی دارندگان بینش اول به لطف الهی به آن درجه رسیده است که نهادهای لشکری و کشوری به وسیله صاحبان این نوع بینش اداره شوند و اداره جمهوری اسلامی بر پایه یک بینش استوار گردد…

و خمینی و شرکا سه ماه بعد از این نامه کودتا میکند

آقاى خمینى:

در ۶ خرداد ۱۳۶۰، حربه تکفیر را بلند کرد و گفت کسى که مکتبى را مسخره کند، زنش بر او حرام می‌شود و خودش هم باید مقتول باشد!

در ۲۵ خرداد ۱۳۶۰: «جبهه ملى از امروز مرتد است»،

بنیصدر در نامه به خمینی(موجود در کتاب نامه‌ها): معامله پنهانی بر سر گروگانها در پاریس انجام گرفته

(خمینی: گروگان‌گیری، انقلاب دوم بود)

رفسنجانی(رئیس مجلس) در روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا: در آینده خواهند گفت که ما باعث شدیم ریگان رئیس جمهور امریکا بشود

«عبد‌الله ضیغمی»، معروف به «مشفق»، معاون سردار محقق

فرمانده واحد «معاونت بررسی و عملیات روانی» عبدالله ضیغمی معروف به سردار مشفق است که اداره خانه‌های امن سپاهبه‌عهده بود.

عبدالله ضیغمی از سال ۱۳۹۲ توسط طائب به این سمت منصوب شده است و در سال ۱۳۹۴ شایع شد که در جریان کشته شدن زائرین خانه‌ی خدا در منا مفقود شده است.

سردار مشفق که نوار سخنرانی وی در مشهد به عنوان سند تازه‌ای از مهندسی و تقلب سپاه و رهبری در انتخابات مطرح شد، کیست؟
سردار مشفق نام مستعار است. نام اصلی مشفق، سردار عبدالله ضیغمی است. سمت فعلی وی جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب است. ضیغمی در زمان جنگ ایران و عراق در واحد تخریب و عملیات سپاه خدمت می کرد.

سردار مشفق، اولین بار و اولین شخص از این رژیم بود که در مقام رئیس اطلاعات ستاد مشترک سپاه گفت:

گروگان‌گیری ساخت امریکا بوده، توسط عامل آنها آقای موسوی خوینی‌ها اجرا شده

در همان اوایل انقلاب:

بهشتی هم گفت(نوار افشا شده از صحبتها در جمع محارم): ما از گروگانها به عنوان یک آتو بر ضد بنی‌صدر و کارتر استفاده میکنیم.

    آقاى منتظری:

https://alisedarat.com/1398/03/30/4542/

    آقاى منتظری:  در دیدار با هیأت مأمور کشتار زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ گفت:

«بزرگ‌ترین جنایتی که در  جمهوری اسلامی شده و در تاریخ ما را محکوم می‌کند، به دست شما انجام شده و [نام] شما را در آینده جزو جنایت‌کاران در تاریخ می‌نویسند.»

– در پاسخ به سئوال عبدالله نوری که چرا در مقابل حکم خمینی ایستاد؛ گفت:

   دین‌ام اجازه نمی‌داد سکوت کنم؛ شرفم نمی‌گذاشت تقیّه کنم؛ شبها خوابم نمی‌برد و فریاد مادران داغدیده و زنان شوهر کشته و بچه‌های بی‌پدر در گوشم زنگ می‌زد. یک رکعت نماز درست نمی‌توانستم بخوانم؛ تصویر پیکرهای سوراخ سوراخ شده از گلوله در برابرم بود و …»

۱/دی/۱۳۸۸

امیر خرم، تحلیلگر سیاسی در تهران، که تا زمان تصمیم نهضت آزادی ایران به خودداری از ادامه فعالیتش، از اعضای رهبری آن به شمار می رفت، دو روز پیش از بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، در گفت و گو با «رادیو فردا» درباره دلیل تصمیم این تشکل سیاسی سخن گفته است.

امیر خرم، نهضت آزادی ایران: رسالت و وظیفه ما به عنوان یک گروه اپوزیسیون این است که هر کسی که از رفتار حاکمان قلعه ناراضی بود و خواست از قلعه بیرون برود، طبیعتا می افتد در درون نیروهای اپوزیسیون و ما وظیفه داریم نگذاریم آنها به سمت نیروهای مقابل بروند که نیروهای برانداز هستند و آماده جذب این نیروها هستند تا علیه قلعه فعالیت کنند.

من آن روز به آن مامور امنیتی گفتم که سعی نکنید این خندق را پر کنید. چون وقتی شما این کار را بکنید، آنهایی که از درون این قلعه فرار می کنند بر اساس جاده ای که شما برایشان ترسیم کرده اید، مستقیم به سمت نیروهای برانداز می روند.

الان هم همین پیام روشن و شفاف را می شود به آقایان داد. در شرایط بعدی و در فردای امروز که این نیروهای پایبند قانون حضور نداشته باشند، کسانی سردمدار اعتراضات مردمی خواهند شد که ممکن است اساسا اعتقادی به نظام نداشته باشند.آن وقت است که نه از تاج، نشان خواهد بود و نه از تاج‌نشان. ما نگران این هستیم.

رسول منتجب‌نیا میگوید رهبری اجازه دادند نامه‌ها و مکاتباتی بنویسیم و همین که ایشان نامه‌های ما را بخوانند، اگر هم جوابی دریافت نشود، کافی است و این یک امتیازی برای مجموعه اصلاح‌طلب است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)