علی صدارت– کجای کاریم؟ قشر خاکستری!؟

تاریخ تولید و انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ برابر با ۶ مارس ۲۰۲۳ دوشنبه

زمان: ساعت ۲۲ به وقت ایران(۱۰شب) (live) پخش زنده

انفعال بخشی از مردم، در لایه‌های مختلف جامعه، در داخل و در خارج از ایران، از مهمترین عوامل طول عمر رژیم بوده است.

بسیاری در این قشر می‌گویند:

«…مردم باید یک کاری بکنند! …»

ولی اگر هر کسی صبر کند تا ببیند که دیگری چه می‌کند و چه خواهند کرد، و منتظر بماند که دیگران این حداقل لازم را بسازند، سرنوشت بدی که ما در چند دهه اخیر گرفتار آن هستیم، خودبخود به یک سرنوشت خوب مبدل نحواهد شد. رانت‌خوان و ویژه‌خوارانی که لاینقطع به تجاوزها به حقوق ما مشغول هستند، خودبخود و از روی شفقت! و مهربانی! کنار نخواهند رفت که هیچ، حتی اصلاح و متحول هم نخواهند شد. کجا بروند از اینجا بهتر!

اوّل به سراغِ یهودی‌ها رفتند

من یهودی نبودم، اعتراضی نکردم.

پس از آن به لهستانی‌ها حمله بردند

من لهستانی نبودم و اعتراضی نکردم.

آن‌گاه به لیبرال‌ها فشار آوردند

من لیبرال نبودم، اعتراض نکردم.

سپس نوبت به کمونیست‌ها رسید

کمونیست نبودم، بنابراین اعتراضی نکردم.

سرانجام به سراغِ من آمدند

هر چه فریاد زدم کسی نمانده بود که اعتراضی کند…

— منقول از  برتولت برشت

انفعال و بی‌غمی، و سرنوشت افراد منفعل (مانا نیستانی)

❊ 

مطلب را به شکل صوتی، در این‌جا بشنوید:

❊اطلاع‌یافتن و اطلاع‌دادن، حقی از حقوق بشر است❊

حقوق‌مدارتر شدن و حقوق‌مدارتر کردن، از پیش‌نیازهای برپایی و پویایی یک جامعه مردمسالار است.

یک راه آسان برای مشارکت در ساختن سرنوشتی خوب و خوب‌تر در اینجا برای شما فراهم شده است:

لینک مطلب در شبکه‌بندی‌های اجتماعی، برای: عضو شدن و دنبال کردن و مشترک شدن، رای‌دادن، ابراز نظر، پسندیدن، پیاده کردن، به دوستان خود ایمیل کردن، و…، و لطفا هم‌رسانی:

مطلب را به صورت تصویری در این‌جا ببینید و در هم‌رسانی مشارکت بفرمایید:

اینستاگرام

https://www.instagram.com/p/CpdjMMAAcDu/

یوتیوب

https://www.youtube.com/watch?v=V1g9QYJtkqA

آدرس مطلب در سایت

https://alisedarat.com

❊❊❊

مطلب را همچنین می‌توانید به شکل صوتی، در رسانه‌های ذیل بشنوید و هم‌رسانی بفرمایید:

پادکست

اسپاتیفای

https://open.spotify.com/episode/0RXQYdaHRzcrznBkvyFck0

https://open.spotify.com/show/4qgBbjUS5XyqFQ0RL1wdh9

کست‌باکس

https://castbox.fm/channel/علی-صدارت-id3317800?country=us

تلگرام

  https://t.me/sedaratMD/2021

واتساپ

در واتساپ با شناسه:

علی صدارت-نظر، خبر، تحلیل

با آدرس:

https://chat.whatsapp.com/IT11IqMZ44v9L62gPRghhu

 

❊❊❊❊❊❊

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان خرم آباد

https://www.hra-news.org/2023/hranews/a-40110/

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه پانزدهم اسفندماه، حکم سه زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان خرم آباد به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه پانزدهم اسفند ماه ۱۴۰۱، سه زندانی در زندان خرم آباد اعدام شدند.

هویت آنها، “آیت علی یاری، سهراب سوری و (نام کوچک نامشخص) جودکی” توسط هرانا احراز شده است.

هرانا پیشتر طی گزارشی به انتقال این افراد به سلول های انفرادی زندان خرم آباد جهت اجرای حکم اعدام پرداخته بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

 

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.

خاکسپاری کودکی که به دست یگان ویژه اصفهان کشته شد

https://www.dw.com/fa-ir/خاکسپاری-کودکی-که-به-دست-یگان-ویژه-اصفهان-کشته-شد/a-64887462

دستگاه قضایی می‌گوید برای پیگیری قتل کودک دو ساله‌ پرونده تشکیل شده است. گروهی از فعالان حقوق زنان داخل ایران در آستانه روز جهانی زن فراخوانی منتشر و از مردم برای حضور در خیابان‌ها دعوت کردند.

مراسم خاکسپاری کودک دو ساله‌ای که جمعه ۱۲ اسفند در پی شلیک ماموران یگان ویژه جان باخته بود، در تهران برگزار شد. خودروی حامل این کودک و والدین او در مسیر نایین مورد تیراندازی پلیس قرار گرفت. نیروی انتظامی می‌گوید ماموران به خودرویی که پلاک غیربومی داشت مشکوک شدند و به دلیل بی توجهی راننده به فرمان ایست به آن شلیک کردند. 

این خانواده از تهران برای سفر تفریحی به استان اصفهان رفته بود. پدر کودک در گزارش‌های اولیه گفته که چون فکر کرده عواملی قصد خفت‌گیری دارند، به راه خود ادامه داده است.

امیرعلی موسوی کاظمی کودک دو ساله‌ای که با شلیک نیروی انتظامی ورزنه اصفهان کشته شد، امروز به خاک سپرده شد. نیروی انتظامی اصفهان شلیک ایست بازرسی را به خودروی حامل خانواده امیرعلی تأیید کرده است.

نیروی انتظامی اصفهان پس از این ماجرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در این منطقه قبلا درگیری با قاچاقچیان بوده و ماموران در این مورد نیز پس از چندین بار اخطار و به دلیل عدم توجه به فرمان ایست اقدام به شلیک کردند.»

طبق این اطلاعیه، از خودروی این خانواده هیچ اقلام ممنوعه‌ای کشف نشده است. در حال حاضر مقام قضایی، دستور تشکیل پرونده و پیگیری را داده است. 

کشته شدن امیرعلی موسی کاظمی در آغوش پدرش،  موجی از خشم و اعتراض به “کودک کشی جمهوری اسلامی” را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است. 

❊❊❊

کودکی دو ساله در پی شلیک یگان ویژه به یک خودروی شخصی در اصفهان کشته شد

https://www.rfi.fr/fa/ایران/۲۰۲۳۰۳۰۴-کودکی-دو-ساله-در-پی-شلیک-یگان-ویژه-به-خودروی-شخصی-خانواده-اش-در-اصفهان-کشته-شد

امیرعلی موسی‌کاظمی کودک ۲ ساله، شامگاه جمعه ۱۲ اسفند، در پی شلیک ماموران یگان ویژه به خودروی حامل او و خانواده‌اش در شهرستان ورزنه در شرق اصفهان، در آغوش پدرش جان باخت.

تبلیغ بازرگانی

مرکز اطلاع رسانی پلیس استان اصفهان و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح این استان، روز شنبه ۱۳ اسفند، ضمن تأیید این خبر در اطلاعیه‌ای، «بی‌توجهی راننده خودرو به فرمان پلیس» را دلیل این حادثه دانست.

در این اطلاعیه در توجیه تیراندازی به خودروی شخصی حامل امیرعلی کودک دو ساله، آمده است: «ماموران مقابله با قاچاقچیان مواد مخدرِ مستقر در جاده فرعی شرق اصفهان، هنگام غروب به یک دستگاه خودروی سواری با پلاک غیربومی مشکوک می‌شوند و به آن فرمان ایست می‌دهند اما راننده به مسیر خود ادامه می‌دهد و از صحنه می‌گریزد».

این اطلاعیه در ادامه می افزاید: «ماموران پس از چند بار اخطار و به دلیل بی‌توجهی به فرمان ایست، به منظور متوقف کردن خودرو، اقدام به تیراندازی می‌کنند که با کمال تاثر و تاسف، کودک خُردسالی در این حادثه بر اثر کمانه کردن گُلوله، جان خود را از دست می‌دهد».

حساب کاربری «+۱۵۰۰ تصویر» در توییتر، درباره جزئیات این حادثه نوشته است: «مادر و پدری با دو فرزند خردسال با ماشین در حال سفر بودند که کامیونی متعلق به یگان ویژه جلو آنها می‌پیچد. راننده‌ ماشین فکر می‌کند خِفت‌گیرند و می‌خواهد راهش را عوض کند که نیروهای یگان ویژه به سمت آنها شلیک می‌کنند و ‌کودک آن‌ها را با شلیک به سرش می‌کشند.»

شب گذشته مادر و پدری با دو فرزند خردسال با ماشین در حال سفر بودند که کامیونی متعلق به یگان ویژه جلو آنها میپیچد. راننده‌ی ماشین فکر میکند خفت‌گیرند و میخواهد راهش را عوض کند که نیروهای یگان ویژه به سمت آنها شلیک میکنند و ‌کودک دو ساله‌یشان به نام امیرعلی را با شلیک به سرش میکشند.

همچنین حساب توییتری «صدای اصفهان»، در این زمینه نوشته است: «امیرعلی موسی‌کاظمی متولد آذرماه ۱۳۹۹ بود، یعنی تنها دوسال و سه ماه عمر داشت. دو ماشین بودند که از تهران برای تفریح آمده بودند. ماشین جلویی، پرشیا بود که پدر و مادر امیرعلی و برادر دوقلویش امیررضا، به همراه یکی از دوستانشان سوار خودرو بودند. پدر امیرعلی در حال خواباندن کودک بود، دوستشان رانندگی می‌کرد. خودرو یگان ویژه یک کامیون بود که هیچ شباهتی به ماشین پلیس نداشت. ناگهان از پشت تپه به جلو خودرو شخصی آمد، راننده گمان کرد آن‌ها دزد هستند و گاز داد و پلیس بی‌پروا شلیک کرد که به سر امیرعلی برخورد کرد.»

همزمان، کانال تلگرامی «اعتراض مدنی بازار» نیز در گزارشی با اشاره به سفر تفریحی این کودک دو ساله به همراه خانواده‌اش، نوشت: خودروی یگان ویژه «یک کامیون بی‌شباهت به خودروهای پلیس» بوده است و نیروهای مستقر در آن بدون اعلام ایست، اقدام به شلیک به خودروی حامل خانواده امیرعلی کودک دو ساله کرده‌اند.

همچنین در گزارش این کانال تلگرامی آمده است که پیکر امیرعلی تا صبح روز شنبه به بهانه تحویل در تهران شهر محل سکونت آنها، به خانواده‌اش تحویل داده نشده و در پرونده او «قتل غیرعمد» ثبت شده است.

پیکر این کودک دو ساله ساعاتی پیش، در قطعه ۶۶ بهشت‌زهرای تهران، خاک‌سپاری شد.

کشته شدن امیرعلی موسوی کاظمی کودک دو ساله، یادآور مرگ کیان پیرفلک کودک ۹ ساله ساکن ایذه است که در جریان اعتراضات سراسری با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شد.

کشته شدن این کودک دو ساله، منجر به خشم افکار عمومی و اعتراض گستردۀ کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی نسبت به نیروهای یگان ویژه شده است.

صدارت : مردم باید یک کاری بکنند! چه باید کرد؟

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)