ما خواستار آزادی فوری و حق پناهندگی برای «اجویت پیراوغلو» هستیم!

نشست دوم «کمیته هماهنگی بین المللی» (ICC)، قطعنامه در مورد اجویت پیراوغلو، ژانویۀ ۲۰۲۳

اجویت پیر اوغلو یک انقلابی است که از ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ در صربستان در بازداشت به سر می برد. دولت صربستان قوانین خود را نقض کرده و درخواست پناهندگی او را رد کرده، حتی تهدید کرده که اجویت را به ترکیه تحویل خواهد داد، جایی که او در آنجا با زندان طولانی مدت و شکنجه روبرو خواهد شد. اجویت پیراوغلو یک انترناسیونالیست کهنه کار است که کمک های زیادی به مبارزات انقلابی، از مبارزۀ دموکراتیک برای حقوق بشر در ترکیه گرفته تا مبارزه با باندهای فاشیست داعش در روژاوا داشته است. دولت فاشیست ترکیه انقلابیون پیشرو را هدف قرار می دهد و می خواهد استرداد اجویت پیر اوغلو را به عنوان یک پیروزی بزرگ از طریق مذاکرات کثیف با صربستان جشن بگیرد. ما اجازۀ چنین کاری را نخواهیم داد!

ما خواهان اقدامات فوری در قبال مقامات صربستان تا تاریخ نهایی دادگاه در ۱۸ ژانویه، به صورت تحت فشار قرار دادن و ایستادگی برای همۀ انقلابیون تحت تعقیب هستیم! ما همچنین از یک هیئت بین المللی، به ویژه از اعضای «کمیته هماهنگی بین‌المللی احزاب و سازمان‌های انقلابی» (ICOR) در کشورهای بالکان درخواست می­کنیم تا به عنوان بخشی از همبستگی بین المللی در جلسۀ استیناف در صربستان شرکت کنند.

مبارزه ما برای آزادی مردم مشروع است! زنده باد همبستگی بین المللی!

 

در همین رابطه:

خبرگزاری فرات – درخواست استرداد اجویت پیر اوغلو به ترکیه

کمپین «آزادی برای اجویت پیراوغلو» از افکار عمومی دموکراتیک و سازمان های حقوق بشر می خواهد که به طور مؤثر در این روند برای آزادی فعال کُرد در معرض استرداد از صربستان به ترکیه دخالت کنند.

۱۶ ژانویۀ ۲۰۲۳ – تصمیم نهایی در روند استرداد اجویت پیر اوغلو از صربستان به ترکیه، قرار است در ۱۸ ژانویه گرفته شود. پیراوغلو از سال ۱۹۹۲ فعالیت سیاسی داشته و از جمله در انجمن حقوق بشر (IHD) فعالیت کرده است. او در طول این سال ها چندین بار به دلیل فعالیت های سیاسی خود در ترکیه زندانی شده است. او پس از متهم شدن به تروریسم در ارتباط با خیزش «گزی پارک» در سال ۲۰۱۳، در سال ۲۰۲۱ از صربستان درخواست پناهندگی سیاسی کرد. پیر اوغلو قبل از عزیمت به صربستان در شمال سوریه با داعش مبارزه کرد. هنگامی که او در ژوئن گذشته در بلگراد فرود آمد، دستگیر شد و دست به اعتصاب غذا زد. در ماه اکتبر، دادگاه استیناف بلگراد تصمیم دادگاه بدوی مبنی بر استرداد اجویت پیر اوغلو به ترکیه را لغو کرد. این فعال همچنان در بازداشت است و با حداقل سی سال زندان در ترکیه مواجه است.

کمپین «آزادی برای اجویت پیر اوغلو» خواستار آزادی فوری او و به رسمیت شناخته شدن درخواست پناهندگی او است. سازمان ها و افراد متعددی در کمپین توقف استرداد شرکت می کنند.

کمپین روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «توطئۀ جدیدی در آستانۀ جلسه نهایی استماع اجویت پیراوغلو، که به دلیل درخواست ترکیه برای استرداد ۱۸ ماه است که در صربستان زندانی شده، رخ داده است».

بیانیۀ کمپین آزادی اجویت پیر اوغلو به شرح زیر است:

«پیراوغلو پس از آزادی مشروط از اردوگاهی که ماه‌ها در آن نگهداری می‌شد، بار دیگر به دلایل بی‌اساس بازداشت شد. دولت صربستان راه دیگری غیر از آزادی او نداشت، چرا که بیشترین حد مجاز قوانین خود – یعنی یک سال زندان و شش ماه در اردوگاه – را اجرا کرده بود، این بار طرح جدیدی را به راه انداخته است.

پیراوغلو مدت کوتاهی پس از آزادی به شرط آزادی مشروط بازداشت شد. پیراوغلو که در عملیات جدید پلیس علیه وی در بلگراد بازداشت شده بود، به خاطر اتهامات بی اساس و غیرقانونی که دادگاهی که به آن معرفی شده بود به او نسبت داد، دستگیر شد. با این توطئه علیه پیراوغلو قبل از برگزاری جلسه استرداد در ۱۸ ژانویه، دولت صربستان بار دیگر نشان داد که بر تخطی از قانون پافشاری خواهد کرد و به جای رفتار عادلانه و مطابق با توافقات بین المللی، به نفع دولت اردوغان عمل خواهد کرد.

افکار عمومی دموکراتیک بین المللی و نهادهای مرتبط سازمان ملل باید بدانند که پیراوغلو که در ترکیه امنیت جانی ندارد، دیگر در صربستان نیز از حقوق و آزادی های فردی برخوردار نیست.

ما از افکار عمومی دموکراتیک و سازمان های حقوق بشر می خواهیم که قبل از اینکه دیر شود، این توطئه را خنثی کرده و در این روند به طور مؤثر مداخله کنند تا رفیق ما تا ۱۸ ژانویه آزاد شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)