از مارس تا مارس، بازداشت ۳۵ فعال زن و صدور حکم حبس برای ۱۲ فعال در کُردستان + لیست اسامی

در آستانه ۸ مارس، روز جهانی زن، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارشی آماری از نقض حکومتی حقوق زنان را در کُردستان آماده کرده است که بر طبق این گزارش شمار فعالین زن بازداشت شده و همچنین فعالینی که به حبس محکوم شده‌اند، نسبت به سال گذشته با افزایش روبرو بوده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از مارس ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲، دست‌کم ۳۵ فعال زن کُرد توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند و در همین بازه زمانی دست‌کم ۱۲ فعال زن توسط شعب مختلف دستگاه قضایی به حبس محکوم شده‌اند.

بازداشت ۳۵ فعال زن

بر طبق این گزارش، از مجموع ۳۵ فعال زنی که در این بازه زمانی بازداشت شده‌اند ۲ نفر دانشجو بوده و سن ۵ نفر از آنها زیر ۱۸ سال بودەاند.

همچنین بیشترین بازداشت فعالین زن با ۱۹ مورد در استان کُردستان ثبت شده و ۲۶ مورد معادل ۷۴٪ کل بازداشتی‌ها به اتهام فعالیت سیاسی و همکاری با احزاب کُردستانی اپوزسیون حکومت بازداشت شده‌اند.

برای مشاهده لینک خبر روی اسامی کلیک کنید.

گلالە مرادی ، صفیه ماموشی پور ، مرضیه غلام ویسی ، ویان محمدی ، گشین (فامیلی نامعلوم)، فرانک جمشیدی، ثریا حقدوست ، ژینا حسنی مقدم ، ناهید کمانگر، آیدا نیکصیرت، عظیمە ناصری، کژال امینی، چرو احمدی، نسرین کیانپور، تارا احمدی، سونیا کریمی، پریا فتحی، خدیجە مهدی پور، میترا تقی پور، مریم صادقی، سعدا خدیرزاده، فاطمە کریمی، شرارە اسماعیلی، چینی شریفی بوکانی، کژال نصری، مریم حقگو، اژین رحمانی، زهرا محمدی، شنە احمدی، سوما شاپری، مهسا محمدی، زمانه زیویه، آرزو لطیفی، گزل حاجی زاده ، واران محمدنژاد.

تفکیک بر حسب اتهام

فعالین سیاسی: ۲۶ مورد معادل ۷۴٪ کل موارد.
فعالین مدنی: ۵ مورد معادل ۱۴.۵٪ کل موارد.
فعالین مذهبی: ۴ مورد معادل ۱۱.۵٪ کل موارد.

تفکیک بر حسب استان

استان ایلام: ۳ مورد
استان کرمانشاه: ۴ مورد
استان کُردستان (سنندج): ۱۹ مورد
استان: آذربایجان‌غربی (ارومیه): ۹ مورد

 

صدور حکم حبس برای ۱۲ فعال کُرد

با استناد به آمار به ثبت شده در مرکز آمار هه‌نگاو، از مارس ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲ دست‌کم ۱۲ فعال زن کُرد توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران جمعاً به ۲۴ سال و ۷ ماه و ۱ روز حبس تعزیری و ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.
از این تعداد ۱۰ فعال به اتهام فعالیت سیاسی و دو فعال نیز به اتهام فعالیت مدنی به حبس محکوم شده و بیشترین مورد در استان کُردستان ثبت ‌شده که ۴ مورد بوده است.

همچنین یکی از فعالینی که به حبس محکوم‌ شده با هویت رویا محی‌الدینی اهل پاوه تنها ۱۸ سال سن داشته است.

 

برای مشاهده لینک خبر روی اسامی کلیک کنید.

غزل معصوم شاهی ، فرانک جمشیدی ، سنور طامارا ، سمیە کارگر ، رویا جلالی ، فاطمە کریمی ، خدیجە مهدی پور ، عظیمە ناصری ، مریم صادقی، شنە احمدی ، رویا محی الدینی ، اژین رحمانی.

 

تفکیک بر حسب اتهام

فعالین سیاسی: ۱۰ مورد
فعالین مدنی: ۲ مورد

تفکیک بر حسب استان

استان کُردستان (سنندج): ۴ مورد
استان کرمانشاه: ۳ مورد
استان: ایلام: ۳ مورد
استان‌آذربایجان‌غربی (ارومیه): ١ مورد
تبعه کُردستان ترکیه: ۱ مورد

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)