سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۰ـ کیوان صمیمی، زندانی سیاسی ۷۳ ساله محبوس در اوین، با وجود شرایط نامساعد پزشکی و سابقه بیماری قلبی، در آستانه «تبعید» به یکی دیگر از زندان‌های ایران است. یک منبع آگاه درباره وضعیت آقای صمیمی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت «با توجه به سن بالا و سابقه بیماری کیوان صمیمی و همچنین نظریه پزشکی قانونی و موافقت رئیس زندان، قانونا باید با تبدیل مجازات حبس آقای صمیمی به وضعیت دیگر فورا موافقت شده و قانون در این زمینه اجرا شود، اما امین وزیری معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی اصرار دارد که کیوان صمیمی به زندان دیگری تبعید شود». 

براساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری هرگاه محکوم علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری و یا تاخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می اندازد و در مواردی هم مجازات مناسب را جایگزین حبس کند. منبع آگاه از پرونده کیوان صمیمی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت «امین وزیری نه تنها اصرار دارد که کیوان صمیمی باید ادامه مجازات خود را تحمل کند بلکه اصرار به انتقال (تبعید) آقای صمیمی دارد که این موضوع قطعا در بدتر شدن سلامت این زندانی پا به سن گذاشته تاثیر مستقیم دارد».

روند برخورد خشن و غیرانسانی با زندانیان سیاسی و عقیدتی جان بسیاری از آنها را در معرض خطر جدی قرار داده است. در روزهای گذشته، مرگ بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز محبوس در زندان اوین، بار دیگر نشان داد که سیاست مقامات قضایی در برخورد با زندانیان سیاسی و عقیدتی که از مشکلات پزشکی رنج می‌برند، چگونه منجر به از دست رفتن جان محبوسان می‌شود.

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران، با ابراز نگرانی از وضعیت کیوان صمیمی، گفت: «هرچند مقامات جمهوری اسلامی سعی دارند تا چهره مثبتی از رعایت موازین حقوق بشری نشان دهند اما واقعیت این است که حاکمیت ایران هیچ حد و مرزی در تکرار و تداوم سرکوب و خاموش کردن صدای منتقدین و مخالفان خود ندارد و از هر روشی برای تحمیل فشار و آزار علیه آنها استفاده می‌کند.» 

کمپین حقوق بشر در ایران نقش مستقیم و بی‌پرده ناقضان حقوق بشر همچون امین وزیری، معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی را در برخورد با محبوسان عقیدتی و سیاسی را به شدت محکوم می‌کند و هشدار می‌دهد که تداوم سیاست‌های ناقض حقوق بشر و غیرقانونی مانند تبعید زندانیان و ممانعت و مخالفت با فراهم شدن شرایط مناسب پزشکی و درمانی، جان زندانیان سیاسی و عقیدتی بیشتری را در معرض خطر قرار می‌دهد. 

اصرار امین وزیری، معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، بر تبعید کیوان صمیمی به یکی دیگر از زندان‌های کشور (احتمالا زندان رجائی شهر کرج)  در حالی صورت می‌گیرد که امروز، سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه، سازمان زندانهای ایران بخشنامه‌ای درباره حقوق زندانیان و بازداشت‌شدگان صادر کرد که در آن به مسائلی مانند اعزام زندانیان بیمار به مراکز درمانی و حق دسترسی به وکیل هم اشاره شده است. سعید دهقان، وکیل دادگستری، در واکنش به این بخش‌نامه که تنها چند روز پس از مرگ بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز محبوس در زندان اوین، منتشر شد و همزمانی آن با مطرح شدن اصرار مقامات زندان به تبعید کیوان صمیمی در توئیتر خود نوشت «بخشنامه س.زندان‌ها درباره حقوق زندانیان یک گام به جلوست: اعتراف به نقض قوانین.۳گام به عقب: تکرارِ نمایش و کلی‌گویی و جایگزینی بخشنامه‌ی بدون ضمانت اجرا با قوانینِ اجرا نشده. همین روزها امین وزیری بجای درک بیماری قلبی کیوان صمیمی و عدم تحمل کیفر، اصرار به تبعیدش از اوین دارد!» 

کیوان صمیمی به دنبال شرکت در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در اردیبهشت ۱۳۹۸ در برابر ساختمان مجلس، ابتدا بازداشت و چند ماه بعد، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. آقای صمیمی از ۱۷ آذر ۹۹ دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند. این زندانی سیاسی در دوران محکومیت خود بارها اخبار و مسائل مربوط به زندان و زندانیان را منتشر می‌کرد و صدای محبوسان بود. 

امین وزیری، معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی است که در زندان اوین مستقر است. رد پای او در بسیاری از پرونده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی دیده می‌شود و سابقه صدور دستور تبعید زندانیان به زندان‌های دیگر در پرونده او دیده می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)