افشای اخاذی ۴میلیون تومان از هر کودک زباله گرد در ماه توسط شهرداری تهران! – ویدئو

در این ویدئو دو کودک زباله گرد از اخاذی شهرداری منطقه ۸ می‌گویند. ‌آنان از اخاذی ۴ میلیون تومانی شهرداری منطقه ۸ نارمک در تهران از خود پرده برمی‌دارند. به گفته این کودکان محروم، ماهانه در ازای ۶ ساعت کار در روز، شهرداری نارمک از هر یک از آنان مبلغ ۴ میلیون تومان می‌گیرد. آنها همچنین می‌گویند، پیش از این شهرداری ماهانه ۶ میلیون تومان از آنها به ازای ساعت کار بیشتر می‌گرفت.

اخاذی ماموران شهرداری از کودک زباله گرد در حالی است که هر روز شاهد کتک زدن و آزار این کودکان توسط ماموران شهرداری هستیم.

 نقش دولت و شهرداری در گسترش زباله‌گردی و به کار گرفتن کودکان کار برای سوء استفاده و سودجویی هنگفتی که از طریق جمع‌آوری و تفکیک زباله در سطح شهر تهران به دست می‌آورند، همچنان بر اذهان سایه انداخته است.

بیش از ۱۴ هزار کودک زباله گرد تنها در سطح تهران مشغول به کار هستند

یکی از اعضای شورای شهر تهران از وجود ۱۴ هزار زباله‌گرد در سطح پایتخت ایران خبر داد. به گفته مجید فراهانی، کودک زباله گرد از آسیب‌پذیرترین افراد جامعه محسوب می‌شوند و مافیای زباله‌خوار آنها را استثمار می‌کنند.

فراهانی با اشاره به مافیای زباله می‌گوید:

«بازیافت زباله و منابع سرشار اقتصادی ناشی از این طلای کثیف، سبب شده است تا ما شاهد شکل‌گیری مافیای منفعت‌گرای کثیفی باشیم که نه فقط محیط زیست شهر را قربانی مطامع و منافع مادی خود می‌کند، بلکه با بهره‌کشی و استثمار کودکان کار، اتباع بیگانه و آسیب دیدگان اجتماعی را به عنوان زباله گرد به خدمت می‌گیرد تا از جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها، کیسه‌ منافع خود را پْرتر کند.»

تولید زباله در ایران ۲.۵ برابر متوسط جهانی است. برخی آمار غیررسمی گردش مالی زباله در کشور را بیش از ۶ هزار میلیارد تومان می‌دانند. گسترش مافیای زباله بدون دست داشتن در حاکمیت امکان‌پذیر نیست. چیزی که مشخص است، پدرخوانده مافیای زباله، ارتباط نزدیکی با شهرداری‌ها دارد. در حالی که مدیرعامل پسماند داشتن ارتباط با زباله‌‌گردها را انکار می‌کند. اما وجود پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران قابل انکار نیست. آنها با استثمار هر کودک زباله گرد در ماه ثروت‌های هنگفتی به جیب می‌زنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)