۷۰ درصد سیمان خریداری شده کشور در اختیار ۱۵ نفر!

رضا جمارانیان؛ رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور اعلام کرد ۷۰ درصد سیمان خریداری شده در سال گذشته در اختیار ۱۵ نفر بوده است.

با تشدید بحران برق در ایران و با آغاز فصل گرما، کشور با قطعی‌های مکرر برق مواجه بوده است.

قطع برق بخش صنعت

حکومت ولایت فقیه که عاجز از تامین برق مصرفی شهروندان بود اقدام به قطع برق برخی قسمت‌های صنعتی کرد تا در ظاهر بتواند قطعی برق شهروندان را حل کند.

اما این درمان قطعی برق نبود چرا که قطع برق بخش صنعت به طور غیر مستقیم تاثیر خود را در گرانی و نایاب‌شدن سایر کالاهای مورد نیاز شهروندان می‌گذاشت.

از جمله این نیازها سیمان بود. حکومت ولایت فقیه در مواجهه با بحران قطعی برق اقدام به قطع برق کارخانجات فولاد و سیمان کرد.

سناریوسازی حکومت ولایت فقیه برای نایاب کردن و افزایش قیمت سیمان

در وهله اول به نظر می‌رسید که این امر گامی مثبت برای تامین برق مصرفی روزانه شهروندان است اما خبرهایی که پیامد قطع برق صنایع فولاد و سیمان منتشر شد نشان داد که سناریوی دیگری در پشت پرده در جریان بوده است.

رسانه‌های حکومت به خصوص رسانه‌های وابسته به جناح خامنه‌ای نیز برای این سناریو زمینه‌سازی‌های لازم را انجام دادند.

از جمله وطن امروز در روز ۲۷ تیر نوشت قطع برق و افزایش هزینه‌های تولید عاملی شد تا کارخانجات سیمان ۳۰ درصد از تولیدات خود را کاهش دهند و این کمبود عرضه باعث به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده است به نحوی که در بازار قیمت هر پاکت سیمان  ۵۰ کیلویی از ۴۴ هزار تومان به بیش از ۷۰ هزار تومان رسید.

البته رضا جمارانیان؛ رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور سخن دیگری در مورد قیمت اصلی و فروش سیمان در کارخانه دارد که به آن خواهیم پرداخت.

همکاری جناح روحانی با جناح خامنه‌ای برای گران‌کردن سیمان

جناح روحانی نیز بیکار نماند و در آنجا که پای منافع کلی حکومت در میان بود همگام با جناح خامنه‌ای قدم برداشت.

محمود واعظی رئیس دفتر دولت روحانی اعلام کرد قطع برق کارخانه‌های فولاد و سیمان و گرانی محصولات‌شان موقت است به صنایع فولاد و سیمان از شب تا صبح اجازه فعالیت داده می‌شود و به سرعت تمهیدات لازم را انجام می‌دهیم تا به آنها برق مجانی بدهیم و در محصولاتشان جبران کنیم.

اما این سخنان واعظی وعده سر خرمنی بود که نه تنها محقق نشد بلکه حال مشخص شده است که موضوع گرانی سیمان و ربط آن به قطع برق کارخانجات مربوط به‌ سیمان آب گل‌آلودی است که ماهی مافیای سیمان را در لابلای آن پنهان کند.

مجلس ولایی حکومت نیز وارد این سناریوسازی می‌شود

در همین حال مجلس ولایی نظام نیز کمک‌کار بخش رسانه‌ای نظام و جناح روحانی شد.

محمد حسن آصفری عضو مجلس نظام در روز ۲۷ تیر قیمت هر کیسه سیمان را پیش از جریانات قطعی برق نه ۴۴ هزار تومان بلکه ۱۵ هزار تومان اعلام کرده بود.

آصفری سوالی را طرح می‌‌کند که اگر آن را در کنار سایر اخبار گرانی بیش از ۴ برابری قیمت سیمان بگذاریم به سناریوی پشت پرده پی خواهیم برد.

آصفری اعلام می‌دارد آیا کارخانه‌های سیمان فاقد هر گونه انبار برای ذخیره محصولات خود بودند که یک‌شبه قیمت محصولاتشان تا این حد افزایش پیدا می‌کند؟

نایاب‌شدن سیمان و در گام بعد افزایش قیمت سرسام‌آور آن

بعد از این اظهارات بود که فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور ضمن اعلام کمرشکن‌بودن قیمت سیمان افزود در پی قطع برق و تعطیل‌ شدن کارخانه‌ها سیمان در بازار نایاب شده است.

در همین حال کارخانه سیمان پیوند استان گلستان به دلیل قطع برق تعطیل و ۴۰۰ کارگر آن از کار بیکار شدند.

پرده کنار می‌رود

به دنبال این اخبار رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان پرده را کنار زد و خبری را اعلام کرد که رازها هویدا شد.

رضا جمارانیان؛ رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور در روز ۳ مرداد اعلام کرد ۷۰ درصد سیمان خریداری شده در سال گذشته در اختیار ۱۵ نفر بوده است.

رضا جمارانیان در یک مصاحبه تلویزیونی پرده از رانت و فساد در صنعت سیمان بر می‌دارد و اعلام می‌کند که تنها در زمستان ۱۳۹۹، ۶ الی ۷ هزار میلیارد تومان رانت و سودی بوده است که به دست دلالان حکومتی شامل این ۱۵ نفر رسیده است.

جمارانیان می‌افزاید ما در سیمان سلطان سیمان نداریم سلاطین سیمان داریم و مشخص است که این سلاطین چه کسانی هستند!

بدین ترتیب در زمانی که قطعی برق به عنوان یکی از بحران‌های جدی مردم را گرفتار کرده است حکومت ولایت فقیه به جای آنکه در پی چاره‌اندیشی برای رفع مشکل باشد با سناریوسازی و اعلام قطعی برق کارخانجات سیمان، سیمان را ابتدا در بازار نایاب و بعد آن را با قیمتی ۴ برابری عرضه می‌دارد تا بتواند از این محل، بخشی از دردهای بی‌درمان خود را جبران کند!

پاسخ درخور مردم به سناریوسازی‌های حکومتی

عجیب نیست که وقتی مردم ایران در مقابل کوچکترین کمبودهای صنفی قرار می‌گیرند در همان ابتدا سران ولایت فقیه را با شعارهای رادیکال نشانه می‌روند. [فریاد مرگ بر خامنه ای مردم تهران به دنبال قطعی مکرر برق]

معلوم می‌شود دیگر دست حکومت ایران برای مردم کشور رو شده و فهمیده‌اند تا این حکومت بر سر کار است دردی از دردهای بسیار مردم ایران دوا نخواهد شد.

شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» در اعتراضات مربوط به اولیه‌ترین موضوعات معیشتی در این بستر آسان‌تر قابل تبیین هستند.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)