پیک پنجم کرونا به مراتب سخت‌تر از پیک‌های قبلی

مینو محرز؛ عضو ستاد ملی کرونا اعلام کرده در پیک پنجم قرار داریم و پیک پنجم کرونا به مراتب سخت‌تر از پیک‌های قبلی است.

مینو محرز عضو ستاد ملی کرونا روز ۷ تیر در گفتگویی با سایت امتداد اعلام کرد «در پیک پنجم قرار داریم نه در آستانه آن، پیش‌بینی ما این است که پیک پنجم به مراتب سخت‌تر از پیک‌های قبلی باشد.

محرز افزود از آنجا که واریانت‌های جدید ویروس کرونا از سرعت بالایی در انتقال برخوردار هستند افراد به صورت خانوادگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

وی افزود متاسفانه در برخی از شهرها وضعیت کاملا قرمز حکم‌فرما شده و باید اقدامات عاجلی برای مقابله با این شرایط صورت بگیرد.

چرا پیک پنجم کرونا؟

پیک‌های متوالی کرونا در ایران در حالی یکی بعد از دیگری جان شهروندان ایرانی را می‌گیرد که کشورهای دیگر با برنامه‌ریزی و و اکسیناسیون گسترده در آستانه کنترل این همه‌گیری هستند.

با این وجود در ایران برنامه واکسیسناسیون به کندی پیش می‌رود و پیک پنجم کرونا نیز شروع شده است. [چرا ایران در آخر صف واکسن کرونا ایستاده است؟]

با توجه به هشدارهایی که پیش از این داده شده علت شروع زودهنگام پیک پنجم کرونا در کشور چیست؟

برگزاری انتخابات حکومت ولایت فقیه

یکی از علل آغاز زودهنگام پیک پنجم کرونا بی‌توجهی سران حکومت ایران به پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری انتخابات حضوری در چند موضوع «ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس، شورای شهر و روستا و…» بود.

پیش از برگزاری این نمایش انتخابات از جمله مینو محرز هشدار داده بودند که برگزاری این انتخابات منجر به بدتر و قرمزشدن  وضعیت شهرها خواهد انجامید.

وی درباره پیک پنجم کرونا در ۳ خرداد ۱۴۰۰ و نزدیک به چهار هفته قبل از انتخابات حاکمیت اعلام کرد و هشدار دارد «اگر تجمعات به واسطه تعطیلات و انتخابات به وجود بیاید باید خدا عاقبت ما را به خیر کند.»

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی حکومت نیز در روز ۵ خرداد ضمن هشدار درباره وقوع پیک پنجم کرونا و صورت شدیدتر از موج‌های قبلی خواستار جلوگیری از هر گونه تجمع و مراسم انتخابات و… شد.

اما حاکمیت ولایت فقیه به دلیل اینکه به این نمایش احتیاج مبرم داشت نسبت به هشدارها بی‌توجهی نشان داد و در عمل پیک پنجم کرونا پیش از آنچه که قبلا تصور می‌شد گریبان کشور را گرفت.

عدم واکسیناسیون جدی عامل دیگر

در حالی که به گفته محرز و دیگر کارشناسان بهداشتی و مسئولین امر، کشور وارد پیک پنجم کرونا شده اما واکسیناسیون عمومی در کشور با روندی بسیار کند انجام می‌شود که نتایج بلافصل‌ آن بر روی تشدید پیک جدید سرازیر می‌شود.

بسیاری از مراکز تزریق واکسن، فاقد واکسن برای تزریق به شهروندان بالای ۷۰ سال است و موعد مقرر دوم بسیاری از کسانی که دوز اول واکسن را دریافت کرده‌‌اند نیز عقب افتاده است.

این موضوع باعث ازدحام بیش از حد مردم به خصوص سالمندان در مراکز تزریق واکسن شده که این تجمع خود به عاملی برای شیوع و تشدید پیک پنجم کرونا تبدیل شده است.

مردانی عضو کمیته علمی کرونا در این باره اخیرا اعلام کرد «طبق مشاهده من تعداد زیادی از بیماران مسن در صف واکسن مبتلا شده‌اند.»

عدم تامین واکسن معتبر جهانی عامل دیگر

حکومت ولایت فقیه برای واکسیناسیون از واکسن‌های غیرمعتبر خارجی نظیر نمونه‌های روسی، چینی و کوبایی آن و نمونه‌های هرگزتاییدنشده‌ی داخلی آن برای واکسیناسیون شهروندان استفاده می‌‌کند.

جامعه ایران در حال حاضر با ویروس واریانت دلتا (کرونای هندی)  درگیر است. تجربه کشورهای دیگر که از واکسن‌های خارجی معتبر نظر فایزر و مدرنا استفاده کرده‌اند نشان داده که این واکسن‌ها بنا بر گفته محرز بر روی واریانت دلتا اثربخشی کاملی نداشته است.

حال با این وجود و شیوع واریانت دلتا در ایران و عدم وجود واکسن‌های معتبر؛ چه از نوع خارجی و چه از نوع داخلی، البته اگر حاکمیت ولایت‌فقیه بتواندآن را تولید کند! پیک پنجم کرونا با سرعت و شدت بیشتری جامعه ایران را درگیر کرده است.

مردانی عضو کمیته علمی ستاد کرونا در روز ۸ تیر همچنین اعلام کرد هیچ‌کدام از واکسن‌های ما تایید سازمان بهداشت جهانی را ندارند، تنها ایران برکت در سازمان بهداشت جهانی ثبت نام کرده ولی تاییدیه دریافت نکرده است.

با وجود پارامترهایی که گذشت حاکمیت ولایت فقیه نشان داده نه خواست، نه توان، نه عزم و نه تصمیم جدی برای مقابله با پیک پنجم کرونا و در مجموع مقابله با ویروس کرونا ندارد.

بر روی این اقدام که به بازی گرفتن جان انسان‌ها و شهروندان ایرانی و مرگ و میرهای بسیار است چه نامی جز جنایت می‌توان گذاشت؟! [خامنه‌ای، واکسن کرونا؛ جنایت و مکافات!]

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)