بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار پول‌های ایران بلوکه شده

عدم تصویب ۲ لایحه باقی مانده اف ای تی اف باعث شده ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مردم ایران در کشورهای دیگر بلوکه شده و امکان استفاده از آنها را نداشته باشند. در آخرین نمونه به دلیل عدم تصویب ۲ لایحه باقیمانده اف ای تی اف ۹.۴ میلیارد دلار از دارایی‌های دارایی ایران امکان بازگشت به کشور را ندارد.

پیشنیه امر و کل پول‌های بلوکه شده مردم ایران در کشورهای دیگر

اموال و دارایی‌های بلوکه شده دارایی ایران در کشورهای دیگر بالغ بر ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

از این میزان به ترتیب ۲۰ میلیارد دلار در چین، ۷ میلیارد دلار در کره جنوبی، ۶ میلیارد دلار در عراق، ۶ میلیارد دلار در ایتالیا ، ۱.۶ میلیارد دلار در لوکزامبورگ و ۱.۵ میلیارد دلار در آمریکا پول‌های اعلام‌شده و علنی بلوکه‌ شده هستند.

حکومت ایران به دلیل روابط خاص خود با چین در مواضع رسمی خود و برای پرهیز از بر هم خوردن روابط تجاری حاکمیت ولایت فقیه با چین پول‌های بلوکه شده در چین را انکار می‌کند.

با وجود تحریم‌های آمریکا و با در نظر گرفتن این نکته که چین با استفاده از این تحریم‌ها، نفت و سایر محصولات را که در واقع سرمایه‌های ملی مردم ایران هستند را با قیمت ارزان خریداری کرده و حکومت ولایت فقیه نیز از این امر برای دورزدن تحریم‌ها استفاده می‌کند.

علاوه بر دارایی‌های نقدی برخی دیگر از اموال دارایی ایران مانند املاک و مستغلات به دلیل سوء عملکردهای حاکمیت ولایت فقیه در دیگر کشورها بلوکه شده است.

پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ انتظار می‌رفت بخش قابل توجهی بالغ بر ۳۰ تا ۳۲ میلیارد دلار از کل دارایی‌های بلوکه‌ شده دارایی ایران آزاد شود. اما آن قسمت از پول‌هایی که آزاد شد توسط حکومت ایران خرج گسترش تروریسم و برنامه موشکی و هسته‌ایش شد.

نادر حبیبی استاد اقتصاد دانشگاه برندایس این رقم را بر حسب مفاد برجام ۳۰ میلیارد دلار و ولی‌الله سیف رئیس کل وقت بانک مرکزی حکومت ایران این رقم را ۳۲ میلیارد دلار قید کرده بودند.

تحریم‌ها و عدم تصویب لوایح اف ای تی اف مانع اصلی

برخی از دارایی‌های ایران تحت عنوان تحریم‌ها امکان برگشت به داخل کشور یا استفاده در کشورهای دیگر را ندارند که خود این تحریم‌ها به دلیل عملکرد مخرب حکومت ایران در زمینه‌ی هسته‌ای موشکی، منطقه‌ای، تروریسم و نقض حقوق بشر است. [طناب دار FATF  بر گردن تروریسم ولایت فقیه]

اما بخش دیگر از دارایی‌های ایران وجود دارد که به رغم آزادسازی در کشورهای مبدأ، امکان بازگشت به ایران به دلیل عدم تصویب ۲ لایحه پالرمو و سی‌اف‌دی از سوی حکومت ایران را ندارند.

در آخرین فرصت داده‌شده به ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف)، حکومت ولایت‌فقیه از تصویب دو لایحه از ۴۱ لایحه این گروه شامل لوایح «مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی» (پالرمو) و «الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» (CFT) در سال ۱۳۹۸ سر باز زد. [لیست سیاه FATF و مشکلاتی که برای حکومت ایران به وجود آورده است]

این امر باعث شد تا نام حکومت ایران در ۲ اسفند ۱۳۹۸، مجددا به لیست سیاه اف ای تی اف افزوده شود و امکان داد و سند مالی از مجاری رسمی از حکومت ایران و به طریق اولی از سرمایه‌های مردم ایران گرفته شود.

هر چند در صورت آزادسازی و تبادل این سرمایه‌ها، حاکمیت ولایت فقیه آنگونه که بعد از برجام نشان داد پول‌های آزادشده را بیشتر صرف پروژه های اتمی و موشکی و نیروهای نیابتی‌اش میکند .

آخرین نمونه تضییع اموال پول‌های دارایی ایران

از جمله آخرین موانعی که در نقل و انتقال پول و دارایی ایران به دلیل عدم تصویب لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی به وجود آمده است عدم انتقال ۹.۴ میلیارد دلار از پول‌های توقیفی مردم ایران در بانک‌های اروپایی است که به دلیل حضور حاکمیت ولایت فقیه در لیست سیاه اف ای تی اف امکان انتقال این میزان پول به ایران وجود ندارد.

شایان ذکر است این رقم نزدیک ۸ برابر درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۳۹۹ می‌باشد که به اذعان نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی ۱.۲ میلیارد دلار بوده است.

امیرحسین طیبی‌فرد؛ معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی حکومت ولایت فقیه در روز سه‌شنبه ۸ تیر ضمن اعلام این خبر افزود علت این امر حضور ایران در لیست سیاه اف ای تی اف می‌باشد.

طیبی فرد اعلام کرد هم اکنون این وجوه (دارایی‌های ارزی بانک مرکزی) آزاد شده و در توقیف نیستند اما به دلیل تحریم‌ها و اجرانشدن توصیه‌های اف ای تی اف و به تبع آن نداشتن روابط کارگزاری بانکی این مبالغ فعلا قابلیت انتقال به ایران را ندارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)