ایران تحت حاکمیت ولایت‌فقیه رده هشتم شاخص فلاکت در جهان را داراست

استیو هانکه اقتصاد‌دادن آمریکایی و استاد دانشگاه جانز هاپکینز  و عضو اندیشکده کاتو اعلام کرده است در رتبه‌بندی شاخص فلاکت در جهان حکومت ایران با شاخص فلاکت ۹۲.۱ در جایگاه هشتم بدترین وضعیت در بین ۱۵۶ کشور ارزیابی شده، قرار گرفته است.

این اطلاعات بر اساس «پایگاه اطلاعاتی استاتیستا» منتشر شده که یکی از اهرم‌های مهم برای مقایسه توسعه در کشورهای جهان را شاخص توسعه انسانی می‌داند.

معیارهایی مانند امید به زندگی و درآمد ناخالص ملی در این باره مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

بر این اساس ایران تحت حاکمیت ولایت‌فقیه در سال ۲۰۲۰ میلادی با شاخص فلاکت ۹۲.۱ در رتبه هشتم شاخص فلاکت در جهان قرار گرفته است. [افزایش خط فقر و شاخص فلاکت در نظام ولایت فقیه]

پرفسور هانکه تورم افسار گسیخته و بالا را اصلی‌ترین دلیل بالا بودن شاخص فلاکت اقتصادی در ایران و کاهش ارزش ریال، مهم‌ترین عامل بالا بودن تورم می‌داند.

نرخ تورم سالانه‌ی ۴۰ درصدی

بنا بر اظهارات پرفسور هانکه از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی تا کنون ارزش ریال ایران در مقابل دلار آمریکا، ۴۴ درصد کاهش یافته و نرخ تورم سالانه ایران نیز در حال حاضر ۴۰ درصد است.

https://twitter.com/steve_hanke/status/1401637519008043008?s=20

در مورد نرخ تورم سالانه مورد اشاره باید به دیده شک نگریسته شود چرا که این آمار با استناد به داده‌‌های بانک‌های رسمی اطلاعاتی نظام محاسبه و اعلام می‌شود.

تاریخچه شاخص فلاکت در جهان

بنا بر تعریف آرتور کان شاخص فلاکت اقتصادی از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می‌آید.

این رتبه ‌بندی از سال ۱۹۶۰ میلادی هر ساله انجام می‌شود و از آن زمان تا کنون دو تغییر کلی در آن صورت گرفته است.

یک تغییر توسط رابرت بارو استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد که میزان تولید ناخالص داخلی را در محاسبه شاخص فلاکت، ملاک قرار داد.

و تغییر دیگر توسط استیو هانکه که شاخص فلاکت را شامل جمع نرخ تورم، بیکاری، و نرخ بهره بانکی منهای درصد تغییر سرانه تولید ناخالص داخلی حقیقی می‌داند.

با تبیین این دو شاخص، پرفسور هانکه در رتبه ‌بندی شاخص فلاکت در جهان، از بین ۱۵۶ کشور رتبه‌بندی‌شده، حکومت ایران را در رده هشتم می‌داند.

بدترین و بهترین کشورها از نظر شاخص فلاکت

رتبه‌های بالاتر یعنی کشورهایی با رده شاخص فلاکت بالا در جهان که وضعیت بدتری نسبت به نظام ایران دارند به ترتیب عبارتند از ونزوئلا، لبنان، زیمبابوه، سودان، سوریه، آرژانتین و ترکیه. [اقتصاد ایران؛ تناقضات و گمراه‌کنندگی‌ها و…]

اما در مقابل این کشورها که در بدترین وضعیت شاخص فلاکت در جهان قرار دارند کشورهای نروژ، نیوزلند، استرالیا، سوئد، ژاپن، آلمان، سوئیس، هلند و آمریکا در بهترین وضعیت بوده‌اند.

هانکه همچنین اعلام می‌دارد که اگر تاثیر سایر متغیرها را ثابت باشد (که در ایران امری غیرممکن است) میزان رضایت مردم یک کشور از وضعیت اقتصادی زمانی به اوج می‌رسد که شاهد یک رشد اقتصادی قوی، نرخ بیکاری و تورم پایین و نرخ بهره کم بانکی باشند.

استان‌های با بدترین شاخص فلاکت

در داخل ایران نیز بنا بر اعلام روزنامه همشهری در اردیبهشت سال ۱۴۰۰، استان‌های مرزنشین کرمانشاه و کردستان در پایان سال ۱۳۹۹، از لحاظ شاخص فلاکت صدرنشین بوده‌اند.

جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری این دو استان در پایان سال ۱۳۹۹ به بالای ۵۸ درصد رسید.

پس از این دو استان غرب کشور، هرمزگان در جنوب و چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی و لرستان به ترتیب بدترین وضعیت را در شاخص فلاکت در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)