از وبلاگ فئواد شمس – شاعران برای باز برپا کردن، خانه و کاشانه ی فروریخته ی زلزله زدگان آذربایجانی شب شعری با عنوان “فروریخت” برگزار کردند. روز جمعه ۲۴ شهریور ماه، جمعی از شاعران در محل کافه کتاب لاله زار در فضایی که به دلیل استقبال چشمگیر علاقه مندان آن چنان گرم شده بود که بر داغی این رویداد می افزود، نشستی را برگزار کردند. در این نشست که به منظور جمع آوری کمک های مردمی برای زلزله زدگان آذربایجان برگزار می شد، شاعرانی همچون: سیمین بهبهانی، احمد پوری،هوشنگ چالنگی، هرمز علی‌پور، حافظ موسوی، علی‌شاه مولوی و رسول یونان به شعر خوانی پرداختند.

در ابتدای جلسه، مجری برنامه ضمن خیر مقدم به شاعران و میهمانان، توضیحات کوتاهی در رابطه با دلایل برگزاری این نشست داد. وی از شرکت کنندگاندر برنامه خواست که برای کمک به زلزله زدگان کمک های مالی خود را به صندوقی که به همین منظور تهیه شده بود بپردازند و همچنین اعلام کرد که کتاب های شاعرانی که در این جلسه حضور دارند با امضای آنان به فروش می رسد. عایداتحاصل از فروش این کتاب ها صرف کمک به زلزله زدگان می شود.

بعد از آن نوبت به سیمین بهبهانی رسید که باوجود کسالت جسمی و نارسایی در بینایی که داشت به این جلسه آمده بود تا برای زلزله زدگان شعر بخواند. او شعری را که به مناسبت زلزله بوئین زهرا نوشته بود را بازخوانی کرد. در بخشی از شعر آمده بود: ” از رنج مردم گنج بردن/ جان کسی را کم شمردن / خود کاخ های امن دارند / بیچارگان خاکی ندارد که من از غم بر سر بفشانم ” بهبهانی این شعر را به یاد و خاطره جهان پهلوان تختی تقدیم کرد.

در ادامه هم اعلام کرد که دست خط شعرش را برای کمک به زلزله زدگان به حراج می گذارد. در ادامه آقایان چالنگی، احمد پوری، هرمز علی پور، حافظ موسوی و رسول یونان شعر های خود را خواندند. حافظ موسوی پیش از شروع به شعر خوانی ضمن تشکر از بانیان جلسه و کسانی که به فکر کمک رسانی به زلزله زدگان هستند. این عمل را نشان از زنده ماندن سنت روشنفکری مردمی دانست. کسانی که در مواقع رنج و بلایی طبیعی و غیر طبیعی در کناره مردم باقی می مانند. در انتهای جلسه شعر خوانی علی شاه مولوی چندقطعه شعر خود را برای “آگاهی عموم” خواند. که با تشویق مستمر مهمانان برنامه روبرو شد. تا جایی که یک نفر از مهمانان بعد از اتمام شعر خوانی علی شاه مولوی، خطاب به وی گفت: شعر خوانی شما شب یازدهم “شب های شعر گوته” را آفرید.

در این برنامه علاوه بر شعر خوانی، گزارشی از وضعیت مناطق زلزله زده خوانده شد که در آن با اشاره به نزدیکی فصل سرما در منطقه زلزله زده ارسباران آذربایجان، بر ضرورت تسریع در کمک رسانی تاکید شده بود. در کنار آن متنی با نام ” دختری بر گور ” توسط علی ثباتی خوانده شد. همچنین عکس ها و قطعاتی فیلم از مناطق زلزله زده پخش شد. در انتهای برنامه شرکت کنندگان هر کدام کمک های نقدی خود را به صندوقی که به این منطور در نظر گرفته شده بود، ریختند

 

منتشرشده در صفحه آخر روزنامه شرق در روز یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)