به جون خودم وخودتون من با کسی پدر کشتگی ندارم. اگر به بعضی ازاین ناشران نامحترم گیرمی‌دم واسه اینه که شما دوستان عزیزدرجریان باشید و بدونید به سمت کدوم ناشر نروید. از شنیده ها و دیده های بعضی ازدوستان متوجه شدیم که یکی ازناشران که تعداد زیادی جوان های داستان نویس را به سمت خودش جذب کرده کتابشون رو منتشر می کنه و یه قرون حق التالیف هم بهشون نمی ده!!!!!

اینجا دو حالت وجود داره. اول یه ناشرچقدر می تونه بی شرف باشه که اثریه نفر رو منتشر بکنه و سود بکنه و به نویسنده- که اگر نباشه ناشری هم نیست- هیچ حق تالیفی نده. هرچند که نویسنده اولین اثرش هم باشه باز هم باید حق التالیف بهش داد. خوب حالا چه سودی می کنه ناشر؟؟؟؟ اول اینکه کتاب شما رو منتشر می کنه و بهتون پولی هم نمیده. از طرف دیگه کتابی رو که منتشر می کنه به تیراژواقعی عرضه نمی کنه یعنی می نویسه تیراژهزارجلد ولی هزارجلد نمی زنه بعدش هم همون تعداد کم رو می بره با التماس به سازمان های فرهنگی مرتبط مربوطه می فروشه درضمن کتاب شما جزو شناسنامه ناشر می شه و درآخر سال ناشریک پرونده پرکار داره و همه جا پز میده. اما نویسنده ازخودش سوال می کنه خوب حالا این کتاب من چاپ شد و حق التالیف هم که ندادن به درک ولی پس چرا کتاب من درکتابفروشی ها نیست. دلیلش همون چیزیه که عرض شد.

دوستان عزیزتوجه داشته باشید که نویسنده دارای حق وحقوقی است و قبل ازاین که با ناشری قرارداد ببندید اول با دوستان با تجربه مشورت کنید. حتی زمانی که به پای قرارداد می رسید بازهم سعی کنید فردی با تجربه همراهتان باشد وهربند قرارداد را به خوبی مطالعه کنید واگر با بندی ازقرارداد موافق نیستید و به ضررخودتان می دانید با ناشر جنگ اول خود را راه بیندازید که اگر نه، صلحی درپیش نیست و همه اش شکست است.

خیلی ازناشران اول کار اعلام می کنند که اثرشما با پخش خوب همراه خواهد بود اما به محض منتشر شدن زیرهمه چیزمی زنند و بعضی ناشران به مولف اعلام می کنند که مبحث پخش اثرهیچ ربطی به آن ها ندارد و به عهده نویسنده است که اثرخود را پخش کند. برای اینکه درزمان انتشار کتاب ناشران نامحترم زیروعده های خود نزنند بهتراست که درقرارداد ناشراعلام کرده باشد که پخش اثرنیزبه عهده ناشرخواهد بود. با توجه به این بند که به قرارداد اضافه می کنید اگر ناشربخواهد خلاف آن عمل کند شما می توانید به راحتی از اوشکایت کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com