انجمن حقوق حیوانات در ایران می‌گوید که دست‌کم ۶۰ قلاده از سگ‌های بازداشت‌شده توسط نیروی انتظامی، به دلیل ابتلا به بیماری‌های سخت ویروسی و عفونی در زندان کهریزک تلف شده‌اند. این سگ‌ها به دنبال سخنان فرماندهان نیروهای انتظامی مبنی بر برخورد با «مظاهر فرهنگی غرب و سگ‌گردانی» از حدود سه هفته قبل توسط ماموران نیروی انتظامی در خیابان‌های تهران و اتومبیل‌ها بازداشت شده بودند.

نیروی انتظامی این سگ‌ها را که به گفته‌ی شاهدان عینی، گاه با ضرب‌و‌شتم خود و صاحبان‌شان بازداشت شده‌ بودند، در داخل گونی انداخته به زندان کهریزک منتقل کردند. زندانی که در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ به شکنجه‌گاه گروهی از بازداشت‌شدگان تبدیل شد و دست‌کم سه تن از معترضان جوان، در اثر ‌این شکنجه‌‌ها جان باختند.

حال، انجمن حقوق حیوانات در ایران می‌گوید که نزدیک به ۱۵۰ سگ‌ منتقل‌شده به این زندان، «بدون امکانات بهداشتی و غذایی کافی در این مدت در کهریزک نگهداری شده‌اند به طوری‌که جمعی از صاحبان این سگ‌ها به طور روزانه با جمع‌آوری مبالغی، غذایی تهیه می‌کنند و در اختیار سربازان قرار می‌دهند تا به این سگ‌ها داده شود و سگ‌ها در این محوطه اگر غذایی گیرشان بیاید می‌خورند و با آب گل‌آلود تشنگی خود را برطرف می‌کنند و بالاجبار در همان محل ادرار و مدفوع می‌کنند و همان‌جا هم می‌خوابند».

این گزارش می‌افزاید که «اکثریت این حیوانات به بیماری‌های سخت ویروسی و عفونی دچار شده و بیش از ۶۰ قلاده از آن‌ها تاکنون تلف شده و روزانه نیز تعداد دیگری با تحمل رنج و سختی می‌میرند. اکثر این حیوانات دچار اسهال و استفراغ شده و به غذای کافی و امکانات درمانی دسترسی ندارند».

در همین حال، انجمن حمایت از حیوانات ایران که پیش از این در نامه‌ای به نیروی انتظامی خواهان آن شده بود که با اعزام اکیپ‌های دامپزشکی، سلامت این سگ‌ها را تامین کند، در نامه‌‌ی دیگری خواهان بازگرداندن سگ‌ها به صاحبان‌شان تحت نظارت این انجمن شده است که تا کنون، پیگیری‌های این انجمن برای آزادسازی حیوانات بازداشت‌شده به نتیجه‌ای نرسیده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com