همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، هدف از این سری مقالات، افزایش توانایی زنان در مقابله با انواع حملات، خشونت‌ها و آزار و اذیت‌های اینترنتی است. در این مقاله به بررسی نکات امنیتی امنیتی در وب سایت های دوست یابی خواهیم پرداخت.

یکی از جذابیت‌های اینترنت این است که می‌تواند دو فرد غریبه‌ای که در شرایط عادی هرگز ممکن نبود با هم روبرو شوند را به یکدیگر برساند.

یکی از ساده‌‌ترین راه‌ها برای مواجهه با چنین افرادی، استفاده از وب‌سایت‌های دوست‌یابی است.

برای اینکه بتوانید در این وب‌سایت‌ها از امنیت خود اطمینان کسب کنید، توصیه می شود از نکات زیر پیروی کنید:

۱. تا جایی که امکان دارد از وارد کردن بیش از اندازه اطلاعات شخصی پرهیز کنید:

معمولا در این وب‌سایت‌ها اطلاعات پروفایل برای همه قابل مشاهده است. بنابراین بهتر است فقط اطلاعاتی را وارد کنید که آشکار شدن آن برایتان خطری نداشته باشد.

اگر از غذای خاصی خوشتان می‌آید و دوست دارید فردی پیدا کنید که به همان غذا علاقه دارد، می توانید نام آن غذا و رستوران مورد علاقه‌تان را در پروفایتان بنویسید اما از نوشتن اینکه این رستوران سر کوچه شما است یا ۲ خیابان با شما فاصله دارد و … پرهیز کنید.

اگر صاحب فرزند هستید می‌توانید در پروفایلتان بنویسید که یک فرزند شش ساله و یک فرزند ده ساله دارید اما هرگز نام خودشان یا نام مدرسه‌شان را ننویسید.

۲. قبل از اینکه قرار ملاقات رودررو بگذارید، اطلاعات بیشتری در مورد طرف مقابل خود کسب کنید:

هرگز با فردی که ۲ یا ۳ بار صحبت کرده‌اید قرار ملاقات تنظیم نکنید. شما نمی‌دانید فردی که آنسوی خط با شما تماس برقرار کرده، واقعا همان شخصی است که اظهار می‌کند یا صرفا این پروفایل را برای فریب دادن قربانیان خود ایجاد کرده! پس بهتر است همیشه مراقب باشید و مدتی با او در ارتباط باشید.

در صورت نیاز به ملاقات حضوری حتما به دو توصیه بعدی دقت کنید.

۳. قرار ملاقات در خانه یا دفتر کار ممنوع:

قرار اول، قراری است که شما تا حد زیادی از صحت گفته‌های و ادعاهای طرف مقابل خود مطمئن می‌شوید. بنابراین بهتر است این ملاقات در محیطی عمومی صورت بگیرد تا در صورت وجود هرگونه ابهام یا مشکلی، بتوانید بدون دردسر محیط را ترک کنید.

اگر قرار اول در دفتر کار یا خانه باشد، شانس شما برای فرار از دست یک مزاحم یا سوءاستفاده کننده جنسی، بسیار پایین خواهد بود.

نکته مهم: اگر بنا به هر دلیلی مجبور به ملاقات در فضای بسته و خصوصی شدید، حتما مراقب نوشیدنی‌ها باشید!

۴. حتما فرد دیگری را در جریان ملاقات خود قرار دهید:

اگر با کسی قرار ملاقات گذاشته‌اید، بهتر است به یک فرد قابل اعتماد خبر دهید که کجا می‌روید، با چه کسی می‌روید و چه موقع قرار است برگردید.


بخش اول:

بخش دوم:

بخش سوم:

بخش چهارم:

بخش پنجم:

بخش ششم:

بخش هفتم:

بخش هشتم:

ارتقای توانایی امنیتی زنان در فضای مجازی (بخش هشتم: امنیت تلفن همراه)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)