همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، هدف از این سری مقالات، افزایش توانایی زنان در مقابله با انواع حملات، خشونت‌ها و آزار و اذیت‌های اینترنتی است. در این مقاله به بررسی نکات امنیتی لازم برای حفظ امنیت داده ها در صورت دزدیده شدن تلفن همراه، خواهیم پرداخت.

امنیت تلفن همراه:

اغلب ما حتی نمی‌توانیم زندگی بدون تلفن همراه را تصور کنیم. تمام اطلاعات ما از جمله عکسهای شخصی، شماره تماس دوستان و آشنایان، ایمیل ها و غیره روی تلفن همراه ذخیره شده و اغلب کارهایمان مثل وبگردی، کارهای مربوط به شبکه‌های اجتماعی، بررسی ایمیل و غیره را با آن انجام می‌دهیم. بسیاری از این اطلاعات که بر روی حافظه گوشی ذخیره شده حساس و حیاتی هستند و دوست نداریم کسی به غیر از ما، به آن اطلاعات دسترسی پیدا کند. به همین علت باید تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ کنیم تا در صورت سرقت تلفن همراه، امنیت اطلاعات آن تضمین شود.

۱. حتما بر روی تلفن همراه خود رمز بگذارید:

برای اینکه از دسترسی بلادرنگ افراد به گوشی خود جلوگیری کنیم، حتما باید برای آن رمزی قوی و مناسب انتخاب کنیم. در انتخاب قفل صفحه، گزینه‌های زیادی در پیش رو دارید که بهترین نوع آن، گذرواژه یا Password است. وارد کردن رمزی طولانی برای باز کردن گوشی شاید کار سختی باشد، به همین علت در برخی گوشی ها قابلیتی با نام قفل هوشمند (Smart lock)  نیز قرار داده شده است.

۲. امکان پیدا کردن تلفن:

یکی از بهترین استفاده‌های GPS، زمانی است که تلفن همراه شما به سرقت رفته باشد. با استفاده از این قابلیت تلفن هوشمند خود، می توانید از محل دقیق گوشی مطلع شوید، اما برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید، باید از قبل تنظیمات لازم را اعمال کنید.

برخی از تلفن‌های هوشمند اندرویدی مثل سامسونگ، به صورت پیشفرض این قابلیت را دارند. برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید باید یک حساب سامسونگ ایجاد کنید و اپلیکیشن Find My Device را از فروشگاه گوگل دانلود کنید. پس از انجام تنظیمات، هرگاه که گوشی شما به سرقت رفته یا دزدیده شد، کافی است به آدرس https://myaccount.google.com/intro/find-your-phone مراجعه کرده و آن را پیدا کنید. به این نکته توجه داشته باشید که برای پیدا شدن گوشی، حتما باید مکان نمای شما فعال بوده و به اینترنت نیز متصل باشد، در غیر این صورت این قابلیت کار نخواهد کرد.

برای افرادی که از گوشی آیفون استفاده می‌کنند، پس از تنظیم Find My iPhone می‌توانند به آدرس https://www.icloud.com/#find مراجعه کرده و با اتصال به حساب خود، از محل تلفن همراهشان باخبر شوند.

در هر دو قابلیت امکان قفل تلفن، خروج از حسابها و … نیز وجود دارد که باید از قبل تنظیمات لازم برای آن را انجام دهید.

۳. پاک کردن اطلاعات گوشی:

اگر احتمال پیدا شدن گوشی بسیار پایین باشد و اطلاعات شما بسیار حساس است و نمی‌خواهید آنها به دست کسی بیفتد، می‌توانید از قابلیت حذف اطلاعات Find My phone استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که با استفاده از این قابلیت، به دلیل حذف شدن تمام حساب‌های شما از روی گوشی، دیگر از موقعیت مکانی آن اطلاعی نخواهید داشت.

۴. تغییر رمز حساب‌ها:

لیستی از تمامی حساب‌هایی که بر روی گوشی استفاده می‌کنید، داشته باشید. در صورت به سرقت رفتن آن، بهتر است رمز تمامی حساب‌ها را عوض کنید.


بخش اول:

بخش دوم:

بخش سوم:

بخش چهارم:

بخش پنجم:

بخش ششم:

بخش هفتم:

ارتقای توانایی امنیتی زنان در فضای مجازی (بخش هفتم: سکس چت امن)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)