کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹ را در فاصله زمانی جمعه ۲۱شهریور تا روز جمعه ۲۸شهریور ماه ۱۳۹۹ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

در هفته ای که گذشت نوید افکاری ۲۷ساله، قهرمان کشتی ایران، به‌رغم اعتراض گسترده داخلی و بین‌المللی به‌خاطر شرکت در قیام سال۱۳۹۷ پس از شکنجه‌های وحشیانه در سحرگاه ۲۲ شهریور۹۹ بدست قضاییه جنایتکار ولایت فقیه اعدام شد. جوانان شیراز پس از شنیدن خبر اعدام نوید اعلام کردند که انتقام خون او را خواهند گرفت.

این اعدام در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری و بزرگ آبان۹۸ برای سرکوب کردن جامعه توسط دستگاه قضاییه خامنه‌ای صورت گرفته است.
اعدام نوید کشتی گیرجوان ایرانی توسط ولی فقیه درمانده موجی از حزن و اندوه داخلی و بین المللی را برانگیخت و اقشار مختلف  اجتماعی ا زهنرمندان، ورزشکاران، حقوقدانان، زندانیان سیاسی و هیئت منصفه ای به گستردگی تمام ایران زمین یکصدا فریاد نوید قهرمان سر دادند.
خانم رها بحرینی حقوق دان برجسته اعدام نوید را یک اعدام فراقضایی و یک جرم بین المللی قابل پیگیری عنوان کردند. قهرمانان ورزشی مصاحبه هایشان را نیمه کاره گذاشتند، وزرای کشورهای مختلف جهان خشمشان را ابراز کردند و مردم ایران با اشکهایشان قهرمان ورزشی شان را بدرقه کردند.

وزیر خارجه آمریکا، سفیر آمریکا در سازمان ملل، عفو بین الملل، جوبایدن کاندید ریاست جمهوری امریکا، وزیر خارجه سوئد، رابرت دسترو مدیر امور دموکراسی و حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه دانمارک، نائب رئیس فیفا و بسیاری شخصیتها،‌قهرمانان ورزشی ، وزرا و چهره های سرشناس بین المللی این اقدام غیرانسانی و ظالمانه را محکوم کردند.
داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش پارلمان فدرال آلمان گفت: اعدام نوید نمی تواند بی جواب باشد. اکنون نوبت کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و انجمن جهانی کشتی‌گیران (UWW) است که واکنش نشان دهند و تنها به «ابراز نگرانی» اکتفا نکنند. او خواستار اقدامات عملی علیه ایران شد .
جمعیت بین‌المللی ورزشکاران آلمان برتر نیز روز یکشنبه ۲۳ شهریور (۱۳ سپتامبر) مواضع مشابهی اتخاذ کرده و گفتند: «محکوم کردن اقدام «تبهکارانه» ایران کافی نیست. اعدام نوید افکاری برای ایران نباید بدون پیامد باقی بماند. ما از نهادهای ورزشی چون کمیته بین‌المللی المپیک و انجمن جهانی کشتی‌گیران انتظار داریم که موضع قاطعی در برابر نقض حقوق بشر ورزشکاران و سایر گروه‌های مردم که بخشی از جنبش المپیک هستند یا در این حوزه فعالیت می‌کنند، بگیرند.»
مایکل روبین پژوهشکر و تحلیلگر ارشد در مسائل خاورمیانه در موسسه «آمریکن اینترپرایز» روز چهارشنبه ۲۶شهریور در یادداشتی نوشت: «مورخان به روز اعدام نوید افکاری، به عنوان روزی که خامنه‌‌ای به امید برای اصلاحات پایان داد و به جای آن، حکم اعدام جمهوری اسلامی را امضا کرد، خواهند نگریست. اعدام برای حکومت خامنه‌ای گران تمام خواهد شد.»
روبین می افزاید: «اعدام یک ورزشکار قهرمان چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و پس از پایان شیوع کرونا می‌تواند منجر به محرومیت ایران از مجامع بین‌المللی شود».

زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز پس از اعدام نوید افکاری طی پیامی نوشت: «نوید بی گناه توسط جنایتکاران در ماه محرم شهید شد، این نقطه عطفی برای مقابله با یزیدیان زمان است. دست انتقام خدا به واسطه دیگر قهرمانان ملی‌مان بساط این حاکمیت فاسد را جمع خواهد کرد. به همه هواداران میلیونی نوید افکاری اعلام می کنم ایشان توسط شخصیتی قهرمان ملی نامیده شدند که بسیاری از این قهرمانان را تربیت کرده اند. مطمئن باشید خدا انتقام نوید را چنان خواهد گرفت که همه را مبهوت خواهد کرد».

زندانیان محبوس در زندان گوهردشت که خود نیز در سخت ترین شرایط در زندان بسر می برند با ارسال پیامی خشم و اعتراض خودشان را نسبت به این عمل جنایتکارانه ابراز کردند.

-۲۵شهریور۹۹، «جاوید رحمان»، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران همراه با چهار گزارش‌گر ویژه دیگر این سازمان، در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۴ شهریور۱۳۹۹ منتشر شد، اعدام «نوید افکاری»، کشتی‌گیر ایرانی را به شدت محکوم کردند.

-یک وکیل دادگستری پرونده نوید افکاری را «ناسازگار با قانون و آیین‌نامه‌های قضایی»خواند. درتاریخ۲۶شهریور۹۹، آقای بابک پاک نیا وکیلی که از پرونده نوید افکاری اطلاع داشت طی مصاحبه ای با رادیو فردا بیانیه دادگستری استان فارس را غیرحقوقی و ابتدایی دانست و گفت: این بیانیه نمی تواند مانع شکایت خانواده افکاری شود. این وکیل دادگستری سپس تاکید کرده که این حق خانواده مرحوم نوید افکاری است که از قاضی اجرای احکام شکایت کنند و بخواهند مستندات خود را در این باره ارائه کنند.

دفن پیکر نوید افکاری در شرایط بسیار سخت امنیتی صورت گرفت. پیکر این قهرمان ملی توسط ماموران وزارت اطلاعات تا ساعتها بعد از اعدام به خانواده داده نمیشد. نهایتا با این شرط که حق برگزاری هیچگونه مراسمی ندارید و فقط بستگان نزدیک او میتوانند در تدفین حضور داشته باشند پیکر به خانواده تحویل و در شامگاهان با حضور پدر، مادر، خواهر و دوبرادرش به خاک سپرده شد.

پس از آن مزار نوید افکاری توسط مردم و اهالی روستای سنگر به رغم شرایط و فضای امنیتی و حضور مأمورین سرکوبگر اطلاعاتی و لباس شخصی، گل باران شد و یارانش با برافروختن شمع با او عهد بستند که راهش را ادامه خواهند داد.

موج انزجار جهانی از اعدام این قهرمان ملی سفر محمد جواد ظریف وزیرخارجه ملایان را به اروپا لغو کرد و سیاستمداران آلمانی از وزیر خارجه این کشور خواستار لغو سفر ظریف به کشورشان شده بودند.
اکنون پس از اعدام نوید و انزجار عمومی از این عمل شنیع ضد بشری رسانه های حکومتی هم به آن اشاره کردند.

روزنامه اعتماد در شماره ۲۶شهریور۹۹ با عنوان «دستگاه عدلیه در چالش افکار عمومی»، موج خشم و نفرین ایرانی و جهانی بعلاوه ناباوری اکثریت مردم ایران را از روند پرونده نوید افکاری، به دستگاه قضاییه تحت‌امر خامنه‌ای گوشزد و یادآوری می‌کند و می نویسد: «مسأله  اعدام نوید افکاری و حواشی و اظهارنظرهای پیش و پس از آن به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های فارسی‌زبان مجدداً قوه قضاییه را برابر چالش افکار عمومی قرار داد».

آٰری،
قتل عجولانه ی نوید افکاری که به دستور ولی فقیه انجام شد این کمپین بی نظیر جهانی را رقم زد و روشن است که موج تازه ای از حرکتهای اعتراضی و اجتماعی را در بر خواهد داشت.

درهفته ای که گذشت حکم اعدام ۷ زندانی اهل سنت پس از یازده سال حبس و بلاتکلیفی برای سومین بار تایید شد. این زندانیان در زندان رجایی شهر (گوهردشت کرج) به سر می برند عبارتند از : فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، داوود عبداللهی، ایوب کریمی، انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه. این احکام  درحالی تایید می شود که موج جهانی لغو اعدام و اعدام نکنید فریاد مردم ایران و جوامع حقوق بشری است.

درهفته ای که گذشت ۲۲ سازمان فعال در زمینه حقوق بشر از جمله سازمان حقوق بشر ایران، طی نامه‌ مشترکی خطاب به سران کشورها از آن‌ها خواستند در نشست آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل از ایجاد کمیته تحقیق درباره «نقض جدی حقوق بشر» در ایران در زمان اعتراضات آبان ۹۸ حمایت کنند.

درهفته ای که گذشت روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۹، بابک پیرنیا وکیل «امیرحسین مرادی»، «سعید تمجیدی» و «محمد رجبی» سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ سال گذشته که حکم اعدام آنها در اوایل تیرماه امسال تایید شده بود، از ارائه آخرین لایحه دفاعیه پرونده موکلانش به دفتر رئیس دیوان عالی کشور خبر داد.  مدتی پیش ، وکلای «امیرحسین مرادی»، «سعید تمجیدی» و «محمد رجبی» سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، از تایید احکام اعدام موکلان شان در مرحله فرجام‌خواهی در دیوان‌عالی کشور خبر داده و اعلام کرده بودند که تقاضای اعاده دادرسی خواهند داد. محمد برائه قاضی شعبه یک اجرای احکام تهران سه بازداشت شده اعتراضات آبان ۹۸ محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ را تهدید کرد و گفت باید سکوت کنید و در صورت عدم سکوت اعدامتان اجرا خواهد شد.

درهفته ای که گذشت در زندان ارومیه بین زندانیان سیاسی و گارد ویژه زندان درگیری ایجاد شد. سه شنبه ۲۵شهریور۹۹، بدنبال اعتراض زندانیان سیاسی به وضعیت بد و ناهنجار زندان آن هم در شرایط کرونا، نیروهای گارد ویژه بصورت وحشیانه ای به بند زندانیان سیاسی حمله کرده و زندانیان را بشدت مورد ضرب و شتم قرار دادند».

۶ تن از مسئولان زندان و ۱۵ تن از نیروهای گارد زندان در این یورش شرکت داشتند. این ضرب و شتم تا ساعت ۴ بعدازظهر به طول انجامید. نیروهای گارد ویژە به همراه حفاظت اطلاعات به ریاست محمدی، بازرسی به ریاست آذرنیا و نوری معاون  مالی زندان و سهرابی رئیس زندان به بند زندانیان سیاسی وارد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادەاند. زندانیان بمدت ۳ ساعت با مأمورین درگیر بودند و در برابر ضرب و شتم و تهاجم آنها از خود دفاع می کردند.

 درهفته ای که گذشت حاکمان تهران پس از اعدام قهرمان کشتی مردم ایران نوید  افکاری درترس از اعتراضات اجتماعی مبادرت به تشکیل تیم‌های ضربت  توسط سپاه پاسداران در محلات تهران  کردند.
۲۵شهریور۹۹، محمد یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران، گفته است با استفاده از ظرفیت پایگاه‌های بسیج، «تیم‌های ضربت» در محلات مختلف تهران تشکیل شده تا طرح «امنیت محله محور» را اجرایی کنند.
هم چنین دراستان خوزستان گروه های ضربت از نیروهای سپاه و بسیجی برای مقابله در برابر اعتراضات عمومی تشکیل شده است.

 درهفته ای که گذشت عفوبین الملل از مکاتباتی که درسال ۶۷ با دولت میرحسین موسوی بر سر اعدام های دهه شصت داشته است پرده برداشت. در روز ۲۰شهریور۹۹، در پاسخ به ابهامات در زمینه اطلاع‌ مقام‌های دولت میرحسین موسوی در زمینه اعدام‌های دهه ۱۳۶۰، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد این اعدام‌ها را به مقام‌های دولت وقت، از جمله وزیر امور خارجه ایران، اطلاع داده بود. دربیانیه آمده است درمورد اعدام های «فراقضایی، شتابزده یا خودسرانه» درتاریخ ۲۳و  ۲۴شهریور ۱۳۶۷عفوبین الملل پیامهایی برای وزیر امور خارجه ایران در زمان نخست وزیری موسوی ارسال کرده است. اما مسئولین و مقامات ایرانی هیچ پاسخی به این مکاتبات ندادند.

درهفته ای که گذشت خانم میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر خواستار آزادی سریع زندانیان سیاسی در ایران شد ۲۶شهریور۹۹، خانم باشله در بیانیه ای گفت:«در ایران، مدافعان حقوق بشر- از جمله مدافعان حقوق زنان – وکلا، فعالان کارگری، و معترضان همچنان از ارعاب، پیگرد قانونی، و بدرفتاری رنج می‌برند. من کماکان نگران محرومیت زندانیان سیاسی و عقیدتی از حق آزادی موقت بازداشت‌شدگان در دوران همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ هستم و از اعتصاب غذای طولانی‌ مدت نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، وحشت‌زده شده‌ام. من از مقامات [جمهوری اسلامی ایران] می‌خواهم که به عنوان یک اقدام فوری برای حفظ بهداشت و سلامت عمومی، آزادی‌های موقت بیشتری اعطاء کرده و زندانیان سیاسی و عقیدتی را سریع آزاد کنند.»

درهفته ای که گذشت قضائیه قرون وسطایی ولی فقیه با صدور دو حکم قطع انگشتان دست و شلاق بار دیگر بر ضد بشر بودن این دستگاه در ایران صحه گذاشت.
-۲۷شهریور۹۹،‌حکم «قطع چهار انگشت دست راست»سه زندانی متهم به سرقت در زندان ارومیه به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان و مهدی شاهیوند، از سوی شعبه ١٣ دیوان عالی کشور تأیید و برای اجرا به دفتر اجرای احکام دادگستری ارومیه ارسال شده است.
سه متهم در مشهد به ۱۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند .۲۷شهریور۹۹، به نقل از خبرگزاری رکنای حکومتی، سه متهم به عضویت در باند «ریاضی» در مشهد، در کنار سایر مجازات ها مجموعا به ۱۱۰۰ ضربه شلاق و ۴۲۷ سال زندان محکوم شدند.

اعدام در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹

-صبح روز شنبه ۲۲شهریور۹۹، زندانی سیاسی و قهرمان کشتی مردم ایران نوید افکاری در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری رکنا، سحرگاه روز ۲۵ شهریور‌ماه۹۹، حکم اعدام دو برادر زندانی که بیش از ۱۰ بار اعدام محکوم شده بودند، در زندان مشهد به اجرا در آمد.

-سحرگاه چهارشنبه ۲۶شهریور ۹۹ حکم اعدام یک زندانی بنام الیاس بختیاری که از بابت اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان یزد محبوس و به اعدام محکوم شده بود پس از تحمل ۴ سال حبس به اجرا درآمده است.

بازداشت در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹

-روز ۲۰ شهریورماه،۹۹ یک شهروند کُرد به نام هیوا عزیزپور، اهل شهرستان سروآباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی شد.

۲۰شهریور۹۹، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران از شناسایی و بازداشت ۵ نفر از عاملین تیراندازی به یک محیط بان در منطقه حفاظت شده ورجین، خبر داد.

-۲۲شهریور۹۹، به نقل از خبرگزاری حکومتی صدا وسیما، در یک مهمانی خصوصی در میگون نو، ۲۸ دختر و پسر که در دو واحد آپارتمان حضور داشتند، توسط مامورین کلانتری ۱۶۲ فشم بازداشت شدند.

۲۲شهریور۹۹،خبرگزاری تسنیم حکومتی به نقل از رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویر احمد از بازداشت بیش از ۲۰تن ازشهروندان این استان که در زمینه مدلینگ فعال بودند خبر داد.

-به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس، نورعلی یاری، فرمانده انتظامی استان ایلام روز جمعه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۹،  از بازداشت یک شهروند ساکن این استان« به اتهام ساخت و انتشار کلیپ در فضای مجازی در مورد تخلف انتخاباتی یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس خبر داد.

-روز ۱۹ شهریورماه ۹۹، خسرو صادقی بروجنی، نویسنده و روزنامه نگار جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد. آقای صادقی بروجنی در تاریخ ۲۸ مرداد در زمان سفر به استان آذربایجان غربی بازداشت و پس از حدود سه هفته به زندان اوین منتقل شد.

۲۲شهریور۹۹، یک شهروند در چهارمحال و بختیاری به دلیل فعالیتهای مجازی فضای توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

روز ۲۲ شهریور۹۹، یک شهروند ساکن سروآباد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند بدون ارایه حکم قضایی صورت گرفته است. وی نصرالله حیدرنژاد، ۴۰ساله و از اهالی سرو آباد است.

-۲۳شهریور۹۹، به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا، روز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، دو تن از نمایندگان کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین در جریان تجمع اعتراضی کارگران این واحد تولیدی صنعتی در مقابل ساختمان دادگستری قزوین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

-۲۳شهریور۹۹، فرشاد جهش شهروند سنی مذهب اهل ارومیه در تاریخ۸مرداد بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شد. اسماعیل پروری، شهروند کرد سنی مذهب اهل بوکان درتاریخ۱۹مرداد۹۹بازداشت وبه زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. هر دو این زندانیان در بند زندانیان سیاسی قرار گرفتند.

-روز ۱۰شهریور۹۹، یونس خضری جوان ۲۲ساله کرد پس از بازجویی در بازداشگاه امنیتی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

-روز ۲۲ شهریورماه۹۹، محمد نبردی و محمود قنبروند، اهل شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

-روز ٢٢ شهریور ٩٩ ،نیروهای ادارە اطلاعات کرمانشاه یک فعال زن را به نام سارا برزگر، بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند.

-روز ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات لرستان پس از احضار علی لیراوی، فعال دانشجویی در دانشگاه لرستان را احضار و بازداشت کرد. ، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان است.

-روز ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۹، میرموسی ضیا گرگری، فعال ترک (آذربایجانی)  توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در شهرستان نقده بازداشت شد.

– به گزارش خبرگزاری صداوسیمای  حکومتی درتاریخ۲۷شهریور۹۹، فرمانده انتظامی آمل از بازداشت ۷ نفر در این شهرستان خبر داد.

 یک شهروند  زن اهل کاشان به علت فعالیتهای مجازی بازداشت شد. درتاریخ۲۷شهریور۹۹، فرمانده انتظامی شهرستان کاشان حسین بساطی از دستگیری یک خانم ۳۴ساله  که در کاشان خبر داد.

-۲۷ شهریور ۹۹،به گزارش خبرگزاری رکنای حکومتی،‌ رئیس پلیس فتا استان کردستان از بازداشت دو شهروند فعال اینستاگرام خبر داد.

احضار در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹

روز ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات مراغه در تماس تلفنی با حامد یگانه پور و محمد عباس پور، به همراه چند تن دیگر از شهروندان ساکن این شهرستان آنها را احضار و مورد بازجوئی قرار داد.

احضار تعداد کثیری از شهروندان تهرانی به خاطر کشف حجاب، شمار چشمگیری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در توئیتر و اینستاگرام، روز یکشنبه ۲۳ شهریور، از احضار خود به «پلیس امنیت اخلاقی» با ارسال پیامک معروف به «کشف حجاب در خودرو» خبر دادند.

-روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران با ارسال ابلاغیه ای یاسمین حنیفه طباطبائی، فعال سیاسی را برای اجرای حکم حبس فراخواند. 

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹

منیره عبدی می گوید همسرش اسماعیل عبدی ۵ماه ملاقات نداشته است.
۲۰شهریور۹۹، اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان ایران و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در اردیبهشت‌ ماه امسال و در آستانه اتمام شش سال حکم حبس پیشین خود، مجددا با حکم ۱۰ سال زندان تعلیقی مواجه شد. همسر این معلم زندانی می گوید، ۵ماه است که ملاقات نداشته است.

شکنجه زنان زندانی در زندان سپیدار اهواز کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۹شهریور۹۹ خبر داد: «وضعیت زنان در این زندان بخصوص در شرایط گرمای نزدیک ۵۰درجه واقعا بحرانی است، بطور خاص حال زنان مسن و بیمار در این زندان بشدت بحرانی است و بسیاری از آنها با تنگی نفس مواجه شده اند. در این زندان روزانه بارها و بارها آب قطع میشود و زندانیان حتی امکان شستن دستانشان را ندارند. هیچ اثری از رسیدگی بخصوص در شرایط بیماری کرونا نیست. زندانبانان از این شرایط برای شکنجه زنان زندانی استفاده میکنند».

-۲۳شهریور۹۹، مهدی صانع‌فرشی، شهروند اهل تبریز پس از ۲۶ روز بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه به زندان این شهر منتقل شد. این شهروند پس از دوسال بازگشت از ترکیه جهت دیدار با خانواده اش بازداشت شد وی اکنون به بند زندانیان سیاسی منتقل شد.

-۲۳شهریور۹۹، مژگان کاوسی زندانی سیاسی اهل کلاردشت کە در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می کند، از یازدە روز پیش دست بە اعتصاب غذا زدە و کماکان در اعتصاب بە سر می برد. این زندانی سیاسی از شرایط سختی برخوردار است و در روز ۲۶شهریور به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد

-۲۴شهریور۹۹، اکبر باقری، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ به رغم نیاز به عمل جراحی کماکان از رسیدگی پزشکی محروم است. آقای باقری از مشکل روده بزرگ و خونریزی در این ناحیه رنج می‌برد. دژخیمان این زندان تنها به وی قول می دهند اما عملا هیچ اقدامی برای بهبودی وی نمی شود.

-روز ۲۴ شهریورماه ۹۹، محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی، جهت اجرای حکم دو سال تبعید راهی شهر برازجان در استان بوشهر شد.

-آزار و اذیت زندانیان در زندان تهران بزرگ پس از اعدام نوید افکاری به گفته کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، دوشنبه ۲۵شهریور۹۹، بعد از اعدام قهرمان ایران نوید افکاری، کارگزاران و روسای تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به سالنهای این تیپ رفته و با تهدید زندانیان به اعدام برای آنها شاخ و شانه کشیده و تلاش در ایجاد رعب و وحشت کرده اند.
یک منبع مطلع گفت: آنها وارد سالن های تیپ پنج شدند و گفتند: «دیدید که این همه رسانه ای و بین المللی کردن خبر اعدام نوید، تأثیری نداشت و ما هر کس را بخواهیم اعدام می‌کنیم؟…»

-درتاریخ۲۶ شهریور۹۹، خانم فاطمه ملکی همسر زندانی سیاسی محمد نوری زاد به دویچه وله گفت: همسرش در زندان بیهوش شده و پس از انتقال به بیمارستان چون پزشک متخصص نبوده است مجددا به زندان بازگردانده شده است. همسراین زندانی سیاسی گفت: برای وی هر روز فشارهای روانی راه می اندازند.

– در تاریخ۲۰شهریور۹۹، مصطفی تبلی وکیل علی یونسی دانشجوی نخبه محبوس در اوین از فشاری که بر روی موکلش ازسوی وزارت اطلاعات می آید خبر داد وی درملاقات با خانواده علی یونسی گفته است :«تا مصاحبه نکند از بند امنیتی اوین خارج نخواهد شد. یکی از نزدیکان امیر حسین مرادی دیگر دانشجوی زندانی گفته است که این دو دانشجو تحت فشار برای اعترافات اجباری هستند.

زندانی سیاسی الهام خمسه درروز ۲۲ شهریورماه۹۹، به صورت اجباری از زندان اوین به بیمارستان روانپزشکی امین آباد منتقل شد. خانم خمسه از اواخر مردادماه امسال در بند زنان زندان اوین به سر می برد.

صدور احکام در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹

-روز ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۴۶ دادگاه کیفری ۲ مشهد ، پس از تشکیل جلسه دادرسی فردی را به ۱۴۸ ضربه شلاق و مجازات تکمیلی محکوم کرد.

-۲۰شهریور۹۹، دادگاه تجدیدنظر خراسان جنوبی ۸ شهروند بهایی را در مجموع به ۱۴۷ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

-سه نوکیش مجموعاً به ۳۵ سال زندان محکوم شده‌اند.۲۲شهریور۹۹، حکم کاویان فلاح محمدی، هادی عسگری و امین افشارنادری، را تأیید کرده است. برای این سه تن ۳۵سال حکم صادرشده است. این سه شهروند مسیحی، در حال حاضر در خارج از ایران به سر می‌برند.

-امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، یک شهروند ساکن استان ایلام به اتهام انتشار کلیپ در فضای مجازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

-۲۳شهریور۹۹، صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران به گزارش جوان آنلاین، نوجوانی که ۳۳‌سال پیش پیرزنی را به قتل رسانده و در میانسالی بازداشت شده‌ بود، محاکمه و به مرگ محکوم شد.

-۲۳شهریور۹۹، صدور حکم ۱۴۸ ضربه شلاق برای یک متهم در اردبیل به نقل از رکنا، رییس کل دادگستری استان اردبیل از صدور حکم شلاق و حبس برای یک متهم در این استان خبر داد.

-۲۴شهریور۹۹ ، ولی قره باشی، کارگر ساختمانی ساکن خرم آباد و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را با اعمال قانون کاهش مجازات حبس، به ۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

-روز ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، دادگاه تجدیدنظر استان کرمان، با صدور دادنامه ای ارشیا نقوی انارکی و شهین « افسانه » خاکپور، فعالان مدنی ساکن کرمان را در مجموع به تحمل ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

-سجاد شکری، فعال کارگری، به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد. گفته می شود این حکم در پی حضور وی در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر که در سال ۹۸ مقابل مجلس بود، صادر شده است. شکری روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در نهایت به زندان اوین منتقل شد.

قتل در ایران هفته چهارم شهریور ۹۹

-پاسداران یک کولبر را پس از زخمی کردن تیرخلاص زدند.روز ۲۳ شهریورماه۹۹، یک کولبر کُرد به نام صلاح‌الدین عیسی‌زاده، فرزند حمزه اهل اشنویه بر اثر شلیک پاسداران زخمی شد و پس از آن پاسداران حکومتی او را بازداشت و شکنجه کرند و در نهایت به او تیر خلاص زدند.

-به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز جمعه ۲۱ شهریور ماه ۹۹، ماموران امنیتی یک شهروند بلوچ به نام «اسحاق شهنوازی» فرزند مهیم (حاج رضایی) اهل شهرستان خاش را در جاده میناب کشتند. جسد اسحاق پس از دو روز به خانواده تحویل داده نشده و همچنان در سردخانه نگهداری می شود.

کشته شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ایرانشهر روز دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹، دو شهروند در ایرانشهر با تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی به ظن حمل مواد مخدر کشته شدند. این دو شهروند به نام های علی بامری وحبیب بامری که باهم برادر بودند.

-روز جمعە ٢٨ شهریور ٩٩ نیروهای سپاه پاسداران در مرزهای اشنویە سە چوپان اهل روستای «لولکان“» از توابع دشت بیل اشنویە را بە رگبار بستە و یک چوپان را به انام حسن خندەپور بە قتل رساندەاند.

کرونا در زندانها هفته چهارم شهریور ۹۹

یک زندانی سیاسی در زندان زاهدان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جانباخت.
زندانی سیاسی «سالم زند»  ۳۵ ساله  در شهریور ماه در زندان مرکزی زاهدان به ویروس کرونا مبتلا می شود. علیرغم وخامت حال این زندانی او را به بیمارستانهای خارج از زندان منتقل نکردند و هنگامی که سخت بیمار بود به سلول انفرادی بند قرنطینه که شرایط غیر انسانی دارد منتقل کردند او در حین انتقال به سلول انفرادی توسط ملک جمشیدی از مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت  . ملک جمشیدی به پرستاران بهداری می گفت : «بزارید بمیره این خیانت کرده است».

گزارش هفته گذشته را اینجا بخوانید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)