در مقاله قبلی به ۵ نکته آموزشی مهم اشاره شد. در این مقاله نیز به بررسی نکات مهم بعدی خواهیم پرداخت:

۶. اجازه گرفتن قبل از نصب اپلیکیشن جدید:

اینترنت پر است از انواع بازی‌ها، اپلیکیشن‌های آموزشی و ابزارهای خلاقانه که بی شک توجه فرزندتان را به خود جذب خواهد کرد. از این رو باید به آنها یاد بدهید که قبل از زدن دکمه نصب، حتما از شما اجازه بگیرند.

چرا؟ بسیاری از بدافزارها طوری طراحی شده‌اند که درست مثل اپلیکیشن‌های حقیقی به نظر برسند. در صورتی که این بدافزارها بر روی گوشی یا کامپیوتر خانگی اجرا شوند، می‌توانند تاثیرات مخربی مثل جعل هویت، سرقت داده یا کلاهبرداری مالی را به همراه داشته باشند. برخی از بدافزاها حتی می‌توانند خودشان را تکثر کرده و به دستگاه‌ها و وسایل دیگری که در شبکه داخلی خانه شما وجود دارند نیز انتقال یابند.

باید به خاطر داشته باشید که دستگاه‌های قابل حمل به هیچ عنوان در برابر بدافزارها ایمن نیستند. طبق گزارشی که گوگل در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد، تعداد بدافزارهایی که از طریق فروشگاه Play منتشر شدند نسبت به سال ۲۰۱۷ دو برابر شده‌بود.

باید از امنیت سیستم فرزندتان مطمئن شوید تا در صورتی به صورت ناخواسته بدافزاری را روی سیستم نصب کند، به مشکلی برخورد نکنید. برای این کار حتما از آنتی ویروس مناسب استفاده کنید.

۷. فکر کردن قبل از کلیک کردن:

به کودکان خود یاد بدهید تا در زمان حضورشان در اینترنت، همیشه هشیار باشند، اگر وعده یا پیشنهادی بیش از اندازه خوب باشد، به احتمال زیاد کلاهبرداری است!

در مورد حملات فیشینگ و اینکه چرا نباید روی هر لینکی کلیک کرد، با فرزندتان صحبت کنید. به او یاد بدهید که چگونه با نگه داشتن نشانگر ماوس بر روی لینک (بدون کلیک کردن روی آن)  می‌توان از صحت آن لینک مطمئن شد. نشانه‌های متداول فیشینگ را برایشان شرح دهید و به آنها یاد دهید که در هنگام بررسی ایمیل‌ها، خیلی مراقب باشند.

بسیاری از حملات آنلاین، کودکان را هدف قرار می‌دهد، این امر به خاطر عدم دقت و دانش پایین آنها است و خیلی راحت‌تر در مقابل فیشینگ و مهندسی اجتماعی فریب می‌خورند. برای مثال در سال ۲۰۱۸ بدافزاری با نام aimbot منتشر شد که نشانه‌گیری بی عیب و نقص در بازی Fortnite را وعده می‌داد. همچنین ۵۰۰۰۰ حساب minecraft به خاطر وعده Skin بازی، به بدافزار آلوده شده‌بودند.

در نهایت اینکه باید در مورد دانلود بازی‌های دستکاری شده، اپلیکیشن‌های قفل شکسته و مسابقات جعلی نیز به کودکتان هشدار دهید.

۸. شهروند اینترنتی قابل احترام بودن:

به کودکان خود یاد دهید که فضای مجازی در واقع بخشی از جامعه بوده و دقیقا همان قوانینی که در دنیای واقعی حاکم است، در آنجا نیز باید رعایت شود. این یعنی باید ادب را رعایت کرده و به همه احترام بگذارند، مهم‌تر اینکه از آزار و اذیت و تهدید دیگران پرهیز کنند.

باید آنها را متوجه این نکته کنید که درست است در روابطشان فقط یک صفحه می‌بینند اما در آن سوی این صفحه یک شخص حقیقی با احساسی واقعی نشسته! به آنها بگویید که همیشه از این قانون پیروی کنند: حرفی را که هرگز به صورت رو در رو به زبان نمی‌آورید، نباید در فضای مجازی نیز به زبان آورد.

۹. تعادل:

آخرین نکته که اهمیت آن از دیگر نکات کمتر نیست، این است که باید که کودکان خود یاد دهید که همیشه تعادل را در زندگی خود رعایت کنند. با وجود اینکه نقش تکنولوژی در زندگی روزمره امروزی غیر قابل انکار است، اما باید کودکان را تشویق کنیم تا سرگرمی‌های دیگری به غیر از اینترنت داشته باشند. این کار منجر به رشد سالم و اجتماعی تر شدن کودکان خواهد شد.


بخش اول:

۹ درس مهم برای امنیت کودکان در اینترنت (بخش اول)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)