کسى که در سه دهه گذشته، قائم مقام فرمانده کل قوا در اداره جنگ، رئیس جمهور، رئیس مجلس شوراى اسلامى، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت بوده حالا دیگر صلاحیت ندارد؛ این را شوراى نگهبان مى گوید. بسیارى مى گویند از رأى بالاى او ترسیده اند؛ سنّ بالا بهانه است؛ زیرا حتى در نظرسنجى اصولگرایان هم پیشتاز بوده است.

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، ردصلاحیت آیت الله هاشمی‌رفسنجانی را “شلیک به پیکر نیمه جان انقلاب” توصیف کرده و نوشته است: ” با توجه به آرایش جدید سیاسی در کشور و اعلام انصراف تعدادی از اصولگراها از یک سو و عدم تایید هاشمی رفسنجانی این بار نه مهندسی انتخابات که شکلی دیگر از یک کودتا در حال وقوع است. با این اوصاف پس از شکست هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد که با حمایت قاطع رهبری و نهاد های نظامی روبرو بود و خسارت های متعدد به وجهه بین المللی و ایجاد بحران های سیاسی و اقتصادی در کشور بار دیگر مهندسان انتخابات در صدند تا یکی از نزدیکان بیت رهبری را به کرسی پاستور بنشانند”.

فاطمه هاشمی، دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی در این باره می گوید: ” در حقیقت هیچ دلیلی هم برای رد صلاحیت ایشان اعلام نکرده اند. صبح برای ایشان پیغام آورند که حتما باید از کاندیداتوری انصراف دهند و ایشان هم صراحتا جواب دادند “انصراف نخواهم داد و نمی توانم به مردم خیانت کنم. مردم به من اعتماد کردند و از من درخواست کردند که بیایم و به خاطر آنها آمدم. آنها بسیار از آمدن من خوشحال شدند، حالا چطور از من می خواهید انصراف دهم؟! اصلا بر چه اساسی انصراف دهم؟ من که نمی توانم به مردم دروغ بگویم.”

به گزارش جرس، فاطمه هاشمی از انگیزه ورود آیت الله هاشمی به صحنه انتخابات گفته و تصریح می کند: “ورود ایشان به صحنه انتخابات تنها بخاطر “مردم” بود. در حقیقت تقاضاهای زیادی از طرف مردم برای ورود آقای هاشمی به صحنه انتخابات شد و از ایشان خواهش کردند که برای آنها و کشور بیایند. مردم به آقای هاشمی می گفتند که شما می توانید کشور و ما را از این بحرانی که بوجود آمده نجات دهید. ایشان هم می گفتند “شرایط خیلی سختی است و براحتی نمی شود تمام این مشکلات بوجود آمده را حل کرد، اما فقط بخاطر مردم در صحنه حضور پیدا می کنم.”

شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت نامزدها را علنی اعلام نمی کند اما سخنگوی شورای نگهبان اخیرا گفته بود که صلاحیت کسی که به دلیل سن بالا نمی تواند بیش از روزی چند ساعت کار کند، تأیید نخواهد شد. این سخنان اشاره به رد صلاحیت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت بود. اما دختر آیت الله مى گوید: “الان بسیاری از افرادی که مسئولیت بالایی در کشور دارند از سن خیلی بالایی برخوردارند و علاوه بر آن بیمار هم هستند. بنابراین، کاملا مشخص است که سن بهانه است. امام خمینی در سن هفتاد و نه سالگی وارد کشور شدند و یازده سال هم رهبر کشور بودند و کشور انقلابی را به نحو احسنت مدیریت کردند. سن که نمی تواند ملاک باشد. دقیقا پدر چنان دغدغه کشور را داشتند و نگران این اوضاع بودند که در این سن وارد صحنه شدند.”

 دختر رئیس تشخیص مصلحت نظام در پایان بیان می کند: “ایشان هنوز واکنشی به این مسئله نشان نداده اند، البته بعید می دانم ایشان اعتراضی به این مسئله کنند. در هر حال ما هم خوشحالیم که آقای هاشمی با توجه به این شرایط وظیفه خود را انجام دادند.”

شورای نگهبان دیروز پس از بررسی صلاحیت کاندیداها تنها صلاحیت هشت نفر از نامزدهای انتخابات را تایید کرد؛ غلامعلی حداد عادل، سعید جلیلی، محسن رضایی، حسن روحانی، محمدرضا عارف، محمدباقر قالیباف، علی اکبر ولایتی و محمد غرضی. اما علاوه بر هاشمى رفسنجانى و اسفندیار رحیم مشایى (نامزد دولت) دیگر کاندیداها مانند علی‌رضا زاکانی، ابوترابی‌فرد، علی فلاحیان، مصطفی کواکبیان، ابراهیم اصغرزاده، اکبر اعلمی، محمد سعیدی‌کیا و قاسم شعله سعدی نیز ردصلاحیت شده اند.

پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، گفت که “در قانون انتخابات ریاست جمهوری مانند انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اعتراض به رای شورای نگهبان هیچ قانونی پیش بینی نشده است.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com