کارگران پالایشگاه‌های نفت سنگین قشم، پالایشگاه آبادان، پالایشگاه پارسیان، پتروشیمی لامرد از جمله دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

روز شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ کارگران چند پالایشگاه مهم از جمله پالایشگاه‌های نفت سنگین قشم، پالایشگاه آبادان، پالایشگاه پارسیان، پتروشیمی لامرد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایا اعتصاب کردند.

به دلیل عدم تسویه‌حساب دولت منصوب نظام با شرکت‌های پیمانکاری، این شرکت‌ها با بحران نقدینگی روبرو شده و نمی‌توانند حقوق کارگران را پرداخت کنند.

اعتراض و اعتصاب کارگران به پرداخت نشدن ماه‌ها حقوق و مزایای شغلی است. کارگران شاغل در شرکت‌های پیمانکاری «اکسیر» و «سکاف» در پالایشگاه‌ آبادان به دلیل حقوق عقب‌افتاده به شدت دچار مشکل شده‌اند.

پیش از این، این کارگران در ماه‌های گذشته به دلیل اخراج کارگران و حقوق معوقه و مزایای شغلی بارها تجمعات اعتراضی برگزار کردند اما بی‌توجهی حکومت نسبت به خواست این کارگران باعث شد تا آنان از روز شنبه دست به اعتصاب بزنند.

کریم حسینی عضو مجلس نظام از اهواز روز جمعه ۱۰ مرداد با انتقاد از سیاست‌های ضدکارگری نظام گفته بود: «چالش جدی ما با وزیر نفت، اخراج کارگران و کارمندان بومی است.»

وی افزوده بود «بیشتر از ۸۰ درصد از استخراج نفت کشور، در خوزستان انجام می‌شود اما همچنان مشکل عدم فرصت‌های شغلی وجود دارد.»

در استان فارس نیز کارگران پتروشیمی لامرد و پالایشگاه گاز طبیعی پارسیان اعتصاب کردند. با گذشت ساعتی از آغاز اعتصاب در پتروشیمی لامرد، کارگران بیشتری به این اعتصاب پیوستند.

کارگران پالایشگاه گاز طبیعی پارسیان در نزدیکی شهرستان مهر استان فارس نیز روز شنبه ۱۱ مرداد دست به اعتصاب زدند.

از سوی دیگر در جزیره قشم نیز، کارگران پالایشگاه نفت سنگین همزمان با کارگران دیگر پالایشگاه‌ها، دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب گسترده پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های جنوب کشور در ادامه به فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی کنگان گسترش یافت.

بسیاری از کارگران که در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پروژه‌های صنعتی مشغول به کار هستند با چند ماه حقوق و مزایای عقب‌افتاده شغلی روبرو هستند.

اکثر کارگران معترض و اعتصابی، نیروهای شاغل در شرکت‌های پیمانکاری‌اند که به دلیل عدم تسویه حساب دولت منصوب نظام، با این شرکت‌ها، آنها با بحران نقدینگی روبرو شده و نمی‌توانند حقوق کارگران را پرداخت کنند.

این اعتصاب عمومی در پی آن شروع شد که در روز ۸ مرداد ۹۹، پرسنل میدان نفتی آزادگان شمالی، در اعتراض به پائین‌بودن دستمزدها از سوی شرکت «ایران افق» دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

علت اعتصاب این کارگران، پیشنهاد دستمزد پائین به پرسنل میدان نفتی آزادگان شمالی از جانب شرکت «ایران افق» می‌باشد.

این میدان نفتی یکی از میادین نفتی بزرگ خاورمیانه است که بخش اعظم آن در هورالعظیم و روستاهای اطراف شهر هویزه قرار دارد.

مقامات دست‌اندرکار به رغم استخراج ذخایر نفتی این منطقه از به‌کارگیری کارگران بومی در شرکت‌های فعال در میدان نفتی آزادگان شمالی نیز، خودداری می‌کنند.

تعداد محدود افراد بومی که برای کارهای موقت و غیرحرفه‌ای به کار گرفته شده‌اند نیز با خطر تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا و اخراج از کار روبرو هستند و تاکنون تعداد زیادی از این‌ کارگران به بهانه‌های مختلف از کار اخراج شده‌اند.

اعتصاب کلیه پرسنل میدان نفتی آزادگان شمالی، به دنبال تهدید به اخراج پرسنل، از سوی اسماعیل غلام‌پور، مجری طرح میدان نفتی آزادگان شمالی صورت گرفته است.

بنا بر گزارش‌های رسیده، زد‌وبند مدیران ارشد شرکت مهندسی توسعه نفت PEDEC و برنده اعلام کردن شرکت «ایران ‌افق» و اخراج شرکت OICO، باعث اعتراضات در این پالایشگاه شده و پیشنهاد حقوق پائین از سوی شرکت ایران‌افق در یک مناقصه صوری، باعث اعتصاب در این پالایشگاه شده است.

در نتیجه یک نامه تهدیدآمیز از مدیریت شرکت مهندسی و توسعه نفت، به پرسنل داده شده که در صورت عدم تمکین، اخراج خواهند شد، شایان ذکر است میدان نفتی آزادگان شمالی، توسط شرکت ملی نفت چین CNPCI اداره می‌شود.

اعتصاب سراسری کارگران و کارکنان نفت در جنوب کشور در حالی شروع شده که در این منطقه، اعتراض و اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در ۱۱ مرداد، وارد چهل و هشتمین روز خود شد.

عدم توجه نظام ولایت فقیه به حقوق کارگران باعث افزایش اعتراضات و اعتصابات شده است. امری که پیش‌بینی می‌شود با توجه به عدم توانایی نظام در حل این مشکلات، منجر به گسترش اعتراضات و اعتصابات در بین کارگران اقشار مختلف شده و در نهایت به اعتراضات به کف خیابان‌ها کشیده شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)