وقتی در ۱ مرداد ۱۳۹۹ مهرداد بذرپاش از سوی مجلس نظام به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور گمارده شد اعتراضات بسیاری متوجه وی شد. در کمتر از ۱۰ روز شواهدی مبنی بر جعل سابقه و سرقت پایان‌نامه منتشر شده است.

مجلس ولایی نظام در پی یکدست‌کردن هرم قدرت در ولایت فقیه مهرداد بذرپاش را در روز اول مرداد به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور گمارد.

در همان روز اشکالات متعددی به انتصاب از درون نظام وارد شد. احمد توکلی در نامه ای به قالیباف تذکر داد که این انتصاب غیرقانونی است و مطابق ماده ۵۱ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس نظام، «ریاست دیوان محاسبات کشور به عنوان یکی از مهمترین نهادهای نظارت مالی کشور باید حداقل ۲۰ سال سابقه کار مرتبط داشته باشد و به دلیل کار ویژه‌ی مهم ضدفساد و اهمیت نظارتی آن بر بخش مالی کشور، باید رئیس دیوان حائز حسن سابقه و عدم فساد باشد.»

به دنبال اعتراضات، بذرپاش سابقه حضورش در بسیج در زمان دانشجویی را به عنوان سابقه کار ارائه داد که آنهم مورد اعتراض واقع شد.

اما قالیباف در روز ۶ مرداد با دفاع از انتخاب بذرپاش به عنوان رئیس جدید دیوان محاسبات کشور گفت: «انتخاب او بر اساس قانون پیش رفت».

در همان روز الیاس نادران، عضو کمیته بودجه مجلس نظام اعلام کرد برخلاف ادعای قالیباف، «فرایندهای قانونی در روند انتخاب رئیس دیوان محاسبات رعایت نشده» و هیئت رئیسه مجلس نظام را متهم کرد که «بدون اطلاع قبلی دستور کار کمیسیون بودجه را برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات تغییر داده است.»

بذرپاش متعاقب آن اقدام به سابقه‌سازی کرد و با ارائه سندی تاکید کرد که از سال ۱۳۷۹ در یک پژوهشگاه فعالیت می‌کرده است.

الهام اکبری همسر نادری یکی از اعضای دیگر مجلس نظام از جناح روحانی، در توییتر نامه‌ای را منتشر کرد که ظاهرا نشان می‌داد بذرپاش از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ در پژوهشکده موسوم به «شهید رضایی» فعالیت می‌کرده است.

عکس نامه پژوهشکده رضایی

متعاقبا افشا شد «در نامه اشاره شده که بذرپاش از ابتدای سال ۷۹ مشغول فعالیت در پژوهشکده «شهید رضایی» است. این در حالی است که دکتر رضایی در مرداد ۱۳۷۹ از دنیا رفتند. پر واضح است که مرداد جزء ماه‌های ابتدایی سال ۷۹ نمی‌شود و باز مشخص است که تا زمانی که مرحوم رضایی در دنیا بودند، نام موسسه‌شان نمی‌توانسته «شهید رضایی» باشد.»

علاوه بر این مشخص شد «طبق مدارک ارائه شده، بذرپاش در آن زمان در حال گذراندن ترم سوم دانشگاه خود بوده و چگونه یک دانشجوی ترم سوم، معاون یک پژوهشکده مهم شریف شده است؟»

همچنین بارز شد «آدرس زیر سربرگ، آدرس محل جدید پژوهشکده است و در سال ۸۳ پژوهشکده در محل دیگری قرار داشته است.»

دلیل دیگر بر جعلی بودن این نامه فونت سربرگ نامه ایران نستعلیق است. این در حالی است که در سال صدور نامه اصلا این فونت هنوز به کار نمی‌رفت.

مضاف بر این مستدل شد در نامه ارائه‌شده، نه کد ملی و نه شماره دانشجویی مهرداد بذرپاش ذکر نشده، این در حالی است که در نامه‌های قانونی حتما باید کدی که هویت فرد را احراز نماید، ذکر شده باشد.

اما فراتر از این موارد، پایگاه خبری دیده‌بان ایرانیان از اساس نامه منتشر شده را زیر سوال برد و نوشت که «طبق آگهی تاسیس؛ این موسسه، سال ۱۳۹۲ ثبت و تاسیس شده» بنابراین نمی‌تواند در سال ۷۹ تا ۸۲ سابقه همکاری برای بذرپاش بتراشد!

این نامه اولین بار از سوی الهام اکبری، در توییتر بارگذاری شد. در ادامه مشخص شد الهام اکبری و همسرش احمد نادری و محسن دهنوی دیگر عضو مجلس نظام و از دوستان بذرپاش، هر سه عضو این پ‍ژوهشکده و محسن دهنوی، «عضو هیات‌مدیره» این پژوهشکده است. این امر ماهیت صدور گواهی همکاری بذرپاش با این پژوهشکده را نشان می‌دهد.

علاوه بر این مدارک مستدل دیگری دال بر این منتشر شد که مدرک دکترای بذرپاش نیز تقلبی بوده و برخی مطالب آن از کتب و مقالات دیگران کپی و سرقت شده است.

یک حساب کاربری توئیتری که ظاهرا برخی دانشجویان دانشگاه‌های شریف و علامه طباطبایی آن را ایجاد کرده‌اند، با بازنشر متن پایان‌نامه دکتری بذرپاش صحبت از سرقت و کپی‌برداری در آن به میان آوردند.

استنادات این حساب توییتری نشان داد برخی مطالب پایان‌نامه بذرپاش پیش از نگارش پایان‌نامه وی منتشر شده‌‌ و برش‌هایی بزرگ و کوچک از آن‌ها «یک‌جا و اغلب بدون هیچ تغییری» در متن پایان‌نامه وی آمده است.

به‌رغم تمامی اعتراضات در فضای مجازی و حقیقی، قالیباف، رئیس مجلس نظام، در جلسه معارفه بذرپاش خطاب به او گفت که «هر چه بود گذشت، از امروز عمل شما مهم است».

گفته می‌شود انگیزه سیاسی بذرپاش و مهره‌‌های جناح او، یعنی جناح خامنه‌ای، برای سکانداری دیوان محاسبات، استفاده از جایگاه نظارتی این نهاد در انتخابات۱۴۰۰ است و او سودای کاندیداتوری در سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری نظام را در سر می‌پروراند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)