خبرنگاران ایران- روزنگار ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، به مطالب مختلفی درباره انتخابات با رویکرد رسانه ها می پردازد. این روزنگار اخبار فیلتر و از دسترس خارج شدن سایت های انتخاباتی را مورد توجه قرار می دهد و در مطلب دیگری ماجرا سخنان خبرساز «محمد باقر قالیباف» را از جنبه پوشش رسانه ای آن بررسی می کند. از سوی دیگر واکنش به یک خبر درباره کاندیداهای پیشین انتخابات ریاست جمهوری که این روزها در حصر بسر می برند و اظهار نظر های منتسب به آنها درباره انتخابات پیش رو را پوشش می دهد.

این روزنگار ، نگاهی کوتاه به دو خبر خبرگزاری فارس با یک محور نیز دارد و در بخش «یک خبر، چند تیتر» ، سرمقاله امروز کیهان و واکنش سایت های مختلف در این زمینه را مورد توجه قرار داده است.

پیشخوان مطبوعاتی، عکس مطبوعاتی و تک جمله هایی از سخنان امروز کاندیداهای ریاست جمهوری از دیگر بخش های روزنگار امروز است:

  • رسانه ها و خبرهای انتخاباتی

- فیلتر و از دسترس خارج شدن سایت های انتخاباتی در این روزها شدت گرفته است. در روزهای اخیر تعدادی از سایت های نزدیک به «اکبر هاشمی رفسنجانی» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یا از دسترس خارج و یا فیلتر شدند.

سایت «آینده آنلاین» که تنها مدت کمی از راه اندازی آن می گذشت، فیلتر شد و از سوی دیگر سایت«آفتاب نیوز» ، نزدیک به «حسن روحانی» که بیش از پنج سال سابقه فعالیت داشت، نیز از دسترس خارج شد.

از سوی دیگر ، برخی از سایت های نزدیک به کاندیدای مورد حمایت دولت یعنی «اسفندیار رحیم مشایی» نیز از دسترس خارج شده اند به طوریکه سایت «روشنایی» که این روزها فعالانه مطالب مرتبط با انتخابات و مشایی را منتشر می کرد ، از سوی دبیرخانه کارگروه مصادیق مجرمانه اینترنتی مسدود شد و با ورود به این سایت ، این موضوع اعلام شده است. سایت های معیارنیوز، بهارنا و بهارآنلاین از دیگر سایت های نزدیک به دولت هم از دسترس خارج شدند.

- اما در هفته گذشته ، انتشار سخنان «محمدباقر قالیباف»یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری که در دو جلسه متفاوت ، یک روایت را به دو صورت متناقض تعریف می کند جنجال ساز شد که هنوز واکنش ها به این موضوع ادامه دارد.

سایت «کلمه» در مطلبی با تیتر «دفاع قالیباف از خود در پایگاه بسیج: مجوز حضور نظامی و تیراندازی در کوی دانشگاه را من گرفتم» به سخنان متناقض وی اشاره می کند که یک بار در جمع بسیجیان مطرح و بار دیگر به نوعی متفاوت در بین دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف عنوان شده است و سپس متن سخنان قالیباف در بین بسیجیان را منتشر می کند.

از سوی دیگر تلویزیون بی بی سی فارسی نیز در همان روز ، فایل تصویری سخنان قالیباف در بین دانشجویان درباره مجوز تیراندازی در کوی دانشگاه همراه با فایل صوتی سخنان او در این زمینه در بین بسیجیان را منتشر کرد که تناقض در بین این روایت واحد مشهود بود.

بعد از گسترده شدن واکنش ها به این موضوع ، تا ساعت ها سایت های حامی قالیباف مطلبی در این زمینه منتشر نکردند تا اینکه «پرویز اسماعیلی» سخنگوی ستاد انتخاباتی قالیباف و مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر در گفت و گویی با همین خبرگزاری ، اقدام به اتهام زنی علیه بی بی سی کرد اما در این مصاحبه هیچ اشاره ای به تناقض در سخنان قالیباف نداشت و تنها اعلام کرد: «نکته جالب این است که این شبکه ماهواره ای هیچ بهانه ای برای تخریب آقای قالیباف نظیر خدشه در مدیریت و کارامدی و نیز محبوبیت عمومی ایشان پیدا نکرده و تلاش کرده تا با تقطیع هدفمند بخش هایی از سخنان ایشان، وی را تخریب کند. »

ماجرا به اینجا ختم نشد و صدا و سیما جمهوری اسلامی نیز در خبری که در شبکه یک سیما و مجله خبری این شبکه منتشر کرد ، بدون اشاره به ماجرای تناقض در گفتار قالیباف و با نشان دادن تصاویر از سایت کلمه، شبکه تلویزیونی بی بی سی و صدای آمریکا اعلام کرد که این شبکه ها اقدام به تصویر سازی و صوت سازی علیه یکی از کاندیداها کرده اند.

بعد از این موضوع، کمپین بین المللی حقوق بشر فایل صوتی سخنرانی دو ساعته قالیباف در جمع بسیجیان را با تیتر «قالیباف شهردارتهران، به خاطر تصریح در اعمال خشونت باید به سیاهه ناقضان حقوق بشر اضافه شود» منتشر کرد که باعث شد ماجرا بعد دیگری به خود بگیرد.

انتشار این فایل صوتی باعث شد، وبلاگ نویس اصولگرا به نام آهستان ، سانسوری چند خطی از متن سخنرانی قالیباف در سایت کلمه و همچنین فایل صوتی منتشر شده در بی بی سی پیدا کند. با وجود اینکه سانسور چند جمله به اصل تناقض در سخنان قالیباف لطمه چندانی وارد نمی کرد اما رعایت امانت در انتشار خبر و سانسور بخشی از دو ساعت سخنرانی باعث شد تا سایت های حامی قالیباف این نوشته وبلاگی با تیتر «چرا بی بی سی و کلمه سخنان قالیباف را تحریف کردند؟» را باز نشر کنند.

روزنامه «تهران امروز» از حامیان قالیباف نیز ، امروز در گزارشی با تیتر «تخریب قالیباف از تهران تا لندن» به این موضوع پرداخته است اما باز هم به تناقض در گفتار قالیباف پاسخی نداده است.

- خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران خط انتشار مطالب منفی علیه هاشمی رفسنجانی را ادامه می دهد به طوریکه امروز ، این خبرگزاری دو خبر مشابه به هم با تیتر های «فرزند یکی از کاندیداهای کهنسال:عملا من رئیس‌جمهور خواهم بود» و «بگویید اکبر هاشمی، بخوانید مهدی هاشمی» منتشر کرد که در هر دو رئیس جمهور شدن یکی از فرزندان هاشمی را القا می کرد.

- انیمیشن طنز درباره انتخابات از صدا و سیما پخش می شود. کارگردان انیمیشن «فرهنگ انتخاب» گفت: بر اساس تجربه‌هایی که در ساخت انیمیشن‌های اینچنین کسب کرده‌ام، طنزی که به صورت غیرمستقیم پیامی را عنوان کند، ناخودآگاه در ذهن مخاطب می‌ماند.

البته به نظر می رسد این طنز به نوعی به اتفاق های بعد از انتخابات دوره گذشته نیز نگاهی دارد چراکه کارگردان این مجموعه می گوید: «فرهنگ انتخاب» هم فضای قبل از انتخابات را تلطیف می‌کند و هم بحث‌هایی نظیر فرهنگ انتخاب کردن و انتخاب شدن، احترام گذاشتن به رأی طرف مقابل، رفتار بعد از شکست در انتخابات و … را مطرح می‌کند.

- بر اساس این ضوابط که به تصویب کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری رسیده است، هر یک از نامزدهای انتخاباتی فرصت دارند دو فیلم مستند نیم ساعته تلویزیونی از زندگی‌نامه، سوابق کاری و تبیین و تشریح برنامه‌های انتخاباتی خود در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تولید و پخش کنند.

نخستین فیلم مستند تولید شده توسط نامزدهای انتخاباتی باید تا روز هفتم خرداد ماه به صدا و سیما تحویل داده شود.

دومین فیلم مستند تولیدی نامزدهای انتخاباتی نیز پس از هفته دوم خرداد ماه و ۲۴ ساعت قبل از زمان پخش باید تحویل داده شود.

- شب گذشته ، سایت «مشرق نیوز» که وابسته به نهادهای امنیتی است در گزارشی که شامل خبرهای کوتاه بود، اعلام کرد که «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» کاندیداهای انتخابات گذشته که در حصر هستند ، سخنانی درباره انتخابات بیان کرده اند.

سخنان میرحسین موسوی و مهدی کروبی آنگونه که این سایت آن را منتشر کرد، در تضاد با یکدیگر است، به طوریکه آنها نوشتند: «میرحسین موسوی آمدن هاشمی رفسنجانی به صحنه انتخابات را بازی نظام دانسته و گفته است آنها می خواهند با آوردن هاشمی و رقم زدن یک مشارکت بالا، القا نمایند که مردم به سلامت انتخابات ایمان دارند و ادعای تقلب در سال ۸۸ یک دروغ بزرگ بود.» اما در مقابل از قول مهدی کروبی هم نوشتند: «مهدی کروبی از نامزدی هاشمی ابراز خوشحالی کرده و گفته است هاشمی می تواند حرف هایی که ما نمی توانیم بزنیم را بر زبان بیاورد. وی به اطرافیان خود گفته است همه باید از هاشمی حمایت کنیم.»

اما امروز خانواده این دو کاندیدای پیشین در حصر اعلام کردند : «عزیزان ما با محدودیت ها و ممنوعیت های شدید امنیتی مواجه اند و تاکنون نیز اظهار نظری درباره انتخابات نداشته اند. بار دیگر تاکید می کنیم که اخبار مربوط به خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی تنها از طریق مجاری و رسانه های موثق مورد اعتماد معتبر خواهند بود.»

  • پیشخوان روزنامه ها و انتخابات

صفحه نخست روزنامه های امروز که در پیشخوان مورد بررسی قرار می گیرند ، سخنان «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان و خطیب نماز جمعه را برجسته کرده اند. به طوریکه دو روزنامه «کیهان» و «اعتماد» آن را جزو تیتر یک خود انتخاب کرده اند اما نوع تیتر زنی با نگاه های متفاوت انجام شده است. کیهان ، تیتر «حامیان فتنه ۸۸ باید رد صلاحیت شوند» را برگزیده است و روزنامه اعتماد تیتر «احراز صلاحیت با حداقل شرایط» را انتخاب کرده است.

اما یک نکته که در عکس صفحه نخست اعتماد به چشم می خورد این است که از زبان احمدی جنتی در زیر تیترهای تیتر اصلی آمده است : رئیس جمهور نباید سوار بنز شود و در عکس یک «سعید جلیلی» یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری سوار بر ماشین لوکسی را نشان می دهد.

دو روزنامه «آرمان» و «خورشید» نیز هر یک به کاندیدای مورد حمایت خود در تیتر یک پرداخته است.

  • یک خبر چند تیتر

«حسین شریعتمداری» مدیرمسئول روزنامه کیهان، سرمقاله امروز این روزنامه با عنوان «عید قربان کجا بودید؟» علیه هاشمی رفسنجانی نوشت و به شورای نگهبان گفت تا صلاحیت کسانی که به روال عرفی توان مدیریت دارند ولی مدیریت آنان به نفع دشمنان نظام بوده است نیز به طریق اولی تایید نشود،

سایت های فارسی زبان ، هر یک بنا به سیاست خبری خود این سرمقاله را با تیترهای مختلف بازنشر کرده اند. سایت هایی که در این بخش روزنگار انتخاب شده اند گرایش های مختلفی دارند. به طوریکه سایت جهان نیوز وابسته به علیرضا زاکانی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری، سایت فردا نیوز، حامی محمد باقر قالیباف کاندیدای دیگر ریاست جمهوری است. سایت کلمه از کاندیدای اصلاح طلبان و سایت فارس از کاندیدای اصولگران حمایت می کند. دویچه وله هم رسانه فارسی زبان مستقر در آلمان است.

  • یک کاندیدا ، چند نظر

اسفندیار رحیم مشایی

- برای رقابت انتخاباتی نیامده‌ایم
- خرسندیم که هرچه از بهار گفتیم، انتخاباتی نبود
- به رد صلاحیت فکر نمی کنم

سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد

- دولت الکترونیک باید اولویت اول کشور باشد
- نباید به مردم پول داد و در مقابل هزینه های آنها را افزایش داد

علیرضا زاکانی

- هاشمی مرد اشتباهات بزرگ است
- شورای نگهبان کاری به مقبولیت و عدم مقبولیت کاندیداها ندارد
- آقای هاشمی اولین کسی بود که ایجاد شبهه تقلب در انتخابات را رقم زد

سعید جلیلی

- اگر من هم دچار خطا شدم تذکر دهید

محمدباقر قالیباف

- مردم به دنبال تغییر در مدیریت هستند
- وضعیت امروز کشور نتیجه همه مدیریت‌های قبلی است
- کسانی که میگویند اختیارات رئیس جمهور کافی نیست، مگر قبلا قانون را نخوانده اند؟

کامران باقری لنکرانی

- هاشمی هنوز هم برای اصلاح‌طلبان همان «عالیجناب سرخ‌پوش» است

مصطفی کواکبیان

- با جنبش سبز مرزبندی دارم

  • عکس انتخاباتی روز

این روزها کاندیداهای ریاست جمهوری ، برای تبلیغات خود به خبرگزاری های کشور می روند. «علیرضا زاکانی» که چند وقت پیش به خبرگزاری فارس وابسته به سپاه رفته بود ، امروز به خبرگزاری «تسنیم» خبرگزاری دیگری که وابسته به سپاه پاسداران است رفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com