در هفته ای که گذشت دست کم یازده زندانی در زندانهای مختلف در ایران اعدام شدند. در میان این اعدام شدگان نام زندانی سیاسی کرد هدایت عبدالله پور، به چشم می خورد. نظام انسان کش ولایت فقیه بیشترین فشار را بر خانواده این زندانی سیاسی گذاشت و در آخرین اقدام خود خبر اعدام وی را پس از ۲۰ روز به خانواده و وکیلش اعلام نمود. عوامل اطلاعاتی پیکر این زندانی را در محلی مخفیانه دفن کردند و به خانواده وی نیز اطلاع ندادند و مانع برگزاری هرگونه مراسمی شدند.

سازمان عفو بین الملل در اینباره بیانیه ای صادر کرد و طی آن نوشت:

ابلاغ شفاهی «اعدام مخفیانه» یک زندانی قربانی ناپدید سازی قهری، مسئولان حقایق را روشن کنند.

دایانا الطحاوی معاون بخش خاورمیانه عفو گفت، بازی بی رحمانه مقام های ایرانی با خانواده عبدالله پور نشان از بی ارزش دانستن کرامت انسان ها است.

اعدامهای مخیانه در  ایران سابقه ای چهل و یکساله دارد که از روی کار آمدن نظام ولی فقیه بخشی از نقض حقوق بشر نسبت به مردم ایران است.

هم چنین در هفته گذشته لیست اسامی دهها تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان۹۸ توسط منابع موثق به خارج از زندان (تهران بزرگ) درز پیدا کرد و در اختیار کانون حقوق بشری نه به اعدام- نه به زندان قرار گرفت و منتشر شد.

در هفته گذشته دیده بان حقوق بشر نسبت به استمرار بازداشت دو دانشجوی نخبه ایرانی بیانیه ای صادر کرد  و «مایکل پیج»  قائم مقام بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، گفت، نگرانی خود را نسبت به بلاتکلیفی و بازداشت آنان در سلولهای انفرادی و واهی بودن اتهاماتی که مقامات ایرانی به این دو دانشجو نسبت داده اند ابرازکرد.

نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم خرداد ۹۹ 

اعدام

-روز ۲۱ خرداد ۹۹، هدایت عبدالله پور  زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد.

 روز ۱۲خرداد۹۹، ، یک زندانی ۶۷ ساله در زندان مشهد اعدام شد

 روز۱۸خرداد۹۹، یک زندانی در زندان شهرکرد اعدام شد.

– روز۲۰ خرداد۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد.

– روز ۲۱ خرداد ۹۹، ملانصرالله نارویی، محبوس در زندان بیرجند اعدام شد.

-روز۲۱خرداد۹۹، رحیم یوسفی، ۴۰ساله در زندان نقده اعدام شد.

– سحرگاه چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹،  دست کم ۵ حکم اعدام در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

 بازداشتها

-روز ۱۵خرداد۹۹ «حسین عبدالله زاده» شهروند کُرد اهل اشنویه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهر منتقل گردید.

-روز ۱۵ خرداد ماه ۹۹، محمد مظلوم، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسکن از توابع استان خراسان رضوی از بازداشت ۴ شکارچی به اتهام شکار غیرمجاز خبر داد.

-در تاریخ۱۷خرداد۹۹، محمد قادری اهل پیرانشهر، پس از اتمام بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان نقده منتقل شد.

– روز۱۷ خرداد۹۹، کامران درویشی زندانی در حال اعتصاب غذا در زندان اوین بیهوش شد و به بهداری زندان منتقل گردید.

-روز ۱۷ خرداد ماه ۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سنندج پس از بازداشت صهیب ساعدی، شهروند ساکن این شهرستان وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

-روز ۱۷ خردادماه، آرمین شفیع زاده، بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اصفهان منتقل شد.

-در تاریخ۱۷ خرداد۹۹، یک خانم هموطن بنام «مهلا» در مشهد از سوی پلیس فتا شناسایی و بازداشت شد.

– روز ۱۷خرداد ۹۹، تعدادی از سکنه روستای برخوردار بخش خاوه از توابع شهرستان دلفان، که در اعتراض به تخریب کوهها و منابع طبیعی آن منطقه تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

– روز۱۷خرداد۹۹، بابک دبیریان، فعال مدنی کُرد که جهت ابلاغ حکم صادره علیه خود به دادگاه انقلاب کرمانشاه احضار شده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

-روز ۱۸ خرداد۹۹، نادر افشاری فعال مدنی که قبلا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت تحمل دوران محکومیت اش به زندان اوین منتقل شد.

-روز ۱۸خرداد ماه ۹۹ با یورش ماموران امنیتی شهرستان رفسنجان، سه شهروند بهایی به نامهای بشری مصطفوی، دیدار احمدی و ناهید نعیمی، پس از تفتیش منازل مسکونی‌شان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

-روز ۱۸ خرداد ۹۹ جعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه فرزندش میلاد جهت اجرای احکام حبس تعزیری، بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شدند.

-روز ۱۸ خرداد ۹۹، هاجر سعیدی، ساکن شهرستان سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

– روز ۱۸ خرداد ۹۹، جعفر اوصافی فعال فضای رسانه و مدیر یک کانال تلگرامی اهل سنت، توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان بوکان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

– روز ۱۸ خرداد ماه ۹۹، قاسم جانعلی‌پور، فرمانده انتظامی لاهیجان ضمن تایید خبر بازداشت گرداننده یک صفحه اینستاگرامی گفت: کارشناسان پلیس فتا در پی رصد فضای مجازی ادمین صفحه مورد نظر که یک مرد ۳۰ ساله بود، شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر کردند.

– روز ۱۸ خرداد۹۹، حیدر قربانی، شهروند ساکن شهرقدس (قلعه حسن خان)، توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

– روز ۱۸ خرداد ماه ۹۹ علی مجدم ۳۹ ساله، اهل کوت عبدالله اهواز، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تحمل ۶۳ روز سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و همچنین سلول انفرادی زندان شیبان به بند ۸ این زندان منتقل شد.

– روز ۱۹ خرداد۹۹، یک شهروند کُرد به نام خیرت پروازه ٣٠ ساله و اهل مریوان، پس از احضار به اطلاعات سپاه بازداشت شد.

– داریوش نیکزاد، کارگر معدن آق دره به دلیل عدم توانایی در پرداخت جزای نقدی جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان شد.

– روز ۱۹ خرداد ۹۹، پیام درفشان، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر بازداشت شد. این وکیل دادگستری پیشتر توسط دادگاه انقلاب کرج به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم شده بود.

– روز ۱۹خرداد۹۹، ابراهیم تمهید، مالک یک کافه لنج به علت پخش موسیقی در فضای مجازی و رقصیدن میهمانان کافه اش، به پلمب محل کسب و ۴ماه حبس تعزیری محکوم شد. این هنرمند به زندان بوشهر منتقل شده است.

– روز ۱۹ خرداد۹۹، علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. مامورین در زمان بازداشت تعدادی از لوازم شخصی او را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

– در روز۱۹ خرداد۹۹، علی قلی لو، فعال مدنی کرمانشاهی به صورت غیابی محاکمه شد و حکم شش ماه حبس تعزیری در غیاب وی در دادگاه صادر گردید.

– روز ۲۰خرداد ماه ۹۹ ماموران امنیتی استان گلستان، یک شهروند ساکن این شهرستان را به اتهام برگزاری فستیوال رنگ مختلط بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

– روز ۲۰ خرداد ماه ۹۹، دادگاه انقلاب شیراز  ۲۶ تن از شهروندان بهائی ساکن این شهر را احضار کرد.

– غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد، ۶ نفر در ارتباط با هواپیمای اکراینی که  توسط سپاه پاسداران سقوط کرد بازداشت شدند.

-روز۲۰خرداد۹۹، کسری تبریزی، شاعر، ترانه سرا و دانشجوی رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی ارشد توسط دادگاه انقلاب زاهدان به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز ۲۱ خرداد به آقای تبریزی ابلاغ شد.

– روز ۲۱ خرداد ۹۹ ماموران امنیتی آبادان، اهواز و شوش پس از بازداشت سجاد دبات، قصی خسرجی، علی حیدری و عاطف نیسی، آنان را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

– روز ۲۲ خرداد ماه ۹۹، با یورش ماموران امنیتی اردبیل به محل کسب علی واثقی و رضا واثقی، پس از تفتیش محل کسب و ضرب و جرح، آنان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم خرداد ۹۹ 

احضار

-روز ۲۰ خرداد ماه ۹۹، دادگاه انقلاب شیراز  ۲۶ تن از شهروندان بهائی ساکن این شهر را احضار کرد.

– ۲۲خرداد۹۹، فشار بر روی دهها فعال سیاسی و زندانی سابق در سنندج، احضار و درخواست همکاری از آنان توسط وزارت اطلاعات این نهادها از طرق مختلف این افراد را تحت فشار قرار می دهند.

– در تاریخ۲۲خرداد۹۹، یک جوان اهل بانه پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان مورد آزار و شکنجه قرار گرفت. وی فاروق عبادی، نام دارد و تاکنون سه بار به اداره اطلاعات بانه احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

– محمدرضا سیف زاده پزشکان، زندانی سیاسی مدت محکومیت ۱۰ سال در تبعید خود را در زندان برازجان سپری می‌کند. این زندانی سیاسی سال گذشته دچار سکته قبلی شده و نیازمند درمان و رسیدگی پزشکی است. آقای سیف زاده پزشکان، برخلاف اصل تفکیک جرائم در میان زندانیان با جرائم عادی به سر می ‌برد. محمدرضا سیف‌ زاده از زندانیان سیاسی سابق است که مدت ۴ سال در دهه ۶۰ زندانی بود.

– روز۱۸خرداد۹۹، حکم جدید ۱۳ماه حبس به جعفرعظیم زاده ابلاغ شد و این در حالی است که این فعال کارگری هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت از بابت پرونده پیشین خود است.

-روز ۱۹ خردادماه ۱۳۹۹، حکم شلاق و جزای نقدی علی عزیزی و الیار حسین زاده دو تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به اجرا درآمد. این دو هموطن ترک، هر کدام به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

– حسین دائمی پدر زندانی سیاسی آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی روز دوشنبه ۱‍۹ خرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت،‌ این فعال مدنی زندانی روز یکشنبه ۱۸ خرداد،‌ از بند زنان زندان اوین بدون حضور وکیل مدافع خود به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین اعزام و اتهام «اخلال در نظم زندان » به او تفهیم شده است،‌ اتهامی که آتنا دائمی آن را رد کرده است.

طبق اخبار موثق دریافتی هشت زندانی در چند روز اخیر در زندان زنان قرچک کرونا مثبت شده اند، آنها را به باشگاه زندان که محیطی غیربهداشتی و بدون هیچ گونه تهویه است منتقل و بدون هرگونه رسیدگی، دارو و درمان رها کرده اند. آنها از یک زندانی بازگشته از مرخصی کرونا گرفته اند.

 روز ۲۱خرداد۹۹، زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد، به دادسرای زندان اوین احضار شد. این پرونده به دلیل شعار دادن علیه «جمهوری اسلامی» در شب ۲۲بهمن در بند زنان گشوده شده است.

صدور احکام

 در تاریخ ۱۷خرداد۹۹، در دادگاه تجدیدنظر تهران، مجید مطلب زاده و سیدهادی کسایی زاده مهابادی، دو روزنامه نگار، به ۲ سال حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

یک شهروند اهل شاهین شهر استان اصفهان، به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

– روز ۱۹خردادماه، حسین هاشمی،متولد ۱۳۷۲ فرزند مریدعلی، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در دادگاه تجدید نظر  تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی به رونویسی از کتابهای ۵۳ سال عصر پهلوی، گناه شناسی نوشته محسن قرائتی و ۳ دقیقه در قیامت و همچنین به مدت ۱ ماه هر روز ۴ ساعت کار در غسالخانه و شستشوی میت در بهشت زهرا محکوم شد.

 روز۲۰خرداد۹۹، کسری تبریزی، شاعر، ترانه سرا و دانشجوی رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی ارشد توسط دادگاه انقلاب زاهدان به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم خرداد ۹۹ 

وضعیت زندانیان در شرایط کرونا

 علی جلالیان، پدر زندانی سیاسی زینب جلالیان در گفت‌وگو با شبکه حقوق بشر کردستان از ابتلای فرزندش به ویروس کرونا در زندان قرچک خبر داد. خبرها حاکی است که روز ۱۳ خرداد زینب جلالیان به دلیل تنگی‌ نفس شدید به بهداری زندان منتقل شده و پس از معاینه و انجام آزمایش توسط پزشک بیماری او کووید-۱۹ تشخیص داده شده است.

– طبق اخبار موثق دریافتی هشت زندانی در چند روز اخیر در زندان زنان قرچک کرونا مثبت شده اند، آنها را به باشگاه زندان که محیطی غیربهداشتی و بدون هیچ گونه تهویه است منتقل و بدون هرگونه رسیدگی، دارو و درمان رها کرده اند. آنها از یک زندانی بازگشته از مرخصی کرونا گرفته اند.

-بر اساس آخرین گزارش از وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی  علی یونسی به بیماری کرونا مبتلا شده است. وی به یک سلول کوچک منتقل شده. وی همراه چند نفر دیگر در آنجا محبوس است، ماموران زندان از ملاقات خانواده این دو دانشجوی نخبه در زندان اوین جلوگیری کردند و به آنها اجازه ملاقات با فرزندانشان را ندادند.

قتل

روز ۱۷ خرداد ۹۹، یک کولبر به نام فرهاد کچلانلو اهل روستای «شیخ عسکر» از توابع چالدران استان ا‌ذربایجان غربی در ارتفاعات مرزی این روستا با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ایران کشته شد.

– روز ۱۷خرداد۹۹، گروهی از کولبران کُرد در مرز شهرستان سردشت هدف شلیک مأموران امنیتی قرار گرفتند. براثر این شلیک یک کولبر به نام «عمر مصلحتی فرد» جان باخت و دو کولبر دیگر به نام‌های «امید کوشیار» و «عبدالرحمان شایقی» زخمی شدند.

– روز ۱۷ خرداد۹۹، شهرام مصطفی‌پور اهل منطقه ترگور ارومیه به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از شلیک پاسداران در بیمارستان عارفیان، جان خود را از دست داد. وی روز ۸خرداد۹۹ هدف گلوله قرار گرفته و به بیمارستان عارفیان در ارومیه منتقل شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)